BMW'den Türkiye bombaları

Alman otomobil devi BMW, Türkiye yepyeni 2 model üretecek.

BMW'den Türkiye bombaları
Alman otomobil üreticisi BMW'nin Türkiye'de yatırım yapacağı haberlerini sıkça duymaya başladık. Geçen ağustos ayının ortalarında BMW'nin Türkiye üretimi ile ilgili üretim kararı aldığı haberleri basında da yer aldı. Hatta Bu yatırım için Adapazarı bölgesinde arazi bakıldığı ve 650 dönümlük bir yer için prensipte onay verildiği de konuşuldu. BMW'nin bu kararında özellikle Türkiye'deki çok gelişmiş yan sanayinin etkili olduğu da vurgulandı. Bu haberlerin artık yavaş yavaş realize olmaya başladığını öğrendik. Daha doğrusu yatırım amacıyla seçilen 650 dönümlük arazinin alımı için el sıkışıldığı bilgisine ulaştık. Yine kulislerde konuşulan son haberlere göre bu yatırım için BMW Türkiye'de bir şirket kurmak için hazırlıklara başlamış. Hukuki zeminin netleşmesi için bazı girişimler olmuş. Önümüzdeki günlerde BMW Türkiye'nin bu çalışmalarının açıklanacağı söyleniyor.

Peki bir sonraki aşama yani üretim için neler planlanıyor? BMW Türkiye'de hangi aracı ya da bir başka anlatımla hangi modeli üretecek? Bunun için de sorularımız oldu. Öğrendiğimiz kadarıyla BMW'nin Türkiye yatırım planları küçük sınıfta yepyeni bir SUV üzerine kuruluyor. Bugüne kadar üretilmeyen türden küçük bir SUV modeli için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca BMW Türkiye ile ilgili çok ilginç bir başka duyuma ulaştık. BMW'in tıpkı Mercedes Smart gibi çok küçük sınıfta yepyeni bir aracın üretimini Türkiye'de kuracağı olası yatırımında planladığı konuşuluyor.

Peki bu aşamada yani olası yatırım süreci ve sonrasında BMW, Türkiye distribütörü Borusan Holding'le nasıl bir yol haritası çizecek? Bu sorunun cevabı için henüz çok erken. Gerçi bu konu ile ilgili de konuşulanlar var. Ancak bu noktada kulis bilgilerini paylaşmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyoruz. Daha doğrusu bu aşamada bir şeyler yazmak için önce BMW'nin resmi yatırım açıklamasını beklemek daha doğru olur.

OPEL DE NABIZ YOKLUYOR

Bu arada bir başka Almanya merkezli üretici Opel'in (GM) de Türkiye pazarı için nabız yokladığını duyduk. 2000 yılında İzmir Torbalı'daki tesislerini kapatan Opel'in daha önce de bir iki kez yeniden Türkiye'ye geleceği konuşulmuştu. Geçmişte bu amaçla bazı görüşmeler gündeme gelmişti. Şimdi yeniden Opel tarafının bazı bakanlıklarla görüşmeler yaptığı özellikle vergi noktasında Maliye Bakanlığı ile görüşmelerini sürdüğünü öğrendik. Bakalım Opel bu kez dönecek mi?

BİZE ULAŞIN