Krakow Adana'yı seviyor

Almanya'da Deniz Çiçek ve Robert Heitmann'ın kurduğu Krakow Loves Adana adlı grup, şarkılarıyla zamanın ötesine geçmek istiyor

Cumartesi 26.12.2010
Güncelleme: Cumartesi 25.12.2010
ABONE OL
SICAK, samimi ama bir o kadar da gizemli bir müzik... Kısa süre önce Almanya'da ilk albümünü yayınlayan Krakow Loves Adana, Türk kökenli solisti Deniz Çiçek'in farklı yorumu sayesinde kısa sürede binlerce hayran kazanmayı başardı. Bugünlerde Almanya'yı köşe bucak dolaşarak 'indie' müzik hayranlarıyla buluşan grup, 'gurbetçi' müzisyenlerin yalnızca pop veya rap müzikle ilgilenmediklerini göstermeyi hedefliyor. Grubun iki üyesi Deniz Çiçek (23) ve Robert Heitmann (23), temmuz ayında piyasaya sürdükleri ilk albümleri Beauty'yi bir öykü kitabına benzetiyor. Gitarist Robert, "Albümdeki şarkıların her biri farklı karaktere sahip. Ancak şarkılar farklı hikâyeler anlatsa da albümü baştan sona dinlediğinizde bir bütünlük olduğunu görüyorsunuz," diyor. 25 yıl önce Almanya'ya yerleşen bir ailenin kızı olan Deniz ise yaptığı işe gerçekten değer veren tüm müzisyenler gibi müziğini sınıflandırmayı sevmiyor. "Tek isteğimiz zamanın ötesine geçen bir müzik yapmak... Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda pişmanlık duymak istemiyoruz," diyor. Alman müzik dergilerinden aldıkları olumlu eleştiriler, grubun bu hedefine ulaşmayı başardığını gösteriyor.

SEZEN AKSU'YA HAYRAN
Müzik çalışmalarının yanı sıra diş hekimliği öğrenimini de sürdüren Deniz, en beğendiği Türk şarkıcının Sezen Aksu olduğunu söylüyor. Ancak çıkış yapma arayışındaki pek çok grubun aksine Aksu'nun şarkılarını yeniden yorumlamayı düşünmemişler. Çünkü kendi şarkılarına çok güveniyorlar. Diğer yandan onlar da Aksu gibi şarkılarında çoğunlukla aşktan söz ediyor. Robert bunun sebebini "Aşk çok önemli bir kavram. Dünyada aşka önem vermeyen tek bir insan bulamazsınız," sözleriyle anlatıyor. Sosyal paylaşım platformu Myspace'te Türk hayranlarından da büyük destek gören grup, Türkiye'den konser teklifleri bekliyor.