Türk Sineması'nın hatırlattığı şarkılar

Türk filmleri, eski şarkıların yıldızını parlatmayı başardı. Yavuz Turgul'un Av Mevsimi filminde, Cem Yılmaz'ın söylediği Hayde, bunun en son örneği. Daha önce Kazım Koyuncu'nun seslendirdiği şarkı, başka film şarkılarını da hatırlattı

  1. Haberler
  2. Pazar Sabah
Cumartesi 26.12.2010 ABONE OL
Kutlama - Sezen Aksu / Serseri Mayınlar
Ferzan Özpetek, son filmi Serseri Mayınlar'da müthiş bir seçim yaparak, "İlham kaynağım," dediği Sezen Aksu'nun Deniz Yıldızı albümündeki Kutlama adlı şarkısına yer verdi. Şarkı, filmin yürekleri burkan final sahnesinde imdadımıza yetişti ve şölen havası yaratan müziğiyle bizi teselli etti. Kutlama şarkısı, tıpkı sözlerindeki gibi yüreklerimize baharı getirip içimizi yıkadı. Deniz Yıldızı albümünde yeterince fark edilmeyen şarkı, filmden sonra dinleyicilerin ve hayata yeniden başlamak isteyenlerin başını yasladığı bir şarkı oldu.

Sensiz Olmaz- Müslüm Gürses / Neredesin Firuze
Neredesin Firuze filminde Müslüm Gürses; Son Pişmanlık Neye Yarar şarkısıyla başlattığı, tarzı dışındaki parçaları yorumlama geleneğini devam ettirdi. Bülent Ortaçgil'in kült şarkısı Sensiz Olmaz, hüznüne Müslüm Gürses'in efkârını ve isyanını da katarak daha geniş kitlelere ulaştı.

Fırat Ağıtı - Erkan Oğur / Eşkiya
Yavuz Turgul'un, uzun zamandan sonra Türk Sineması'nın yeniden canlanmasını sağlayan filmi Eşkıya, Erkan Oğur'un film için hazırladığı müziklerle de büyük ilgi gördü. Eski bir türkü olan Fırat Ağıtı, Erkan Oğur'un yeni düzenlemesi ve kendine has yorumuyla türkü dinlemeyi sevmeyen kişilerin bile en çok dinlediği şarkılardan biri oldu. Fırat Ağıtı'na olan talep, türkünün eğlence mekânlarında bile söylenmesine yol açtığı sırada, şarkı da başka sanatçıların albümlerine konuk olmaya devam etti.

Etek Sarı - Meltem Cumbul / Gönül Yarası
Malatya yöresine ait Etek Sarı türküsü; Gönül Yarası filminin final sahnesinde, Meltem Cumbul'un canlandırdığı pavyon şarkıcısı Dünya'nın, türkünün 'Herkes kaderine boyun eğmeli' kısmını söyledikten sonra eski kocası tarafından vurulmasıyla hafızalara kazındı. Meltem Cumbul'un hakkını fazlasıyla verdiği türkünün yorumu, Cumbul'un filmde sergilediği başarılı oyunculuğu kadar çok konuşuldu.

Anlamazdın - Ayla Dikmen / Issız Adam
Çağan Irmak'ın Issız Adam filminde, seyircilerin gözyaşı dökmesinde şarkıların payı büyüktü. Nil Burak'ın Yalnızım, Semiramis Pekkan'ın Bana Yalan Söylediler şarkılarının dikkat çektiği filmde öyle bir şarkı vardı ki; yıllar önce kaybettiğimiz yorumcusu Ayla Dikmen'in yeniden popüler olmasını sağlamakla kalmayıp, rahmetli sanatçının televizyon programlarına davet edilmesine neden oldu. Sözleri, usta söz yazarı Fikret Şeneş'e ait Anlamazdın şarkısı adeta marş oldu.s

Resimdeki Gözyaşları - Cem Karaca / Ağır Roman
Bir gün belki hayattan, geçmişteki günlerden bir teselli ararsak, mutlaka şarkılarına başvuracağımız Cem Karaca'nın ilk 1968'de seslendirdiği, söz ve müziği Mehmet Soyarslan'a ait olan Resimdeki Gözyaşları da unutulmayan ezgilerden... Şarkı, yıllar sonra Mustafa Altıoklar'ın çektiği Ağır Roman filminde, yeni düzenlemesiyle bir kez daha Cem Karaca'nın sesinden hayat buldu. Daha sonra Teoman da seslendirdi. Hâlâ büyük bir coşkuyla dinlenen şarkı, eminim Cem Karaca'yı çok mutlu ederdi, yaşasaydı ve görseydi!

Ağla Sevdam - Yusuf Taşkın / Duvara Karşı
Attila Özdemiroğlu'nun Ağır Roman filmi için bestelediği Ağla Sevdam şarkısı, Aysel Gürel'in dokunsak yakacak sözleri ve Yusuf Taşkın'ın insanın içini ürperten yorumuyla, Fatih Akın'ı da çok etkilemiş olmalı ki, başarılı yönetmen, şarkıyı Duvara Karşı filminin en özel sahnelerinden birinde kullandı. Ve şarkı başka bir sinema filmi sayesinde, sevdası ağlayanların yeniden başucu şarkısı oldu ve ikinci baharını yaşadı.

Ben Seni Sevduğumi - Kazım Koyuncu & Şevval Sam / Yaşamın Kıyısında
Maçkalı Hasan Tunç'un sevilen Karadeniz türküsü Ben Seni Sevduğumi, özellikle Kazım Koyuncu'nun Hayde albümünde Şevval Sam ile yaptığı düetten sonra büyük ses getirmişti. Sevdiğini dünyalara bildiren bu düet, Fatih Akın'ın Yaşamın Kıyısında adlı filmiyle tekrar karşımıza çıktı. Film sayesinde türküyle yeniden buluştuğumuz sıralarda, ne yazık ki Kazım Koyuncu yakalandığı hastalık yüzünden yaşamın karşı kıyısına geçmişti bile. İçimizi acıtan şarkının üzerine yaşanan bu olay, belki de şarkıyı daha da vazgeçilmez kıldı. Aradan geçen o kadar zamana rağmen, Ben Seni Sevduğumi türküsüne pek çok yerde rastlamanız, özellikle gece İstiklal Caddesi'nde yürürken bu türküyü çalan kemençenin size eşlik ettiğine tanık olmanız kaçınılmaz.

Ağla Sevdam - Yusuf Taşkın / Duvara Karşı
Attila Özdemiroğlu'nun Ağır Roman filmi için bestelediği Ağla Sevdam şarkısı, Aysel Gürel'in dokunsak yakacak sözleri ve Yusuf Taşkın'ın insanın içini ürperten yorumuyla, Fatih Akın'ı da çok etkilemiş olmalı ki, başarılı yönetmen, şarkıyı Duvara Karşı filminin en özel sahnelerinden birinde kullandı. Ve şarkı başka bir sinema filmi sayesinde, sevdası ağlayanların yeniden başucu şarkısı oldu ve ikinci baharını yaşadı.BUGÜN NELER OLDU