Senin baban bir hırsızdı yavrucuğum

Kötü bir adamın iyi bir babaya dönüşüp dönüşemeyeceğini sorgulayan üç boyutlu animasyon Çılgın Hırsız (Despicable Me) filminin Los Angeles'taki ilk gösterimine katılan Elmas DeVille, filmin yapımcı ve oyuncuları ile SABAH için konuştu

Pazar 12.09.2010
ABONE OL
Süper kötü adamlar bile bazen işlerini hakkıyla yapamayacaklarını fark edebilir ve aslında belki de yeteri kadar kötü olmadıkları gerçeğini keşfetmek zorunda kalabilirler. Universal Stüdyoları'ndan çıkan son film, belki bildik ama eğlenceli bir hikâye anlatıyor: Kötü adam Gru, maddi sıkıntılarına son vermek için gökyüzünden Ay'ı çalma planları yaparken aynı zamanda teknolojik donanımlı bir başka kötüyle, genç inek Vector ile baş etmek zorundadır. Bu arada da hayatına giren üç küçük kızın sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalır. Yoksa bu üç boyutlu animasyonun baş kahramanı iyi bir baba mı olacaktır sonunda? Filmin yapımcısı, aynı zamanda Buz Devri ve Buz Devri 2'nin yapımcılığını da üstlenmiş olan Chris Meladandri, filmin öyküsünü 15-20 çizim eşliğinde sunan Sergio Ramas'ın özetinden çok etkilenmiş ve ilk kez bir projeyi jet hızıyla onaylamış. Hazırlık aşamasında, Fransızların animasyon tekniklerinin filme uygunluğundan yola çıkılmış ve Oscar adaylığı da olan Chris Renaud ile Pierre Coffin'in yönetmen olarak atanmasına karar verilmiş. Tabii, filmin yönetmenlerinin Paris'te yaşaması da, Skype üzerinden iletişimi filmin ekibindeki hemen herkesin hayatının önemli parçalarından biri haline getirmiş. Çılgın Hırsız için Skype üzerinden tamamlanan ilk film denebilir belki de.

TÜRKÇE SESLENDİRMEDE ATA DEMİRER
Filmin müzikleri Hans Zimmer ve Hector Parerira'yla birlikte Pharrell Williams'a ait. Grammy ödüllü sanatçı ve satış rekorları kıran R&B ve hip hop müzik yapımcısı Pharrell Williams, The Neptunes ve N.E.R.D. gruplarının üyesi olarak tanınıyor. İlk kez bir film için müzik yapan Williams'ın, filmle aynı adı taşıyan Despicable Me de dahil olmak üzere özgün parçaları var. Türkçe konuşan Gru'yu Ata Demirer seslendiriyor. Peki, Gru'nun İngilizce seslendirmesi kime ait? 40 Yıllık Bekâr, Şamar Oğlanı, Aman Tanrım gibi filmlerden ve The Office dizisinden tanıdığımız Steve Carell. Animasyon geleneğine uygun olarak, seslendirme sırasında Carell'in videoya kaydedilen mimikleri ve ifadeleri, çizgi karakter Gru'ya hayat verirken de kullanılmış. Carell de o 15-20 sayfalık çizimleri görüp hemen etkilenenlerden. Karakteri için de, "Aslında o kadar da kötü birisi değil," diyor. "Tamam, altın değil ama bronz kalpli diyebiliriz kendisine." Üç boyutlu filmin eğlence parkı ve uzay sahneleri özellikle dikkat çekici. Animasyon sürecinde yaratılıp, filmin unutulmaz karakterleri haline dönüşerek starlardan rol çalanlar ise Gru'nun yeraltı ordusunun neferleri. Sevimli ve afacan sarı minyonlar, kendilerine özgü konuşma tarzları ve masum fesatlıklarıyla herkesin sevgilisi olmuş.

SON SAHNELERDE AĞLAMIŞ
Gru, Gotik tarzdaki siyah evinin çürük diş gibi durduğu mükemmel bir mahallede yaşarken, rakibi genç inek Vector, postmodern bir evde bilgisayar oynayarak zaman geçiriyor. Gru'nun ele geçirmeye çalıştığı küçültme silahının da peşindeki turuncu giysili Vector'u seslendiren, Jason Segel, Muppet'ların canlandırıldığı filmde rol alacak yakında. "Filmi izlerken son sahnelerde ağladım. Aile filmi bu. Muppet'ları da o yüzden seviyorum. Bir aileye bir arada hoş zaman geçiriyorsunuz biriki saat için," diyor Segel. Gru'nun korkunç annesini seslendiren Oscar ödüllü oyuncu Julie Andrews ise kendisini şöhrete ulaştıran Mary Poppins karakterinin tam tersi bir tiplemeyle karşımızda. 35 yıldır çocuk kitapları yazan Andrews, başta çok yadırgamış rolünü. "Eğlenmeye çalıştım, karakterimin ismini de ben koydum," diyor. Zorlu Görev, Aşkzede filmlerinden tanıdığımız ve geçenlerde Katy Perry'yle evlenerek, yeniden adından söz ettiren İngiliz komedyen Russell Brand ise Gru'nun yandaşı, deli bilim adamı Dr. Nefario'yu seslendiriyor.