Sıcaklarda evde kanepede hayat

İstanbul'da şu sıralar en önemli konu malum sıcakların giderek artması... Evden çıkmayı göze alamayanlar için, yeme içmeden dizilere kadar en iyi oyalanma rehberi

Bakkal, "Abla sıcaklar daha da artacakmış," diye konuya giriyor, taksici "Klima çalışmıyor," bahanesini çoktan bırakmış, sonuna kadar köklemiş. Annem "Aman dikkat et, tatile gidip, öğle sıcaklarında korunmadan yatma güneşin altında," diye bir kez daha öğütlüyor. Bu aralar bütün programlarımızı ekmemizin nedeni belli: Sıcak, çok sıcak, daha da sıcak olacak. O halde sokaklardan bir iki gün müsade isteyelim, "Kanepedeyim, klimayı da açtım, akşam saati çökmeden başımı camdan çıkarmam," diyenlere katılalım. Bütün gün ne yapacaksın, onun menüsünü de ben vereyim.

SANDVİ ÇE TALİM
Otlu ayran, bol buzlu soda, karpuz-peynir, suları akan şeftali, belki tuz oranını dengelemek için limonlu salata. Bütün gün yiyebildiklerin listesinde bunlar var. Ancak denedik, tecrübeyle sabitledik sandviç hem midenden yükselmekte olan gurultuları bastırıyor hem de vereceğim menüyü uygularsan ucuza gurme olmak deyiminin hakkını veriyor. Eve kapanma kararını almadan önceki gün içinde Ergenekon Caddesi'ne alışverişe çıkıyorsun. Yan yana üç dükkan var. Talay Şarküteri'den havuç salatası, ezme, mercimek köftesi; Tuşba'dan kadınbudu, fume peynir, jambon, Macar salamı, gouda (peynirleri ve şarküteri ürünlerini kendi zevkine göre çeşitlendirmek mümkün); Harbiye Fırını'ndan Alman usulü çavdar ya da beyaz sandviç ekmeği. Torbaları kapıp, buzdolabına yerleştirdikten sonra, tüm yapman gereken, tabağa önce ekmeği bir güzel yerleştirip, ardından kat kat malzemeleri dizmek. Burada Basri Sandviçi (bkz. google) tekniklerinden yararlanabilirsin.

KUZEYLERİN POLİSİ YESİ : KILLING
Dört günlüğüne gittiğim, gecenin asla tam olarak çökmediği kuzeylerden yeni geldim. Parklarında oturmak, lokal lokantasını keşfetmek haricinde bir de ortalıkta afişlerini görmüş olduğum bir diziye takıldım. İsmi Killing. İkinci ve son sezonunda. Bir kızın öldürülmesinden sonra katilinin peşine düşen polislerin, aynı anda üç ayrı hikayenin içine bulaşmasını konu alıyor. Polisiye, macera, gizem, suç dolu dizileri sevenlere tavsiye ederim.

KESEYE BEREKET , KREDİYE SAĞLIK
Kuzeylerden gelmek, keseme bereket, kredi kartıma sağlık olarak online dünyada da varlığını sürdürdü. Orada keşfedip, ikilemde kaldığım üç dükkandan, kartların aylık borcunu öder ödemez siparişleri verdim. "Aldığım bikininin başka rengi yan şemsiye altındaki kızda da varmış," diye dertlenirken, Scampi (http://scampi.se/ en) yardıma geldi. Alt ve üstü pek çok ayrı modelde, ister balıklı, deniz taraklı olarak alabiliyorsun. Kadınlar için Nadine Denim usulü cepli şahane elbiseler var, ama Grandpa (http://www.grandpa.se/) aslen erkeklere "Nasıl şık olunur?"u öğretecek mağaza. Sevgilinin sürekli giydiği polo yaka tişörtten sıkılmışsan, doğru yere klik etmektesin. Benim gibi Kuzeylilerin basit ama şık, az aksesuarlı ama dikkat çeken, ayakkabıya çok para bayılmış ama "Ben zenginim," diye bağırmayan giyim tarzını beğenenlerdensen, seni Hope (http://www.hope-sthlm. com/) ile tanıştırayım. Memnun kalacaksın.


BİZE ULAŞIN