Kötü ev sahibi!

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
Türkiye'de bugünlerde 25 Aralık'a kadar sürecek Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın heyecanı yaşanıyor. Dünya Şampiyonu Alexandra Kosteniuk, Hou Yifan ve Humpy Koneru gibi süper yıldızlarla boy ölçüşen temsilcilerimizden Betül Cemre Yıldız, önemli bir sürprize imza atarak ilk turda kadın satrancının İsveçli tecrübe abidesi büyükusta Pia Cramling'i saf dışı bıraktı. Şansın da yardım ettiği bu muazzam sürprize geçmeden, diğer temsilcimiz Kübra Öztürk'ün de birinci turda güçlü rakibi Kateryna Lahno'ya elendiğini belirtelim. Şampiyonada favorilerin 2500 reyting üstü büyükustalar olması, temsilcilerimizin ev sahibi olmanın nimetlerinden yararlanarak 'deneyim kazanmayı' amaçlamaları demekti. Tabii satrançseverlerin asıl hayali, federasyonla yaşadığı sorunlar nedeniyle son iki Dünya Şampiyonası'na katılmayan ve katılsa üst turları görebilecek düzeydeki Ekaterina Atalık'ın yeniden önemli şampiyonalarda yer alması.

BÜYÜK TECRÜBENİN BÜYÜK İKRAMI
Betül'ün ilk turdaki rakibi Pia Cramling, kadın satrancının en tecrübeli isimlerinden. Kariyerini sadece 2526 reytingli bir büyükusta ve eski bir Avrupa Şampiyonu diye özetlemek ona haksızlık olur. Tahtayı hassas terazi gibi tartan tarzı onu diğer elit kadın satranççılardan ayırır. İki rakibin arasında 301 olan reyting ve rakamların anlatmaya yetmeyeceği tecrübe farkı var. Hatta Betül'ün rakibini daha önce hiç yenemediği düşünülürse sürpriz değil, mucize. Üstelik berabere biten ilk oyunda, Cramling genelde onun seviyesinde bir satranççının görmekte hiç zorlanmayacağı bir kazanç kaçırdı. Ancak, Cramling daha ağır ve kritik dikkatsizliğini ikinci oyunda yaptı. Oyunlarda 40. hamleye gelince iki tarafa da 30 dakikalık bir bonus ekleniyor. Cramling, ikinci oyunda 40. hamleye yaklaşılırken zaman sıkışmasında hata yapmamak ve bir an önce bonus süreyi alıp rahatça düşünmek için iki kez aynı konumu tekrar edecek hamleler yaptı. Üçüncü tekrarda berabere olacağı için 40. hamlede değişik bir tercih yapacaktı. Zaman sıkışmasının bittiğini sandığından hızla eriyen saniyelerine aldırmadan düşünmeyi sürdürdü. Üç-iki-bir-sıfır. Hakem gelip saati durdurunca Cramling acı gerçeği fark etti. Henüz 39. hamle oynanıyordu, yani bonus yarım saatin eklenmesi için Cramling'in iki hamle daha yapması gerekiyordu. Cramling, talihsizce elenerek bavulunu erkenden toplamak zorunda kaldı. Üstelik son konumda oyunu zorlayan taraf da Cramling'di. Betül'ün Cramling'i elemesi, iki satranççının arasındaki seviye farkına bakınca İzmirli satranççıya şansın yardım etmesine rağmen önemli bir başarı. Verdiği demeçte turu 'Türk satrancına armağan' eden Betül'ün Dünya Şampiyonası yürüyüşü hem kendisi hem de Türkiye satrancı için dev bir adımla başladı, ama sonraki adım gelmedi. İkinci tur aslında Cramling'e göre elenmesi daha mümkün görünen Mariya Muzychuk'a iki oyunu da kaybederek elendi. Yanlış anlaşılmasın, denizi geçip derede boğuldu da diyemeyiz. 2462 reytingli Mariya Muzychuk, kadın satrancının önemli genç yıldızlarından. Betül'e teşekkür edip, yeni dünya şampiyonunu bekleme zamanı.

Haftanın Konumu
Dünya Kadınlar Şampiyonası'nın ilk turunda Pia Cramling, planladığı Va7 hamlesini oynamakta gecikince Betül Cemre Yıldız güçlü rakibini şampiyonanın dışına itti.

Haftanın Sorusu
Lipski-Golubev, Polonya 1992. Siyah oynar.

BUGÜN NELER OLDU