Filmekimi'nin Kare As'ı

8-14 Ekim arasında düzenlenecek Filmekimi, yine dünyanın en önemli festivallerinde gösterilmiş, ödülendirilmiş filmleri gösterime sokuyor. Dört ayrı salonda 31 filmin gösterileceği etkinlik Atlas ve Beyoğlu Sineması ile G-Mall Sineması'nın 2. ve 5. salonlarında devam edecek. Biletler 29 Eylül'de ön satışa, 2 Ekim'de de satışa çıkıyor. 10 kişiden oluşan jürimiz festivalde öne çıkan yapımları sizin için seçti. İşte Filmekimi'nde öne çıkan 10 film

Pazar 26.09.2010
ABONE OL
SOSYALİZM / FILM SOCIALISME
Ünlü Fransız yönetmen Jean-Luc Godard'ın uzun zamandır merakla beklenen filmi Sosyalizm, Filmekimi'nde de öne çıkan yapımlardan. Filmde Catherine Tanvier, Christian Sinniger, Jean-Marc Stehle, Agatha Couture ve Eye Haidara'nın yanı sıra ünlü Fransız filozof Alain Badiou ve efsane şarkıcı Patti Smith de rol alıyor. Fransız sinemasını 1960'lı yıllarda etkisi altına alan 'yeni dalga' akımının en önemli yönetmenlerinden olan Jean-Luc Godard'ın son filmi 'fikirler bizi ayırır, hayaller birleştirir' aforizmasından yola çıkıyor. Büyük bir bölümü Akdeniz'de dolaşan bir yolcu gemisi içinde geçen filmde, yolcular arasında geçen farklı dillerdeki farklı sohbetlere şahit olup, gemiyle Mısır, Filistin, Odesa, Yunanistan, Napoli ve Barcelona'ya uğruyoruz. Film, 9 Ekim saat 11.00'de Beyoğlu, 10 Ekim saat 19.00'da Atlas, 11 Ekim saat 11.00'de Atlas, 12 Ekim saat 11.00'de GMall 2 ve 13 Ekim saat 19.00'da G-Mall 5 sinemalarında gösterilecek.(Aldığı oy: 7)

AMCAM ÖNCEKİ HAYATLARINI HATIRLIYOR /
UNCLE BOONMEE WHO CAN RECALL HIS PAST LIVES
2010 Cannes Festivali'nde Altın Palmiye Ödülü'ne değer görülen Apichatpong Weerasethakul imzalı filmde, Boonmee amca, böbrek yetmezliğinden ölmek üzeredir. Taşradaki evine çekilmiş, son günlerini sevdikleri ve akrabalarıyla geçirir ve bir akşam, yemek sofrasında, rahmetli karısıyla oğlunu görür. Boonmee, ölmüş yakınlarıyla sohbetleri sayesinde öbür dünya hakkındaki sorularına yanıt bulmaya çalışır. 'Büyüyle örülmüş bir şaheser' sözleriyle övülen Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor, metafizik konuların yanı sıra ilkel inançlara ve yeniden doğuşa yaptığı göndermelerle de anılıyor. Altın Palmiye'yi kazanan bu ilk Tayland filmi, jüri başkanı Tim Burton tarafından ise 'güzel, tuhaf bir rüya gibi' olarak tanımlanmıştı. Filmekiminde gala yapacak yapımlardan biri olan film, 12 Ekim'de Atlas Sineması'nda 19.00 ve 21.30 seanslarında ve 13 Ekim saat 19.00'da Beyoğlu Sineması'nda gösterilecek.(Aldığı oy: 5

BAŞKA BİR YERDE / SOMEWHERE
Ünlü Amerikalı yönetmen Francis Ford Coppola'nın kızı Sofia Coppola'nın son filmi, Eylül ayında Venedik Film Festivali'nde büyük ödül Altın Aslan'ı kazandı. Aldığı ödül sonrasında festivalin jüri başkanı Quentin Tarantino tarafından 'kayırıldığı' iddia edilen yönetmen Coppola'nın çocukluk anılarından esinlendiği film, kızlar, alkol, arabalar ve hayranlarıyla gününü gün eden Hollywood yıldızı Johnnie Marco'nun 11 yaşındaki kızının ziyaretiyle değişen hayatını anlatıyor. Başrolünde Blade filminin kötü vampiri Stephen Dorff'un yer aldığı filmde ayrıca Elle Fanning ve Chris Pontius da performanslarıyla dikkat çekiyor. Amerika'dan önce Filmekimi'nde gösterilecek olan filmin hem senaryosunu yazan hem de yöneten Sofia Coppola, 2004'te Lost in Translation / Bir Konuşabilse ile En İyi Senaryo Oscar'ını kazanmıştı. Film, 8 Ekim saat 19.00 ile 21.30'da ve 9 Ekim saat 21.30'da Atlas Sineması'nda gala yapacak.(Aldığı oy: 5)

SİHİRBAZ / L'ILLUSIONNISTE
Filmekimi'nin dikkat çeken animasyonu Sihirbaz, efsanevi Fransız mim ustası, yönetmen ve oyuncu Jacques Tati'nin 1956'da kızına bir mektup olarak yazdığı çekilmemiş senaryosundan uyarlanmış. Tati'nin kızı Sophie için yazdığı düşünülen senaryoyu Sophie, 2000 yılında Belleville'de Randevu filminin yönetmeni Sylvain Chomet'e vermiş, 2002'de de vefat etmişti. Chomet tarafından animasyona uyarlanan film, Berlin Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı. Film, bir sihirbazla yaptığı sihirleri gerçek sanarak ona hayran kalan bir genç kızın öyküsünü anlatıyor. Film, Fırat Yücel, Yeşim Tabak, Murat Özer ve Esin Küçüktepepınar'ın oylarıyla dördüncü sırada yer aldı. Sihirbaz, 8 Ekim saat 11.00'de ve 16.00'da Beyoğlu'nda, 9 Ekim 13.30 ve 19.00'da G-Mall Salon 2'de, 10 Ekim 21.30'daysa Atlas Sineması'nda gösterilecek.(Aldığı oy: 4)

TURNE / TOURNEE
Turne, Fransa'yı terk edip ABD'ye göçen bir TV yapımcısının yıllar sonra beraberinde birbirinden ilginç striptizcilerle ülkesine dönüşünün hikâyesini anlatıyor. Film, ilginç bir Amerikan- Fransız ilişkisi yorumu sunuyor. Mathieu Amalric'in bu kez hem başrolünde oynayıp hem de yönettiği film, 2010'da Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ve FIPRESCI ödüllerini kazandı. Film, 12 Ekim saat 13.30'da Atlas'ta, 13 Ekim saat 13.30 ve 19.00'da G-Mall Salon 2'de, 14 Ekim saat 11.00'de ve 21.30'da Beyoğlu'nda gösterilecek.(Aldığı oy: 4)

ŞEYTANI GÖRDÜM / I SAW THE DEVIL
A Tale of Two Sisters / Karanlık Sırlar yönetmeni Kim Ji- Woon'un yeni filmi, Kore'de şeytani zekâsı ve korkunç planlarıyla zevk için öldüren bir psikopatla onu yakalamaya and içmiş bir gizli ajanın hikâyesi. Başrolünde İhtiyar Delikanlı'da oynayan Choi Min-sik'in oyndaığı film, eylül ayında yapılan Toronto Film Festivali'nde ilk kez izleyiciyle buluştu. Film, 8 Ekim 16.00'da Atlas'ta, 9 Ekim saat 21.30'da G-Mall Salon 2'de, 10 Ekim saat 21.30'da Beyoğlu'nda, 14 Ekim saat 16.00 ve 21.30'da G-Mall Salon 2'de gösterilecek.(Aldığı oy: 2)

TEHLİKELİ YOL / ROUTE IRISH
Geçen yıl Hayata Çalım At ile bizi neşelendiren ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach, Irak hakkında, savaşın etkileri ve suçluluğunu ele alan, öfkeli ve tavizsiz bir filmle beyazperdeye dönüyor. Askerliklerini de birlikte yapan Liverpoollu iki çocukluk arkadaşı, Fergus ve Frankie'nin öyküsünü anlatan Tehlikeli Yol, Filmekimi'nde yapılacak galalar arasında. Tehlikeli Yol, 13 Ekim saat 19.00 ve 21.30'da Atlas Sineması'nda, 14 Ekim saat 19.00'da ise Beyoğlu(Aldığı oy: 2)

