Moda dünyası şokta

Fransız Vogue'unun Yayın Yönetmeni Carine Roitfeld, ani bir kararla dergiden ayrıldı. Şimdi herkes derginin akıbetini konuşuyor

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
Moda dünyası, cuma akşam saatlerinde gelen bomba haberle çalkalandı. Paris Vogue'un neredeyse 10 yıllık efsanevi yayın yönetmeni Carine Roitfeld, görevinden ayrılmıştı. Hem de çok yakın bir zaman içinde, ocak ayı sonundan itibaren dergiyle ilişiğini kesiyordu. SABAH Pazar'ın baskıya hazırlandığı saatlerde Roitfeld'in ayrılma gerekçesi olarak 'kişisel projelerine yoğunlaşmak isteği' belirtilmişti. Moda dünyasının neredeyse en nüfuzlu, en etkili ve güçlü şahsının yerine gelecek veya gelmesi planlanan isim de açıklanmamıştı. Görevde bulunduğu 10 yıl boyunca Paris Vogue'u hem diğer dergilerden hem de derginin diğer edisyonlarından ayrıştıran; yenilikçiliği, yaratıcılığı ve vizyonerliğiyle dergiciliğe yeni bir soluk soluk kazandıran Roitfeld, sektöre 18 yaşında modellik yaparak adım attı. Roitfeld zaman içinde Fransız Elle dergisinin önce yazarı oldu, ardından da ünlü moda fotoğrafçısı Mario Testino'yla birlik olup moda editörlüğü yapmaya başladı. 1994'te Gucci'nin kreatif direktörlüğüne getirilen Tom Ford'la da çalıştı. Markanın 90'ların ortasında yakaladığı çıkışın ardında, Ford kadar stilist Roitfeld'in de imzası vardı. 2001'de Paris Vogue'un başına getirildi. Paris Vogue'un bu ayki sayısını görmüş olanlar, Roitfeld'in Vogue'dan ayrılmasının altında farklı gerekçeler aramaya başladı hemen. Yeniden kadın giyimine döndüğünü açıklayan ünlü tasarımcı Tom Ford, Paris Vogue'un aralık sayısının misafir editörü. Tasarımcının modaya dönüşü, neredeyse tamamen ona ithaf edilmiş bir sayıyla kutlanıyor. Cuma günkü açıklama üzerine de insan düşünmeden edemiyor; "Tom Ford ocak ayı itibarıyla modaya dönüyor. Carine de ocak sonunda görevden resmen ayrılıyor. Yoksa Gucci günlerindeki gibi bir beraberlik mi doğuyor?" Bu dedikoduya "Modanın altın günleri geri gelecek," diye sevinenler de var, "Böyle bir gücü bırakıp kim olursa olsun tek bir marka için çalışmak neden?" diye olası bir modaevi bağlantısına kuşkuyla yaklaşanlar da. Roitfeld ise New York Times gazetesine verdiği demeçte ser verip sır vermemeyi tercih ediyor: "10 yıldır derginin editörüyüm. Sanırım artık farklı şeyler yapmanın zamanı geldi." Roitfeld'in bundan sonraki adımı kadar onun yerini dolduracak veya doldurmaya çalışacak isim de büyük merak konusu. Moda yazarı Hilary Alexander'a soracak olursanız, Roitfeld'in yerini alabilecek isimler şunlar: Paris Vogue'un halihazırdaki moda direktörü Emmanuelle Alt, Japon Vogue'unun moda editörü Anna dello Russo, Amerikan Vogue'unun moda editörü Grace Coddington, kısa bir süre Pop dergisinin yayın yönetmenliğini yapan ve Roman Abramovich'in sevgilisi olan Dasha Zukhova, YSL'ın eski kreatif direktörü ve fotoğrafçı Hedi Slimane, L'uomo Vogue'un moda editörü Giovanna Battaglia ile Love dergisinin yayın yönetmeni Katie Grand.

Ne dediler?
Hakan Yıldırım (Tasarımcı)
"Carine Roitfeld gerçek bir devrimci. Bundan sonra ne yaparsa yapsın, yine çok iyi yapacağına, işinin en iyisi olacağına hiç şüphe yok. Zaten kendisi de çok yakında nereye gideceğini açıklayacak. Ama Tom Ford'a geçeceğini sanmıyorum."

Ece Sükan (Vogue Türkiye Moda ve Stil danışmanı)
"Roitfeld, moda dünyasında çok önemli bir figürdü. Dergideki varlığı o kadar güçlüydü ki, Paris Vogue'un stili neredeyse onunla özdeşleşmişti. Yerine gelecek kişinin de mutlaka en az onun kadar karizmatik olması gerekiyor ki dergi farklılığını, özgünlüğünü ve orijinalliğini koruyabilsin."

BUGÜN NELER OLDU