Yerli otoya talip oldular

Sakarya Valiliği ve Karasu Belediyesi ile işbirliği yapan SATSO, yerli otomobil üretimi yapacak olan 'babayiğit' girişimcilere Karasu ilçesinde 5 bin dönümlük arazi tahsis edecek.

  1. Haberler
  2. Otomobil
Pazartesi 26.12.2011 12:30 ABONE OL
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Sakarya Valiliği ve Karasu Belediyesi ile işbirliği yaparak, yerli otomobil üretimi yapacak olan 'babayiğit' girişimcilere Karasu ilçesinde 5 bin dönümlük arazi tahsis edecek.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul yaptığı açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yaklaşık 1 yıl önce Marmara Bölgesi'nin 'Detroit' olabileceği yönünde beyanda bulunduğunu belirterek, SATSO olarak bu hedefe yönelik çalışma içinde olduklarını söyledi.

Bursa, Kocaeli, Gebze ve Sakarya'nın otomotiv yatırımı için tercih edilebilir bölgeler olduğunu ifade eden Kösemusul, bölgenin otomobil üretiminde üç önemli parametresi olan işçilik, lojistik ve arazi konularında önemli avantajlar sunduğunu bildirdi.

Karasu ilçesinde otomobil fabrikası yatırıma müsait 10 bin dönüm civarında arazi bulunduğuna dikkati çekerek, ''İlk etapta 5 bin dönümlük arazinin tahsisi için Karasu Belediyesi ile birlikte çalışmalarımız oldu. 5 bin dönüm araziyi mevcut planlar arasında aldık. Bu arazi 10 bin dönümün üzerine çıkabilecek konumda, buna müsait. Bunun sanayi bölgesi olarak 5 bin dönümünü hazırlattık. Bundan sonraki çalışmalarımız Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve milletvekillerimizle birlikte otomotiv konusunda Sakarya'yı öne çıkarmak olacak'' dedi.

Kösemusul, Karasu bölgesinin yatırıma çok müsait olduğunu belirterek, Karasu Limanı'nın 40 ay içinde tamamlanacağını ve ikinci limanın inşaatının da söz konusu olduğuna dikkati çekti.

İşçilik konusunda da Sakarya'da yetişen kalifiye elemanlar bulunduğunu ifade eden Kösemusul, Sakarya'nın otomotiv yan sanayi üretimi alanında yatırım yapan firmalara da çok yakın olduğunu söyledi.

Sakarya'nın yerli otomobil yatırımı için sunduğu avantajlar

Kösemusul, Sakarya'nın yerli otomobil üretim üssü olabileceği yönünde lobi çalışmaları yürüttüklerini anlatarak, Sakarya'nın yerli otomobil üretimi için taşıdığı avantajları şöyle sıraladı:

''İşçilik konusunda da Sakarya'da yetişmiş elemanlarımız var ve daha çok yetişecek elemanlarımızın altyapısı var. Yeni meslek liseleri planlarımızda var. Bildiğiniz gibi, Toyota Sakarya'da çok ciddi ve büyük bir kuruluş. Vagon, Tank Palet Fabrikası, Otokar'ımız, Tırsan'ımız var.

Lojistik konusunda limanımız olursa Karadeniz'den dünyaya açılmak bir avantaj. Sakarya İstanbul, Ankara ve Bursa'nın kavşak noktasında. Üçüncü boğaz köprüsü yolumuzla yeni yapılacak olan demir yolu çalışmalarıyla lojistik anlamında güçlü bir altyapısı olacak. İşçilik anlamında da Sakarya'da otomobilin 100 yıllık bir öyküsü var. 1915'lerde başlayan, savaş arabası üretmek üzere kurulan tesisimiz bugün Başak Traktör Fabrikası olarak hizmet veriyor.

Bu arada Toyota göğsümüzü kabartan bir şirket. Dünyada birçok ülkede faaliyet gösteriyor. Toyota sadece Sakarya'da sıfır hatayla üretim yapıyor. Bunun da insanımızın sıfır hatayla işçilik referansı olduğunu düşünüyorum. Eğitim konusunda da önemli hazırlıklar yapıyoruz. Yeni bir meslek lisesini programımıza aldık. İzinlerini almaya çalışıyoruz, yerini tespit ettik. İş dünyası olarak Türk otomotiv sektörünü destekleyecek şekilde eğitim konusunda güç birliği yapmaya hazırız.''

Başbakan Erdoğan'ın yerli otomobil hayali doğrultusunda hız kesmeden çalıştıklarını anlatan Kösemusul, ''Bu yerli otomobil hayaline ortak olmak ve taşın altına elimizi koymak istiyoruz. İnşallah yerli otomobilde yatırım yapacak olan patronlarımızı Sakarya'ya davet edeceğiz. Otomotiv sektöründe Sakarya Türkiye'nin parlayan yıldızı olacak. Otomotiv konusunda yatırım yapabilecek, Başbakanımızın 'babayiğit' diye seslendiği abilerimizi, patronlarımızı, iş adamlarımızı Sakarya'ya davet etmek istiyorum'' şeklinde konuştu.

Kösemusul, yerli otomobil yatırımının Sakarya'ya kazandırılması durumunda, binlerce insanın istihdam edileceğini, Sakarya'ya katma değer sağlanacağını ve firmaların ödeyeceği vergilerle hizmetlerin daha sağlıklı verileceğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU