Türk modası dünya basınında

Pazar 26.09.2010
ABONE OL
Sonbahar-Kış, moda sektörü için en önemli sezondur. Dolayısıyla 'yeni sezona giriş sayısı' sayılan eylül sayıları da ayrı bir ehemmiyetle hazırlanır. Amerikan Vogue dergisinin ve efsanevi yayın yönetmeni Anna Wintour'un hayatından bir kesiti anlatan September Issue (Eylül Sayısı) filminin de, bu döneme odaklanması, tesadüf değildi zaten... Moda dergileri, sonbahar-kış sezonuna büyük girişlerini yine yaptı bu ay. Yüzlerce sayfalık dergilerde bu sefer dikkat çeken bir şey daha vardı. Neredeyse her dergi, içeriğinde Türk modasına yer vermişti. Yargıcı'nın Paris'te bir mağaza açmasından İstanbul Moda Haftası'na kadar çeşitli haberler vardı. Ancak Hüseyin Çağlayan, Erdem, Dice Kayek gibi yabancı basında artık sık sık görmeye alıştığımız isimlerle de sınırlı değildi bu sefer sayfalar. Erkek modasının dikkat çeken yeni ismi Ümit Benan Şahin birkaç aydır erkek modası dergilerindeki yerini koruyadursun Elle, Instyle, Marie Claire gibi yayınlar Hakan Yıldırım'a odaklanıyordu. Şubat ayında Londra Moda Haftası'ndaki ses getiren defilesi ve koleksiyonuyla dünya moda çevrelerinin dikkatini çeken Yıldırım'a neredeye hiçbir dergi kayıtsız kalamamış. ANDAM ödülüyle başarısını pekiştiren Yıldırım'ın yanı sıra İngiltere'de ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Bora Aksu ve önümüzdeki günlerde Paris'te bir sunum gerçekleştirmeye hazırlanan Arzu Kaprol de basının radarına giren tasarımcılardan. Moda yazarı Lauren Cochrane'in 'in' olarak saydığı şeylerin başında, Türkiye geliyor. "Türkiye şu aralar oldukça ilginç bir destinasyon. Uluslararası ANDAM ödülünü kazanan Hakaan gibi tasarımcıların yanı sıra İstanbul da çok canlı bir şehir olarak dikkat çekiyor," diyor Cochrane. Hakan Yıldırım, ANDAM ödülünün üzerine Paris Moda Haftası'na transfer oldu, bildiğiniz üzere. Ve çarşamba günü, Hakaan markasının ikinci uluslararası defilesi gerçekleşecek. Bu haberler, daha önce Paris Vogue ve V gibi dergilerde de yer alan Yıldırım'a moral verecektir şüphesiz.

"Türkiye'nin hızla büyüyen bir tasarım ortamı var"
İngiliz Instyle dergisi 'yeni moda haritası' başlıklı konusunda dünyanın dikkat çeken yeni moda merkezlerini sıralamış. 'Geleceğin global stili' denen bölge ve ülkeler İskandinavya, Brezilya, Almanya, Avustralya ve Türkiye'den oluşuyor. Şöyle diyor Instyle: "Türkiye, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ve aynı hızla büyüyen bir tasarım ortamı var." Daha sonra Türk modasıyla ilgili sevdiklerini sıralıyorlar: "Kate Moss'un en ön sıradan izlediği; Lara Stone ve Natalia Vodianova'nın podyumunda yürüdüğü Hakaan'ın, sert hatlı ceketler ve vücudu saran elbiselerden oluşan çıkış koleksiyonunu sevdik. Göz alıcı origami kokteyl elbiseleriyle Arzu Kaprol da hızla Türkiye'nin en çok konuşulan tasarımcılarından biri oluyor. Fütüristik mimari tasarımlarıyla Dice Kayek ve Londra Moda Haftası'nın favorilerinden Bora Aksu da aynı şekilde."

Hakaan herhangi bir tasarımcı değil
Eylül sayısında, dikkat çeken yeni tasarımcıları haber yapan Elle dergisi Hakan Yıldırım'ı anlattıkları habere şöyle başlıyor: "Modanın zevk belirleyicilerinin neden Hakaan'ın sıkı kıvrımlarının peşinde olduğunu öğrenin." Ve devam ediyor: "Adı sanı çok bilinmeyen moda tasarımcılarının ilk defilelerine Kate Moss veya Fransız Vogue'unun yayın yönetmeni Carine Roitfeld gelmez genelde. Veya bu tasarımcılar Lara Stone ve Anja Rubik gibi modelleri podyumunda yürütemez. Ama Hakan Yıldırım da herhangi bir tasarımcı değil. 39 yaşındaki Yıldırım, eski arkadaşı ve moda fotoğrafçısı Mert Alaş'ı, markasının artistik direktörü olarak gösteriyor. İkili, yıllar önce Türkiye'de bir moda çekimi sırasında tanıştı. Ama Yıldırım'ın kıyafetleri de hiç sıradan değil... Füme, fildişi, siyah gibi renklerdeki mini elbiseler, oldukça sert geometrik silüetlerden oluşuyor, bel girintilerini peplumlar öne çıkarıyordu. Süper mini ve dar, aynı anda asla iyi bir ikili değildir aslında. Ama Yıldırım uzun kollar ve yünlü kumaşlarla, dengeyi iyi yakalamış. 'Vücuda yakın ve güçlü kıyafetlerle kadın formunu ön plana çıkarmayı seviyorum,' diyen Yıldırım, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Kendi markasını yaratmadan önce çeşitli Türk markalarında çalışmış..."

Mark Fast'ı seviyorsanız, Hakaan'a bayılacaksınız
Yeni tasarımcıları tanıtan dergi, Hakan Yıldırım'ı "Eğer Mark Fast'ı seviyorsanız, Hakaan'a bayılacaksınız," başlığıyla sunuyor. "Fransız Vogue'unun yayın yönetmeni Carine Roitfeld, öyle herhangi bir defile için kalkıp da Londra'ya gelmez. Veya Kate Moss'u, sıradan bir defilenin kulisinde, askıları elden geçirirken göremezsiniz. Ayrıca bir yıldız değilseniz, Natalia Vodianova'yı da podyumunuzda yürütemezsiniz," diyor, Marie Claire. Ama bu isimlerin hepsinin, Yıldırım için bir araya geldiğine dikkat çekiyor ve ekliyor: "Kıyafetler de bu heyecanın hakkını verir nitelikteydi: Kısa, dar ve mimari formlardaki kıyafetler; vücudu saran kaşmir mini elbiseler, kesik paneller ve sert hatlı ceketler..."

Tekstil, tasarıma da yansıdı
İstanbul Moda Haftası'nı takip eden dergi, üç sezondur düzenlenen etkinliğin 'iştahlarını kabarttığını' söylüyor. "Bora Aksu, Dice Kayek ve Arzu Kaprol gibi tanınmış isimlerin yanı sıra, daha az bilinen lokal isimler de podyuma çıktı. Türkiye, dünyanın en büyük tekstil ihracatçılarından biri. Bu nedenle podyumda karmaşık dikimli kumaşlar ve deneysel dokular şaşırtmadı. Birçok hazır giyim koleksiyonunda Türk kültüründen ilham alan tasarım ve desenler dikkat çekti."