Carlsen Diem!

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
Satrançta 2010'un son süper turnuvası Londra Klasik'te zafer, Magnus Carlsen'in oldu. Üstelik ilk üç oyunda iki oyun kaybetmesine rağmen carpe diem (anı yaşa) diyebildi. Dünya şampiyonu Vishy Anand'a yenilmesinin ardından son dört turda üç galibiyet ve bir beraberlik yaptı. Turnuvayı biraz da üç puan sisteminin yardımıyla (galibiyete üç, beraberliğe bir puan) kazandı. Bu zaferle aldığı reytinglerle dünya sıralamasında Anand'a kaptırdığı zirveyi de geri aldı. Üstelik rakipleri de son derece kuvvetliydi. 10 yıl önce Londra'da Kasparov'u dize getiren Kramnik, müttefik ABD'den Hikaru Nakamura ve İngilizlerin ağır ağabeyleri Michael Adams ile Nigel Short, genç yıldızları Luke McShane ile David Howell da boy gösterenler arasındaydı. Sadece ikinci kez yapılan bir turnuva neden klasik olsun ki diye düşünmeyin, işin aslı şöyle: 'Klasik', ilk uluslararası resmi turnuva kabul edilen Londra 1851'e bir gönderme. Satrancı Batı Avrupa'ya ve Londra'ya geri getirme referansı. Turnuvaya gelen Kasparov ve Korchnoi gibi onur konukları ve yan etkinlikler 2012'de Olimpiyat'tan hemen sonra başlaması planlanan Dünya Şampiyonası için de ısınma turu. Turnuvanın satranççılara sıra dışı gelen puanlama sistemi Carlsen'in birinci olmasını sağladı. Futboldaki galibiyete üç puan sistemi kullanıldı. Son yıllarda Bilbao gibi başka önemli turnuvalarda da kullanılan galibiyete üç puan sisteminin amacı oyuncuları risk alarak kazanca oynamaya zorlamak. Satranççıların alıştığı sistem galibiyete bir, beraberliğe yarım puan verilmesi idi.

OXFORD'DA DA OKURUM, CARLSEN'İ DE YENERİM
Turnuvanın en dikkat çeken ismi olağan şüphelilerden birisi olmadı. Tribünlerin sevgilisi, geri dönüş dersi veren Carlsen, turnuvalardaki isteksizliğini aşmış görünen formda dünya şampiyonu Anand veya Nakamura'ya yenildikten sonra ritmini bulamayan Kramnik değildi. Turnuvaya Carlsen'i yenerek başlayan Luke McShane'di. 26 yaşındaki McShane, yıllar önce İngilizlerin harika çocuğuydu ama Oxford'da tarih okuyup iş güç sahibi olarak rahat bir yaşamı seçmişti. Amma velakin satranç virüsü bir kez bulaştı mı kurtuluş yok. McShane Londra'da olduğu gibi bir süredir turnuvalarda daha sık görünüyor. Flaş üçüncülüğü hem İngilizlere umut verdi hem de yeteneğin ölümsüzlüğünü gösterdi.

Haftanın Konumu
Londra'da dünyanın bir ve iki numaralarının buluşmasında Vishwanathan Anand, Magnus Carlsen karşısında 29.Ah6! oynadı. 29...gxh6 30.Vg4 Fg7 31.Ve6 Şh8 32.Kd7 Vf8 ile feda ettiği atı siyahın piyonlarını bozarak aldı. Oyunu Anand kazandı, ama turnuvada son gülen Carlsen oldu.

Londra Klasik 2010
1. Magnus Carlsen(2802) 13 puan
2-3. Vishy Anand (2804), Luke McShane(2645) 11 p.
4-5. Hikaru Nakamura (2741), Vladimir Kramnik (2791) 10 p.
6. Michael Adams (2723) 8 p.
7. David Howell (2611) 4 p.
8. Nigel Short (2680) 2 p.

BUGÜN NELER OLDU