GÜMMM / KABOOM
Gregg Araki imzalı bu çağdaş kara film denemesi, seksi ve genç oyuncu kadrosuyla, çılgınca hareketli ve cinsellik dolu bir komedi, gerilim karışımı. Gümmm'de kahramanımız 18 yaşındaki 'hercinsel' üniversite öğrencisi Smith, kızıl saçlı bir güzelin öldürülmesine ve dünyanın sonunu getirecek bir komploya tanık olur. Film, 9 Ekim saat 19.00 ve 21.30'da, 10 Ekim saat 11.00'de, 12 Ekim saat 13.30'da ve 13 Ekim saat 16.00'da G-Mall 5. Salon'da gösterilecek.(Aldığı oy: 2)

MAMUT / MAMMUTH
Benoît Delepine ve Gustave Kervern'in yönettiği Mamut, 'kusursuz bir işçi' olan Serge Pilardosse'nin hikâyesini anlatıyor. Çalışmaya başladığı 16 yaşından beri bir tek gün bile izin kullanmayan Serge, 60 yaşında emekli olmaya karar verir. Ancak, eksik evraklar sebebiyle emekli olamaz. Filmin gösterimleri, 9 Ekim saat 11.00'de Atlas Sineması'nda, 11 Ekim ssat 13.30, 14 Ekim saat 19.00'da G-Mall 2. Salon'da ve 13 Ekim saat 11.00'de Beyoğlu Sineması'nda olacak.(Aldığı oy: 2)

CARLOS
İlich Ramirez Sanchez ya da bilinen adıyla Çakal Carlos'un hikâyesini anlatan filmin yönetmenlik koltuğunda Olivier Assayas oturuyor. 2010 Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyeri yapılan film, uluslararası bir gerillanın Venezüella'da bir eylemciyken Sudan'a ve Fransa'ya uzanan hayatına yakından bakıyor. Carlos, 8 ve 13 Ekim saat 21.30'da Beyoğlu, 12 Ekim saat 16.00'da Atlas ve 10 Ekim saat 21.30'da G-Mall 2. Salon'da gösterilecek.
(Aldığıoy: 1)

Mehmet Açar (HaberTürk)
Başka Bir Yerde / Somewhere
Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
Hırsızlar Şehri / The Town
Tehlikeli Yol / Irish Route

Senem İşmen (Sinema)
Başka Bir Yerde / Somewhere
Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
Sosyalizm / Film Socialisme
Ağaç / The Tree

Nil Kural (Milliyet)
Turne / Tournee
Sosyalizm / Film Socialisme
Başka Bir Yerde / Somewhere
Aslı Gibidir / Certified Copy

Esin Küçüktepepınar (SABAH)
Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
Sosyalizm / Film Socialisme
Gümmm / Kaboom
Sihirbaz / L'illusionniste

Murat Özer (SİYAD Başkanı)
Başka Bir Yerde / Somewhere
Sosyalizm / Film Socialisme
Sihirbaz / L'illusionniste
Şeytanı Gördüm / I Saw The Devil

Yeşim Tabak (SABAH)
Sosyalizm / Film Socialisme
Gümmm / Kaboom
Sihirbaz / L'illusionniste
Benim Güzel Oğlum, Ne Yaptın Sen? / My Son, My Son, What Have Ye Done

Alin Taşçıyan (Star)
Sosyalizm / Film Socialisme
Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
Turne / Tournee
Mamut / Mammuth

Uğur Vardan (Radikal)
Tehlikeli Yol / Irish Route
Başka Bir Yerde / Somewhere
Turne / Tournee
Güzel Bir Hayat Düşlerken / Cirkus Columbia

Elçin Yahşi (SABAH)
Turne / Tournee
Chatroom
Mamut / Mammuth
Carlos

Fırat Yücel (Altyazı)
Şeytanı Gördüm / I Saw The Devil
Sosyalizm / Film Socialisme
Sihirbaz / L'illusionniste
Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives