Hayal kurarak zayıflanır mı?

Yiyeceklerin hayalini kurmak onları yeme isteğini azaltıyor. Profesör Morewedge, düşünce gücüyle nasıl zayıflayabileceğinizi anlatıyor

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
GEÇTİĞİMİZ günlerde gazetelerde yayımlanan bir haber, fazla kilolarından şikâyetçi olan ve türlü türlü diyet yöntemleri denemiş herkesin aklını karıştıracak türdendi. Araştırmaya göre, tatlı, kızartma gibi yiyecekleri yediğinizi düşünmek iştahı artırmanın aksine, daha az yemek yemeye, böylece zayıflamaya neden olabiliyor. Bu yönteme göre fazla kilolar nedeniyle kaçınılan yiyecekleri düşünmek, bunların daha az tüketilmesini sağlıyor; bu sayede diyet, egzersiz ya da farklı yollar denenmeden, sadece yemek istediğiniz pirzolanın, hamsi tavanın ya da şekerlemenin hayalini kurarak, zayıflayabiliyorsunuz. İşte bu 'mucizevi' araştırmanın konu olduğu haberin kaynağı, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi'nde deneysel psikoloji bölümü profesörlerinden Carey Morewedge'nin 10 Aralık'ta Science dergisinde yayımlanan çalışması. Morewedge, 1995'ten beri karar verme davranışı, hafıza ve tecrübelerin bu davranışı nasıl etkilediği gibi konular üzerine araştırmalar yapıyor. Profesöre araştırmasının Türkiye'de ilgi gördüğünü yazdığımızda SABAH Pazar için birkaç soruyu cevaplamaktan mutluluk duyacağını belirtti.

DİYET PROGRAMI DEĞİL
Morewedge'a göre öncelikle bu yöntemin, bir diyet programı gibi algılanması oldukça yanlış: "Haberlerde, geliştirdiğimiz yöntemin diyet programı gibi algılandığını görüyorum. Dahası bizim deneylerimizin henüz kesin sonuçlara ulaşmadığını ve daha gidecek çok yolumuz olduğunu da gözden kaçırıyorlar. Araştırma üç yılımızı aldı, ama daha çalışılacak kısımları var. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerek, yaptığımız çalışma, insanların kolay ve hızlı biçimde kilo vermesini sağlamayı amaçlamıyor. Ancak doğru şekilde uygulandığında daha fazla kilo almanızın önüne geçerek, kilonuzu korumanızı da sağlayabilir. Ama söylediğim gibi bizim amacımız sadece bu değil."

DOKTOR KONTROLÜ ŞART
Araştırma kapsamında yapılan deneyler oldukça dikkat çekici. Öncelikle 50 kişiden oluşan bir deney grubuna 'büyüklük algılama' deneyine katıldıkları söyleniyor. Katılımcıların bir bölümüne üç saniyeliğine, bir bölümüne ise 30 saniyeliğine bonbon şekeri fotoğrafı gösteriliyor. Daha sonra tüm deneklerden fotoğrafı gördükleri anda çikolata yediklerini düşünmeleri ve ardında da gösterilen farklı büyüklükteki bonbonlardan doğru olanı seçmeleri isteniyor. Deneyin son aşamasında da kendilerine bir kâse dolusu bonbon şeker sunuluyor. Deney sonucunda bonbon şeker fotoğraflarını 30 saniye gören gruptaki denekler, ikram edilen şekerlerden ortalama iki ya da beş adet tüketmiş. Fotoğrafları üç saniye gören grubun tüketim ortalaması ise bunun iki katı olmuş. Sonucun tatlıyla ilişkili olup olmadığını anlamak üzere deneyin peynir küpleriyle tekrarlanmasında da bulgular aynı çıkmış. Şimdi ise amaç; bu durumun sigara tüketimi ya da benzer alışkanlıklarda aynı sonucu verip vermediğini bulmak. Morewedge bu konuyla özel olarak ilgilenmelerinin nedenini ise şöyle açıklıyor: "Uzun zamandır, bilim insanları, yiyeceklerin fiziksel varlığıyla mı (tadarak, koklayarak ya da dilinde hissederek) yoksa psikolojik bir süreçle mi algılandıklarını merak ediyor. Bunlar yemeğin kendisini hissetmeden de tokluk hissinin ve yemeğin algılanabileceğine dair ilk bulgular. Bu yüzden de bizlerin ilgisini çekti." Morewedge ayrıca yöntemin yalnız başına denenmesinin doğru olmadığını söylüyor: "Bu yöntemi, kilo sorunundan şikâyeti olanların tek başlarına denemelerini önermiyoruz. Ancak doktor kontrolünde uygulanabilir."

BUGÜN NELER OLDU