Tavla şampiyonu Kapalıçarşı'da mars oldu

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'dan bir tavla şampiyonu geçti. Tavlada dünya ikincisi olan İspanyol oyuncu Ricardo Malas, aynı başarıyı Kapalıçarşı'da gösteremedi. Çarşının şampiyonu olan halıcı Hakan Evin, Malas'ı iki kez yendi

Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Dünya tavla camiası onu, 'Ricky El Grande' (Büyük Ricky) olarak tanıyor. Ödüle doymayan Lübnan asıllı İspanyol tavlacı Ricardo Malas, en son haziran ayında Monte Carlo'da gerçekleştirilen 35. Dünya Tavla Şampiyonası'nda ikinci oldu. Ardından da, Worldwide Backgammon Federation (WBF) Türkiye Temsilcisi Arda Fındıkoğlu'nun davetlisi olarak İstanbul'a geldi. Ve başına gelenler nedeniyle bu İstanbul ziyareti onun için çok farklı bir deneyim oldu. Her şey usta tavlacının, Sultanahmet Gazetesi'ni çıkaran Ercüment Çalışlar'la tanışmasıyla başladı. Çalışlar, Malas'ın dünya tavla ikincisi olduğunu öğrenince hemen bir plan yapmıştı. Kapalıçarşı'da yıllardır tavla oynayıp bir türlü yenemediği halıcı Hakan Evin'den sonunda intikamını alabilecek biri çıkmıştı. Ercüment Çalışlar, İspanyol tavlacıyı hemen Kapalıçarşı'ya götürdü ve Amerikan başkanlarının halıcısı olarak da bilinen Hakan Evin'in karşısına oturttu. Ricardo Malas kendinden çok emindi ancak, Hakan Evin de alaylı bir tavlacı olarak yabana atılacak biri değildi. Nitekim kıran kırana geçen ilk karşılaşmayı 7-2 Hakan Evin kazandı. Hakan Evin tavlada yendiği kişinin dünya tavla ikincisi olduğunu daha sonra öğrendiğini söylüyor: "Ercüment Abi, tavla şampiyonunu bulunca hemen bana getirmiş. Ama kim olduğunu söylemedi. Yendikten sonra, 'Sen bunun kim olduğunu biliyor musun?' dedi ama yine söylemeden gitti. Bir saat sonra geri geldiler. Adamın içine oturmuş, 'Bu sefer yeneceğim,' demiş. Benim dükkânda halı baktı. 'Bu halıyı satın alırım ama bir şartla,' dedi. Halının değeri 3500 avro. 'Ya 7.000 avro ya da hiç,' dedi. Ben de, 'Buyur oynayalım ama sana yazık olur,' dedim."

ŞANS DEĞİL, ZEKÂ OYUNU
Tavla konusunda kendine çok güvenen Hakan Evin 'İkinci kez yeneceğimden emindim,' diyor ve ekliyor: "Ben 7-8 yaşımdan beri tavla oynuyorum. Bugüne kadar bu oyunu benden daha iyi oynayanı görmedim. Tavlanın şans oyunu olduğunu kesinlikle kabul etmiyorum. Çünkü tavla çok ince hesapların yapıldığı bir oyun. Ne zaman risk alıp ne zaman alınmayacağını iyi bilmek lazım. Tavla bir zekâ oyunu. Kişi eğer zar tutmuyorsa ve kazanıyorsa, çok zekidir. Bu arkadaş da iyi oynadı aslında. Tavla kitapları okumuş ve formüllerle oynuyor. Bir insan sadece formüllerle oyun oynarsa bu duruma gelir. Pratik zekâ önemli. Bunun matematiği olmaz. Oyununu gördüm. Gayet dikkatli, kitabına uygun, sistematik oynuyor. Ama risk almayı bilmiyor. Hep mantıklı oynuyor." Hakan Evin, Ricardo Malas'ın çok ciddi olduğunu ve maç sırasında hiç görmediği şeylerle karşılaştığını söylüyor: "Deri, çok şık bir Bond çanta, içi de çok süslü. İçinde çok değişik zarlar var. Tavla Federasyonu'nun verdiği zarlarmış. Zarı karşı taraf oynamadan alamıyorsun. Hiçbir şekilde konuşmuyorsun. Çok ciddi oynuyorsun. Türkiye'de oynadığımızdan biraz farklıydı. Şöyle diyebilirim, lahmacunu Çırağan Sarayı'nda yemek gibi bir şeydi. Bu arkadaşın İspanya'da adası varmış. Oteller zinciri varmış. Türkiye'de bana ikinci kez yenildikten sonra Gürcistan'a gitti tavla maçı yapmak için. Bana 'Tekrar geleceğim, bunun rövanşını yapacağız,' dedi." Ricardo Malas ise Hakan Evin'le Kapalıçarşı'da oynadığı tavlayı hiç unutamayacağını söyleyerek İstanbul'dan ayrıldı.