Kumaş boyamak hep moda

Kumaş boyamak oldukça eski ve her dönem kullanılan bir yöntem. Hermes'in 1952 bahar koleksiyonunda göze çarpan uygulamayı bugünün koşullarıyla evde de yapabilirsiniz

Alısverıs merkezlerinin hepsini gezseniz, sokaklardaki tüm magazaları dolassanız da bazen aradıgınızı bulamazsınız. Deseni begenirsiniz ama modeli sevmezsiniz ya da tam tersi... Iste o zaman kolları sıvamanın zamanı gelmis demektir. Çiziminize biraz güveniyorsanız, kumas boyalarıyla hayallerinizdeki tisörtü, ayakkabıyı ya da çantayı yapabilirsiniz.

HERMES'İN GÖZALICI KOLEKSİYONU
Kumas boyamak oldukça eski bir yöntem. Eskiden özellikle evlerdeki yatak örtüleri ve perdeler için tercih edilirdi. Boyaların kalitesi artıp kullanım yöntemleri çesitlendikçe kumas boyamak modada kendine yer buldu. Bunun en zarif ve yerinde örneklerinden biri de Herbert Sondheim'in Fransız marka Hermes için 1952 yılında tasarladıgı bahar koleksiyonu. Sondheim dönemin basat tarzını göz önünde bulundurarak, kumas boyamayla ortaya bugün bile birçok kadının giymek isteyecegi elbiseler çıkarmıs. Sondheim kuması boyarken çesitli kalınlıklardaki iplerden yararlandı. Özellikle yaka, dügme ve cep detayları dikkat çeken elbiselerin degeri 250-850 dolar arasında degisiyordu.

EVDE KENDİN BOYA
En sevdiginiz tabloları yanınızda tasıyamazsınız ama kendi yaptıgınız resimleri üzerinizde tasıyabilirsiniz. Kumas boyamak ve kendi tarzını kendin yarat mantıgı gün geçtikçe popüler hale geliyor. Artık kumas boyama kursları hatta kolay boyama yapabilmeniz için kumas kalemleri bile var. Festivallerde kurulan kendi tisörtünü yap stantları o kadar ilgi görüyor ki sıra beklemek zorunda kalıyorsunuz. Eskiden sevgilimize ya da arkadasımıza oturup kazak ya da atkı örerdik, artık tisört boyuyoruz. Sosyal paylasım aglarında insanlar boyadıkları giysilerinin fotograflarını paylasıyor. Tisörtlerde özellikle çizgi film karakterleri yer alırken, ayakkabılara gökkusagı ve bulut gibi desenler çiziliyor. Çizim yetenegi olanlar kumas boyamayı bir is haline getirdi. Tasarımlarını internet üzerinden satanların sayısı hiç de az degil. Ister siparis verin, ister önceden çizilmis kıyafetlerden birini alın. Seçim sizin...

BEN DE YAPACAĞIM DİYORSANIZ
Kumaşın beyaz olması tercih edilir, aksi halde kimi renkler kendini göstermez. Kumaşınızın çok ince olmaması tavsiye edilir.
Kumaş boyamak için gerekli malzemeleri tuhafiyelerde bulmanız mümkün. Pratik olmak için kumaş boyama kalemlerini tercih edebilirsiniz. Ama kalemlerin çabuk tükeniyor olması bir sorun. Bilinen markaların dışındaki kumaş kalemleriyle yaptığınız çizim kısa sürede silinir ve renkleri solar.
Sıvı boya kullanacaksanız, ince fırça kullanmalısınız. Sıvı boya kullanmanın riskleri var. Sıçratmama konusunda kendinize güveniyorsanız sıvı boya kullanabilirsiniz.
Çanta ve tişört boyarken rengin diğer tarafa geçmemesi için araya karton koymayı sakın unutmayın!
BİZE ULAŞIN