Otonun rotası değişiyor

Otomotiv ihracatında Avrupa'nın payı 4 puan geriledi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Amerika, Ortadoğu, Rusya ve Kuzey Afrika ülkelerinin payı hızla artacak

  • Otomobil
  • Pazartesi 30.07.2012
Türk otomotiv endüstrisinin rotası değişiyor. Avrupa'da krizin derinleşmesi ve pazarın daralması Türk otomotivinin, alternatif pazarlara yönelmesine neden oluyor. İhracat rakamları da yeni pazar arayışının gerekli olduğunu gösteriyor. Yılın ilk 6 ayında, Avrupa ülkelerine yapılan ihracat yüzde 8 azaldı. İki yıl önce yüzde 72 olan Avrupa'nın otomotiv ihracatındaki payı yüzde 68'e geriledi. Türkiye'nin ana pazarları Avrupa ülkelerin payı gerilerken, önümüzdeki birkaç yıl içinde Kuzey ve Güney Amerika ülkeleri, Rusya Federasyonu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri gibi alternatif pazarların öneminin artması bekleniyor.

ALTERNATİF PAZARLAR

OİB (Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ) Başkanı Orhan Sabuncu, pazar çeşitlendirmesinin sektörün geleceği için hayati önem taşıdığını ifade etti. Sabuncu, "Ancak, AB'nin otomotiv ihracatındaki önemi devam ediyor. Alternatif pazarlarda ihracat artışına rağmen AB'deki kayıpları telafi etmek zorlaşıyor" dedi. Avrupa'daki krizin pazar çeşitlendirmesinin ne denli önemli olduğunu açıkça gösterdiğini söyleyen Sabuncu, şöyle devam etti: "Kriz öncesi de, gelişen pazarlara ilgi gösteriyor ve gelişmeleri takip ediyorduk. Ancak sektörün yapısı gereği uzun dönemli işbirlikleri kurulduğundan pazar çeşitlendirmesine bir anda geçmenin mümkün olmadığının da bilincindeyiz. Bu çalışma elbette ki bir süreç gerektiriyor."

Kuzey Afrika ülkelerine ihracat arttı

Siyasi istikrarsızlığın sona erdiği; Tunus, Libya, Mısır gibi ülkelere yapılan ihracatın hızla arttığını söyleyen Sabuncu, "Yılın ilk yarısında Mısır'a yüzde 44 artışla 66 milyon, Libya'ya yüzde 140 artışla 26 milyon, Yemen'e yüzde 231 artışla 7 milyon, Tunus'a yüzde 63 artışla 64 milyon ve Fas'a yüzde 55 artışla 87 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi" şeklinde konuştu.

10 firma Rusya'da yatırım yapıyor
Rusya Federasyonu'nun Türk otomotivi için önemli bir ihracat pazarı olduğunu söyleyen Orhan Sabuncu, Türkiye'den en az 10 firmanın- Rusya'nın çeşitli bölgelerinde yatırım aşamasına geldiğini anlattı. Sabuncu, şunları söyledi: "Rusya'ya ihracat yüzde 7.8 503 milyon dolara yükseldi. Yan sanayi ihracatı yüzde 140 artışla, 246 milyon dolara çıktı. Ülkemiz otomotiv ihracatının yüzde 1.6 gerilediği hesaplandığında, bu verilerin ne denli önemli olduğunu görmemiz mümkün. Otomotiv ihracatında, Rusya Federasyonu 5'inci sıraya yerleşti."
BİZE ULAŞIN