Sosyal medyada mağara adamından farksızız

Yale Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Laurie Santos, sosyal medyada paylaştığımız fotoğraflar üzerine bir araştırma yaptı. Santos, hangi milletten olursak olalım eklediğimiz bazı karelerin tek amacının karşı cinsin dikkatini çekmek olduğunu söylüyor

Sosyal medyada mağara adamından farksızız
Hepimiz sosyal medya bağımlısıyız. Facebook'un ardından Twitter ve son olarak Instagram resmen 7'den 70'e herkesi kendisine müptela etmiş durumda… Ancak bir Instagram hesabına girip karelere baktığınızda artık kimsenin o mutlu anları fotoğraflamanın derdinde olmadığını görüyorsunuz. Kadınlar da erkekler de olabilecek en iyi şekilde kendisini ve hayatını göstermenin derdinde. O kadar fotoğraf düzeltme uygulamasının hayatımıza girmiş olmasının nedeni de bu olsa gerek. Durum sosyal paylaşım sitelerinde bu haldeyken Tinder gibi sosyal çöpçatanlık sitelerinde cidden şoke edici boyutta. Ancak neden kadınlar kendilerini bu kadar seksi, bakımlı, güzel, sosyal, eğlenceli, erkekler bu kadar bakımlı, zengin ve aktif göstermenin derdinde? İçin için hepimizin bildiği bu sorunun yanıtını dünyanın en prestijli üniversitelerinden Yale Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Laurie Santos geçtiğimiz günlerde açıklanan araştırmasıyla hepimize vermiş oldu. Psikoloji profesörü Santos, "Erkekler milyonlarca yıl önce eş bulmak için nasıl hayvan avlamak ve güçlü olduğunu göstermek durumundaysa şimdi de sosyal medyada kendisini ispat etmek zorunda. Gittikleri lüks seyahatleri, arabalarını, saatlerini ve sosyal çevrelerini sık sık fotoğraflayıp ifşa etmelerinin nedeni de bu" diyor. Santos durumun sadece erkekler açısından böyle olmadığını da dile getiriyor, "Kadınların verdikleri belli pozlar var. Göğüslerini, kalçalarını daha gözler önüne seren pozlar mesela doğrudan kendilerine eş bulmak için. Kadınlar, diğer kadın adaylar arasından en uygun olan erkek adayın dikkatini çekebilmek için görünümleriyle dikkat çekmeye çalışıyor" yorumunu yapıyor. Yani milyonlarca yıl önceki atalarımız nasıl kendisine sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesinde yardımcı olacak diğer eşinin peşindeyse, biz de sosyal medyada aynı şeyin derdindeyiz. Santos araştırmalarına başlamadan önce farklı sosyal medya paylaşım ve çöpçatanlık sitelerini araştırdıklarını ve her iki cinsin de en sık kullandığı belli pozları saptadıklarını söylüyor. İşte Santos'un araştırmasına ilham kaynağı olan pozlar ve esas anlamları:

Çaydanlık pozu


Beyonce'nin verdiği poza İngilizler 'çaydanlık pozu' ismini vermiş. Baktığınız zaman kulbuyla bir çaydanlığı andırıyorsunuz bu pozu verdiğinizde… Ancak bu pozla hedefiniz karşı cinse daha seksi görünmek. Bu pozla hatlarınıza yani kalçanıza daha çok dikkat çekiyorsunuz. İnsanoğlunun ilk günlerinden beri ince bel ve geniş kalça kadının doğurgan olduğuna ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirebileceğine işaret ediyor.

İri dudaklar...

Kardashianların en küçüğü Kylie, dudaklarına silikon enjekte ettirerek günlerce medyanın gündeminde kaldı. Makyajla elmacık kemiklerini daha çıkık gösteren ve iri dudaklarıyla çektirdiği fotoğrafları sürekli Instagram'da paylaşan Kylie Jenner, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar gibi aslına bakarsanız sadece dikkat çekmeye çalışıyor. Yüz pozlarını bu kadar sık Instagram'da paylaşmanın nedeniyse erkeklerin çıkık elmacık kemikli ve iri dudaklı kadınları milyonlarca yıldır sağlıklı ve çocuk dünyaya getirilebilecek kadın olarak görmesi. Kadınların başlarını eğerek, ya da belli bir derecede boyunlarını bükerek poz vermesinin nedeni de yine elmacık kemiklerinin daha çıkık görünmesini sağlama amacı taşıyor.

Baklavalar fora

Hayvanlar aleminde en süslü olanlar erkeklerdir. Yani eş seçebilmek için erkek güçlü olduğu kadar dikkat çekici bir güzellikte de olmak zorundadır. Aynı şey insanlar için de geçerli… Erkekler de sosyal medyada paylaştıkları fotoğraflarda karşı cinsin dikkatini çekecek kadar hoş görünmeye çalışıyor. Kimi spor salonundaki fotoğraflarını paylaşıyor, kimi antreman yaparken fotoğraf çektiriyor.

Araba, saat, tatil

Erkek için karşı cinsin dikkatini çekmek için kasları yeterli değil. Bu yüzden sosyal medyada erkeklerin lüks tatillerde çekilen fotoğraflarını da sık sık görüyorsunuz. Arabanın direksiyonunda saatlerinin de göründüğü fotoğraflarını paylaşmalarının nedeni de yine dikkat çekebilmek. Kadınlar maddi olarak güçlü erkeklerle birlikte olmayı tercih ediyor, durum böyle olunca da erkekler maddi durumlarını gözler önüne seren fotoğrafları paylaşıyor.

BİZE ULAŞIN