ABD'li çocuklar şiddet kurbanı Rusya'dakiler milliyetçi kamplarda

Çocukların çilesi ülkelere göre değişiyor. ABD'li çocuklar aile içi şiddet kurbanı olurken, Rusya'dakiler milliyetçi kamplardan çıkamıyor. Hong Kong'da ise bir yaşından itibaren sınava tabi tutuluyorlar. Çin'de de daha ilkokul çağında borsayı öğrenmeye başlıyorlar

ABD'li çocuklar şiddet kurbanı Rusya'dakiler milliyetçi kamplarda
Yaşanan her türlü felaketin en masum kurbanları hiç şüphesiz çocuklar. Çektikleri acılar ülkelere göre değişiyor. Günümüzde sayıları 60 milyonu geçen göçmenleri düşünün. Aylan Kurdi onlardan biriydi. Minik vücudu kıyıya vurduğunda dünya ayağa kalktı. Ama akıbetleri bilinmeyen yüzlerce Aylan daha var. Avrupa'ya ulaşan göçmen çocukları bir bir ortadan kayboluyor. İtalya'da örneğin; çoğu Suriye'den giden 5 binden fazla çocuk kayıplara karıştı. Kaçırılıp, satıldıkları düşünülüyor. Veya dünya genelinde büyük kısmı Afrika ülkelerinde olmak üzere 500 binden fazla çocuk asker varken, 1,2 milyon çocuk da her yıl insan tacirlerinin eline düşüyor. Avrupalı çocukların sıkıntıları daha farklı. Sürekli kilo alıyorlar. Tedbir alınmazsa 2025'de çoğu Avrupa'da olmak üzere dünyanın dört bir yanında 70 milyon obez çocuk olacak. Tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ABD'deki çocukların da büyük kısmının en büyük problemi obezite. Bu yıl açıklanan verilere göre ülke genelindeki her altı çocuktan biri aşırı kilolu. ABD'li çocukların karşılaştıkları bir diğer zorluk aile içi şiddet oluyor. Ülkede her dört evden birinde ya çocuklar şiddet görüyor ya da kadınlar.

SİYAH BOYALI İSYAN

Aile büyüklerinden şiddet gören çocukların büyük kısmı yaşadıkları korktukları için başkalarına anlatamıyor. National Network to End Domestic Violence isimli bir sivil toplum kuruluşu çocukları ve kadınları korumak için bir inisiyatif başlattı. Ev içinde şiddete maruz kalan çocuklar avuç içlerine siyah bir nokta çiziyor. Noktayı gören akrabaları, komşuları ile doktorlar, ajanslar hatta çocuğu hiç tanımayanlar hemen yetkililerle irtibata geçiyor.

BİZE ULAŞIN