Toyota'dan devlerle teknolojik işbirliği

Toyota geleceğin akıllı, hibrit ve elektrikli araçlarını geliştirmek için teknoloji devleriyle işbirliğine gitti. Şirket Apple, Microsoft ve Intel ile anlaştı

Otomotiv endüstrisi yeni yakıt teknolojisi ve yeni tasarımlar için teknoloji devleri ile işbirliği yapıyor. Toyota, dünyanın en çok tercih edilen çevreci hibrit teknolojisinden 60 yıllık efsanevi arazi aracı teknolojisine kadar geniş bir ürün gamında inovasyonlara imza atıyor. Yıllık 7 milyar euroya yaklaşan Ar-Ge bütçesiyle bugünün ve geleceğin otomobili için yatırıma devam eden şirket, sadece kendi araştırmalarıyla yetinmeyerek Apple, Microsoft ve Intel gibi teknoloji devleriyle de işbirliği yaptı. Toyota mevcut otomotiv teknolojilerindeki iyileştirmelerin yanısıra yeni inovasyonların geliştirilmesi yönündeki çabalarıyla; tasarruf, verimlilik, yenilenebilir enerji ve karbon salımlarının düşürülmesine katkı sağlıyor. Eko-araç için çalışan şirket yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, enerji tasarrufunu da içeren iletişim sistemleri ile akıllı şebekelerin geliştirilmesi, trafik kazalarının önlenmesi için altyapı ve güvenlik teknolojilerine odaklanıyor.

12 milyon $'lık işbirliği verimli otoya ilk adım
Toyota ve Microsoft, Nisan 2011'de internet tabanlı hizmetlerin otomobillere taşınması için 12 milyon dolarlık stratejik bir işbirliğine gitti. Toyota'nın hedefi 2015'te kadar, dünya genelinde bulunan müşterilerine uygun maliyetli ve gelişmiş telematik hizmetleri sağlayan sistemin kurulması. Toyota ve bilişim devi Intel, mevcut navigasyon sistemlerinin yerini alacak yeni nesil araç içi multimedya sistemleri araştırmaları ile ilgili olarak ortaklığa gitti. Toyota ve Intel Wi-Fi, veri iletim yöntemlerini sürekli olarak iyileştirmek için çalışacak.

Hayal gücünü zorlayan otomobil: Diji
İnteraktif internet sistemleriyle insanları, araçları ve toplumu birbirine bağlama kavramını destekleyen tam donanımlı bir eğlence otomobili olan "Diji" Toyota'nın "eğlenceli sürüş" felsefesinin en son ürünü. Gövdesi akıllı telefonlara benzer şekilde ekran olarak kullanılabilirken, gövde rengi ve ana ekran içeriği dokunmatik olarak değişebiliyor.

48 bin 750 liraya hibrit Yaris
Hibrit Yaris hem elektrik hem benzinli motora sahip. Otomobil iki motorun bir arada verimli şekilde çalışması, enerji tasarrufu sağlaması ve kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahip şehir aracı olarak tasarlanmış. Yaris Hibrit, 48 bin 750 TL'den başlayan fiyatıyla 1.5 lt benzinli ve daha kompakt elektrik motoruyla dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN