Aklımıza takılanlar...

Videoda belirtildiği üzere, ABD'li politikacılar IC'nin konuyla ilgili ilk girişimlerine ilgi göstermemişti. Son dönemde ise (çatışmaların başlamasından 26 yıl sonra) birdenbire Uganda'yla ilgilenir oldular. Russell, politikacıların kamuoyu baskısını gözardı edemedikleri için karar değiştirdiklerini söylüyor. Ancak Uganda'da kısa süre önce zengin petrol yatakları bulunması da ilginin artmasına neden olmuş olabilir! Uganda Dışişleri Bakanı'nın 100 ABD askerinin ülkeye gönderileceğinin açıklanmasının ardından yaptığı açıklama, bu görüşü doğrular nitelikte: "İç savaş nedeniyle halkımız kırılırken, insanlarımız acı çekerken yalvardık; uluslararası camiayı göreve çağırdık, kimse bizi o zaman dikkate almadı..."
Videoda, Obama'nın gönderdiği 100 askeri geri çekmemesi için konunun gündemde tutulması çağrısında bulunuluyor. Oysa bugüne kadar geri çekilmeye dair tek bir cümle bile telaffuz edilmedi. Kamuoyu baskısının artması halinde olabilecek tek şey, Uganda'daki ABD askeri sayısının artırılması. Yani Usame Bin Ladin'i bulma bahanesiyle Afganistan'a giren ABD askerleri, bu kez de Kony'yi bulmak için petrol sahibi Uganda'ya girebilir. Oysa Kony'nin altı yıldır Uganda dışında olduğu biliniyor. Askerlerin örgütün güçlü olduğu dönemde değil de, son derece zayıfladığı bir dönemde yollanması da şüphe uyandırıyor. Ayrıca ABD, zamanında Vietnam'a da danışman askerlerden oluşan ufak bir birlik yollamıştı. Sonrasını hepimiz biliyoruz.
Afganistan ve Irak operasyonları, ABD halkında bıkkınlık yarattı. Bu nedenle politikacılardan gelecek bir yeni dış müdahale girişiminin tepki çekmesi muhtemel. Oysa Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın geçen yaz gerçekleştirdiği Afrika turunda yaptığı açıklamalarından da anlaşılabileceği üzere, ABD bölgede son derece aktif olan Çin'e karşı gücünü artırma niyetinde. Tek çare, etkileyici bir videoyla ortaya bir 'kötü adam' hikayesi atmak ve müdahaleyi bizzat halk tarafından talep edilir hale getirmek! Aslında işin sırrı, Russell'ın videoda sarfettiği "ABD, tarihinde ilk kez halkı istediği için bir ülkeye asker gönderdi," sözlerinde gizli.
Russell'ın dediği gibi, Kony'nin şu anda 30 bin kişilik bir çocuk ordusu bulunmuyor. Örgütün birkaç yüz üyesi olduğu tahmin ediliyor. 30 bin, şu ana kadarki çatışmalarda ölenlerin sayısı. Amacı Afrika'da çocukları kurtarmak olan IC'nin, kendisine yapılan bağışların yalnızca yüzde 37'sini Afrika için kullanması da bir başka soru işareti.
6 Kasım 2012'de yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde Kony'nin yakalanması, Obama'ya genç seçmenlerin oylarını kazandırılabilir. Bin Ladin'in ardından Kony'yi de yakalamış bir Obama, bu durumu lehine kullanacaktır.
Yukarıdaki gerekçeler, elbette ki Kony'nin yakalanması gereken bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak onun birdenbire bu kadar gündeme gelmesinin ardında bazı gizli hesapların yatmakta olabileceğini de gözden kaçırmamak gerek.

BİZE ULAŞIN