Cinayetin anatomisi

Üniversite öğrencisi Fatmanur Çelik'in tamirat için evine gelen elektrikçi tarafından tecavüze uğrayıp öldürülmesi tüm Türkiye'yi sarstı. Herkes "Bunu ancak bir akıl hastası yapar," dedi... Eğer böylesine vahşi bir cinayeti, ancak canavar gibi birinin işleyeceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Katil zanlısı Cem K. efendiliğiyle, sessizliğiyle bilinen biri. İşte katilin hikayesi...

20 yaşındaki Fatmanur Çelik bir cinayete kurban gitti. Yeni taşındığı öğrenci evinde tecavüze uğradı, öldürüldü. Antalyalı bir ailenin kızı Fatmanur, aynı katil zanlısı Cem K. gibi üç yıl önce İstanbul'a geldi. Üniversite öğrencisi Fatmanur bu yıl bir arkadaşıyla eve çıkmaya karar verince ailesinin de onayıyla Bahçelievler'de bir daire tutuldu.

GÜVENLİK KAMERASI VAR

Baba Ali Çelik ev ararken kızının bu apartmanda güvende olacağını düşündü, kapıda güvenlik kamerası vardı, "Caydırıcı olur," dedi. Güvenlik kamerası kızını koruyamadı ama Cem K.'yı yakaladı. Görüntülerde tadilat işleri için eve gelen seyyar çalışan elektrikçi Cem K. vardı. Katil zanlısı kısa sürede, o gece içinde yakalandı.

BİR HAFTADIR TAKİP EDİYORDU

O gün Fatmanur evde yalnızdı, ev arkadaşı S. evlerine tadilat için gelen Cem K.'yı aradı: "Bir tek televizyonun ayarı kaldı, Fatmanur evde gidip yapar mısın?" dedi. Bu Cem K.'nın aradığı fırsattı çünkü kızları tanıdığından beri gerekli gereksiz işler uydurup evlerine gidiyordu. S.'nin ifadelerine göre kızlar, Cem'in bu hallerinden rahatsız olmakla beraber ona güven de duyuyorlar. Çünkü bu gelip gitmelerinde Cem, başını kaldırıp kızlara bakmıyor bile sadece işiyle ilgileniyor... Kızların bilmediği bir şey daha vardı, Cem yaklaşık bir haftadır, gece-gündüz evlerini izliyordu.

İNTERNET KAFEDE YAKALANDI
Cinayet, genç kızın arkadaşı S.'nin şüphelenip eve gelmesiyle ortaya çıktı. Cem K.'yı ilk kez güvenlik kamerası görüntülerinde gördük. Elinde bir paketle apartmana giriyordu, yaklaşık bir saat sonra tekrar göründü, bu kez apartman kapısında gergin bir halde sigara içti. Yaklaşık iki dakika sonra kararını verdi, sert bir hareketle sigarasını fırlattı ve kararlı bir şekilde apartmana tekrar girdi. Sonrası malum, yanında getirdiği koli bandıyla Fatmanur'un ellerini, ayaklarını, ağzını, burnunu bantladı ve ona tecavüz etti, Cem ifadesinde Fatmanur'un öldüğünü sonra fark ettiğini söyledi. Cem evden ayrılırken kızın telefonunu da yanına almayı ihmal etmedi. Bir kez daha güvenlik kamerasının görüntüsünde belirdi Cem K., bu kez panik içinde kaçıyordu.

KARAKOLDA ÇOK SAKİNDİ

Doğruca Yenibosna'daki evine gitti, üzerini değiştirdi ve öldürdüğü genç kızın telefonunu incelemek üzere bir internet kafeye gitti. Saatlerce kafede Fatmanur'un telefonundaki fotoğrafları inceledi. Bu arada kafe çalışanlarından biri onun hallerinden şüphelenince polisi aradı. Cem K. incelediği telefon kartını, bilgisayara kaydettiği fotoğrafları internet kafede bıraktı ve oradan çıktı. Fakat tam bir taksiye binip oradan uzaklaşacağı sırada polis tarafından yakalandı. Zaten sonrası çorap söküğü gibi geldi. Belki de ne yaptığının farkına varmıştı ve korkuyordu olacaklardan, tuhaftı karakoldaki hali, onu gören gazeteciler ve polis çok soğukkanlı olduğunu söylüyor. Üstü başı düzgün, temiz yüzlü genç bir adam. Üstelik evli çocuklu, neden bir genç kıza tecavüz etsin, neden öldürsün? Bu sorulara bir süre yanıt vermedi zanlı. Sonra: "Karım beni aldatmış, itiraf etti, ona yaklaşamıyordum, o yüzden yaptım," dedi, mazeret babında... Sonrasında ise Fatmanur ile bir yıldır tanıştıklarını, kıza olan hislerini Fatmanur'un bildiğini söyledi. Polis araştırdı mağdurla katil arasında herhangi bir bağ bulamadı, ne ortak arkadaşları vardı, ne de bir telefon görüşmesi... Yalan söylüyordu Cem K.

BU ADAM HASTA

Cem K. uzun süre dayanamadı ve cinayeti işlediğini kabul etti. "Çok istedim onunla olmayı," diye açıkladı durumunu. Polis, hallerine bakınca hasta olduğuna karar verdi bu adamın. Cem K.'nın hasta olduğunu düşünen sadece polis değildi. Televizyonlara, gazetelere fikir bildiren bazı psikiyatristler de onun hasta olduğunu söylüyordu. Ama gerçek öyle mi, Cem K. hasta mı?

FARK EDİLMEYECEK KADAR SESSİZ

Fatmanur öldü, geride acılı bir aile ve onun için üzülen tanımadığı milyonlarca insan bıraktı. Peki katil zanlısı Cem nasıl biriydi? Akıl hastası, canavar gibi birini bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Onu tanıyanlar, komşuları, ailesine düşkün, sessiz biri olarak tarif ediyorlar Cem K.'yı. O kadar sessiz ki, üç yıldır oturdukları küçük sokakta onu tanımayanlar bile var. Tanıyanlar ise olanlar karşısında şaşkın...

BİZE ULAŞIN