Öğleden sonra güzellik uykusuna yatarım

Bir Gün Bir Hayat'ın bu haftaki yazarı Kerem Görsev, güne Twitter'dan takipçileri için bir caz parçası göndererek başlıyor. Boğaz'da yürüyüş yaparken de kulaklıkla Bill Evans dinliyor

Bizim evimizde hayat sabah 07.00'de başlıyor. Kızım okul için kalktığında, ben de uyanıyorum ve kendime gelene kadar bir saat geçiyor. Geçen yıla kadar daha erken kalkar ve güne erken başlardım. Köpeklerin bahçede su ve yemeklerini verip, onların halini hatırını sorduktan sonra eve girip gazetelere kısa bir göz attıktan sonra sabah kahvaltısında pazartesi-cuma arası sadece üstünde muz ve bal olan süt ile müsli yemek, olmazsa olmazım. Hafta sonu ise ailem ile kahvaltı ediyorum. Erken saatlerde Twitter üzerinden '#cazhareketi' yazıp "Günaydın," diye bir parça yollamak, artık alışkanlık haline geldi. 'Gün arası', 'çay&kahve saati', 'akşama doğru', 'iyi geceler' tweetlerimle de caz müziğinin sevilen efsanelerinden parçalar yollamaktan çok zevk alıyorum. Caz müziğini Türkiye'nin her köşesine yaymak için oluşturduğumuz bir dost kitlemiz var. Her pazartesi akşamı Twitter üzerinde saat 21.00- 22.00 arası #cazhareketi yapıyoruz. Bu benim yaşama sevinçlerimden biri.

PİYANO GALERİLERİNİ GEZMEK, EN BÜYÜK ZEVKİM
Benim bir işim yoksa, asla evden çıkmam. Evde piyano çalmak (çalışmak), müzik dinlemek, Emirgan Çınarlı Kahve'ye gidip kahvemi içmek, biraz Boğaz'da yürüyüş yapmak ve kulaklığımda Bill Evans dinlemek, bana büyük mutluluk verir. Gelen maillere ve tweetlere cevap vermeye çalışmak da çok vaktimi alıyor. Hepsine açıklamalar yapıyorum, caz üzerine dinlenebilecek CD isimleri veriyorum. Bazen öğle yemeklerinde dostlarımla buluşup İstinyePark içindeki Balık Ev'de taze balık ve bol salata yerim. Bazı günler de Tünel'deki Lale Plak'ta davulcu Ferit Odman ile buluşup, iki üç saat güzel vakit geçiririz. Konu hep müziktir. Piyano galerilerine gidip kuyruklu konser piyanolarını çalmak, kontrol etmek de çocukların oyuncakçıya gitmesi veya genç birinin otomobil galerilerini gezmesiyle aynı zevki verir bana. Öğleden sonra evdeysem muhakkak bir iki saat salonda müzik dinlerken güzellik uykusa yatarım. Bu saatlerde her kim telefon ederse, biraz bozulurum. Eşim Pınar güzellik uykumu bozmamak için artık beni hiç aramıyor. Nat Geo Wild, History Channel, NTV, CNN Türk, Habertürk kanalları, devamlı izlediğimiz kanallar. Haftanın bazı günlerinde röportajlar, çekimler oluyor. Hepsini ev ortamında yapmayı tercih ediyorum. Ayda birkaç gün Joy FM'e gidip, Kerem Görsev'le caz programlarını kaydediyoruz. Program pazar günü saat 11.00'de, çarşamba akşamları ise 21.00'de yayınlanıyor. Kontrbasçı Kağan Yıldız ve Ferit Odman ara sıra bize gelir, onlarla bahçede barbekü yaparız, yeni parçalar yazmışsam evde çalışırız. Evde kontrbas, davul takımı ve kuyruklu konser piyanom var, istediğimiz gibi çalışabiliyoruz. Bu aralar, 2013'ün mart ayında kaydetmeyi planladığımız Tribute to Bill Evans albümüme yoğunlaştım. Alan Broadbent arajmanları yazdı, büyük orkestrayla yurtdışında kayıt yapacağız. 2 Mart 2013'teki CRR konserini, İzmir-Ankara izleyecek, sonra da kayıt çalışmaları başlayacak.

AKŞAM WOODY ALLEN FİLMİ İZLİYORUM
Gece hayatım yok sayılır. Müzisyen olarak yıllarca her gece çalmaktan ve dışarıda dolaşmaktan sıkıntı geldi. Artık mümkün olduğu kadar evde vakit geçirmek, beni mutlu ediyor. Yılda ortalama 50-60 konser veriyorum. Yurtdışında olduğumuz zamanlar müzeler, tarihi yerler, caz kulüpleri ve güzel yemek yenecek yerlere gitmeyi tercih ederim. Akşamları evde olduğumuz zamanlar Woody Allen, Federico Fellini gibi yönetmenlerin filmlerini, eski müzikalleri izleriz. Mezzo kanalındaki caz konserleri ve klasik konserler çok kaliteli oluyor. İstanbul'da artık çok ciddi konserler oluyor. CRR, İş Sanat kışın en çok sevdiğim konser mekanları... Beyoğlu'nda Borusan Müzik Evi, İKSV Salon, Nardis Caz Club gitmeyi sevdiğim yerler. Sinemalara iyi filmler gelince, kaçırmıyorum. Bazı filmlerden etkilenip müzik yazmaya başlamak için ilham alıyorum. Akşama doğru kızım Nisan okuldan geliyor ve ufak ufak ev halkı toplanıyor. Akşam bol sebze ağırlıklı yemekler yeriz ve kışın tavuk gibi saat 20.30'da, en geç 22.00'de yatarım.

BİZE ULAŞIN