Otomotiv devi'ne dava açtı kazandı

Otomotiv devi'ne dava açtı kazandı

Bursa'da bir tüketicinin, bayiden "sıfır" satın aldığı ancak kısa süre sonra arızalanan aracın yenisiyle değiştirilmesi için açtığı dava lehine sonuçlandı

  • Otomobil
  • Pazar 25.01.2015 17:38
Bursa'da bir tüketicinin, bayiden "sıfır" satın aldığı ancak kısa süre sonra arızalanan aracın yenisiyle değiştirilmesi için açtığı dava lehine sonuçlandı. Davacıyı, iki yılı aşan hukuk mücadelesinde haklı bulan Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi, Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesinin "aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesi" kararını onayladı.

Tüketici Akkoç:

"Yargı süreci uzun da olsa iki yıllık bir süreyi de kaplamış olsa sonuçta yargı doğru olan kararı verdi. Bütün tüketicilere tavsiyem; haklarını aramaları"

Bursa'da bir tüketicinin, bayiden ''sıfır'' satın aldığı ancak kısa süre sonra arızalanan kamyonetinin yenisiyle değiştirilmesi için otomotiv devi bir firmaya açtığı dava, lehine sonuçlandı.

Tüketiciyi iki yılı aşan hukuk mücadelesinde haklı bulan Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi, Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesi'nin "aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesi" kararını oy birliğiyle onayladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa'da yaşayan Ahmet Akkoç'un (41) bir otomotiv firmasının bayisinden 6 Aralık 2012'de satın aldığı kamyonet, kısa süre sonra vites geçişlerinde arıza çıkarmaya başladı.

Servise götürdüğü aracının, garanti kapsamında olmasına rağmen izinsiz onarıma tabi tutulduğunu ileri sürerek, Bursa Tüketiciler Derneğine başvuran Akkoç, kendisine "ayıplı mal" satıldığı gerekçesiyle yasal süreci içinde firmaya ihtarname çekti.

İhtarnameye olumlu sonuç alamayan tüketici, konuyu daha sonra Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine taşıdı. Heyet, 25 Şubat 2013'te Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 13'üncü, Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin de 14'üncü maddeleri gereğince şikayetin kabulüne ve aracın ücretsiz olarak firma tarafından misliyle değiştirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Akkoç, firmanın itirazı üzerine bu kez Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, 30 Aralık 2013'te, "aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesi" kararını aldı.

Davalı firmanın, kararı temyiz etmesinin ardından Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesi, nihai kararını açıkladı. Bursa 2'nci Tüketici Mahkemesinin kararını onayan Yargıtay 13'üncü Hukuk Dairesinin kararında, "Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun geciktirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre yerinde olmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve yasaya uygun olan hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi" ifadesi kullanıldı.

"26 aydır otoparkta tutsak olan aracım özgürlüğüne kavuştu"

Akkoç, aracının bir otoparkta iki yılı aşkın süredir park halinde durduğunu söyledi.

Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Akkoç, şöyle konuştu:

"Yargı süreci uzun da olsa iki yıllık bir süreyi de kaplamış olsa sonuçta yargı doğru olan kararı verdi. Bütün tüketicilere tavsiyem; haklarını aramaları. Aracımın misliyle değişimine karar verdi veyahut da şu anki değerinin tespitinin yaptırılıp değer olarak aracın bedeli şeklinde de verilebilir. Ülkemizde yargı sürecinin uzun olmasından dolayı firmalar bu şekilde bir sistem uyguluyorlar. Bu aracı da 26 ay önce kullanmak için aldım. Vatandaş olarak vergisini, otoparkını, kaskosunu, sigortasını ödüyorum ama buna rağmen memnunum, yargı bizim lehimize karar verdi. İnşallah yaptığımız masrafları da alacağız. Bunun için firma aleyhine tazminat davası açacağım. 26 aydır otoparkta tutsak olan aracım özgürlüğüne kavuştu. Firmalara, özellikle de üst yöneticilerine (CEO) sesleniyorum; her tüketiciden CEO olmaz ama her CEO'dan bir tüketici olur çünkü insanız."

"Hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmıştır"

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise yaşanan hukuk mücadelesinin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu ancak mutlu sona ulaştıklarını belirtti.

Bu mücadelesiyle Akkoç'un hem hakkını aldığını hem de diğer tüketicilere örnek olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Tüketicimizin başlattığı hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmıştır. Son aşamasına gelmiş ve Yargıtay, karşı tarafın talebini reddetmiştir, tüketici lehine karar vermiştir. Bu aşamadan sonra tüketicinin misliyle aracının değiştirilmesi kararı verilmiştir. Tüketiciye artık satıcı, yeni ürettiği bir araç verecektir ancak bu aracı üretmiyorsa bugünkü koşullarda aynı donanımla bir aracın maliyeti neyse o maliyet üzerinden tüketiciye ödeme yapacak ve tüketicinin mağduriyetini giderecektir. Haksız ve hukuksuz uygulama ve ayıplı mala karşı tüketiciler, hukuk mücadelesini mutlaka sürdürsün çünkü sonuç, tüketici lehine başarıdır."

Yılmaz, bilinçli bir tüketici örneği sergileyen Ahmet Akkoç'un ödüllendirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN