Modasever çoktu, indirim pek yoktu

Nefis bir hava, her butikte ikramlar, gülen yüzler, mini hediyeler ve müzikle, perşembe akşamı düzenlenen Fashion's Night Out'un keyfini çıkardık

Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Nişantaşı, İstinye Park ve Bağdat Caddesi ile İstanbul'un üç bir yanındaki Fashion's Night Out (FNO) etkinleri beklediğimden çok daha kalabalıktı. Aslında halkın moda alışveriş aktivitesiyle buluşması olan FNO'a halkın ilgisi şaşırtıcı derecede yoğundu. 4 İlk durağım, efsanevi ayakkabı tasarımcısı Giuseppe Zanotti'nin ev sahipliğindeki Zanotti butik oldu. Hâlâ yapım aşamasındaki delik deşik sokaklara rağmen Zanotti mağazası için kurulmuş kırmızı halı ve platformdan geçerek, mağazaya girdik. Biliyorum çok geleneksel ama çok kasıntı geliyor bana; sevemiyorum şu kırmızı halı olayını. 4 Louis Vuitton'un her zamanki dekoruyla karşılaştık. Geceye özel bir ambians yoktu. Aslında Japonya'nın Andy Warhol'u Takashi Murakami'yle çalışmalarında olduğu gibi birkaç gün için heykellerinden birini sergileyebilmelerini veya en azından vitrinde farklı bir enstalasyon yapabilmelerini beklerdim.

BLOGGERLAR DA TAKİPÇİLERİYLE BULUŞTU
Geçen yıl ölen efsane tasarımcı Alexander McQueen'in mağazasının girişindeki baston şemsiye, 'düşünülecekler' listeme aldıklarımdan.
Cities's Alışveriş Merkezi'ndeki Banana Republic'e uğradık. Ayşe Kucuroğlu'nun nefis ikramları ve ev sahipliği ortama sıcaklık katsa da, Banana Republic'in o gün için bile değişmeyen kurumsal müzikleri, ambiyansı etkilemişti doğrusu.
FNO'a en büyük destek, günlerdir yaptıkları duyurularıyla bloggerlardan geldi. Bilstore'da Fashion by Siu ve Styleboom takipçileriyle buluşurken GAP'te Koray Caner, Alışveriş Cini, Serap'la Moda, Zet Fashion, Ayşegül in NY, Kanka Nerdeyim Ben, Modenise, Moda Sanattır ve Moda Tutkusu, takipçileriyle bir ara geldi.
Bilstore'da Güneş Dericioğlu, Eda Akpınar ve Zeynep Erdoğan ürünlerini bizzat tanıttılar. Bora Aksu'nun FNO için tasarladığı gömleklerden de sadece 90 adet üretilmişti.
FNO'a özel olarak yapılan indirimler vardı ancak genel olarak yetersizdi. Amerikan Vogue Yayın Yönetmeni Anna Wintour'un sektöre hareketlilik kazandırmak için başlattığı organizasyonun içinde Türkiye'nin bulunması fikrini sevdim.
V2K Designers'da, Nicholas Kirkwood'un Rodarte için tasarladığı kafesli botları ve Beth Ditto baskılı tişörtü alınacaklar listeme yazdım.
Mağazalarda ev sahibi konumunda daha çok tasarımcı beklentim vardı. Bazı mağazaların FNO aktivitesini çok ciddiye almadıklarını düşünsem de halkın ilgisi yoğundu. Gelecek yıl enstalasyonlu vitrinler ve ünlü tasarımcıların olduğu aktiviteler bekleyebiliriz.

Zanotti botlarımı imzaladı
Giuseppe Zanotti (solda) çok sıcakkanlı. Sohbetimiz esnasında, daha önce 'sezonun en güzel ayakkabıları' listesinde blogum DB Junk'a da yazdığım platformlu leopar botlar dikkatimi çekti. O an iyi hissetmenin yolunun bunlara sahip olmaktan geçtiğini hissettim. Ve kendimi, Giuseppe'ye "Bunları alsam benim için imzalar mısınız?" derken buldum. O kadar sıcakkanlı ki, ayakkabıyı denetmeyi önerdi. Ayakkabı alındı, tabanı ve kutusu, Guiseppe tarafından imzalandı.

Dünyaca ünlü modacılarımız nerede?
FNO'da dünyadaki beş moda kahramanımız Hüseyin Çağlayan, Erdem, Bora Aksu, efsane Rıfat Özbek ve Hakan Yıldırım'ı görmeyi isterdim doğrusu. Çünkü dünyada tasarımcılar, birer yıldız. Örneğin İngiltere'de bir Vivenne Westwood'un katılımı geceye farklı bir renk katabiliyor.
İstinye Park-Nişantaşı arasındaki korkunç trafiğe rağmen orayı da görmek üzere Eda'yla (Taşpınar) arabaya bindik. İstinye Park'ı görünce FNO'un büyük bölümünü Nişantaşı'nda geçirdiğimiz için sevindik doğrusu.
İstinye Park'ta lüks mağazaların olduğu açık alana girdiğimizde tuhaf bir ortamla karşılaştık. Gazino havasında, ortada sahne, yabancı DJ'ler Tarkan'dan Şıkıdım çalıyor, masada oturanlar ekranı seyrediyor. O sahne yerine tasarımcıların ve sanatçıların fikir verebilen enstalasyonları veya sokak sanatçıları olabilirdi mesela.
FNO'da çok fazla alışveriş ruhu olmasa da, bunu bir gece için değerlendirmek mümkün değil. FNO'da bir mağazaya girip, beğendiği bir parçayı daha sonra alacaklar vardır mutlaka.

Midnight Express çok başarılıydı
Nişantaşı'nde ambiansı en iyi butikler Zanotti Butik, vitrinindeki DJ'le V2K Designers ve tasarımcı Emel Kurhan'ın DJ'lik yaptığı, tasarımcısı olduğu Yazbükey'in ürünleriyle süslenen Midnight Express'ti.
Midnight Express'teki, FNO'un ruhuna çok uygun ve beklentileri fazlasıyla karşılayan bir aktiviteydi. Bende de iki rengi bulunan hediye paketi şeklindeki Yazbükey çantaları tavandan salkım şeklinde asarak ortama sıcak ve samimi bir hava katmışlardı.