Sonbaharı depresyonsuz geçirme rehberi

Havanın serinlediği, güneşin bulutların arasında kaybolduğu güz mevsiminden insan psikolojisi olumsuz etkileniyor. Vücuttaki biyokimyasal değişiklikler daha yorgun ve mutsuz hissetmemize neden oluyor. Ancak alınacak birkaç basit önlemle bu olumsuz koşulları atlatmak mümkün

Sonbaharı depresyonsuz geçirme rehberi
Güz mevsiminin başlangıcında birçoğumuz; sabahları ya erkenden uyanıyor ya da yataktan kalkmak bile istemiyor. Kendimizi yorgun, bitkin, keyifsiz hissediyoruz. Yaz aylarındaki enerjimizin yerinde yerler esiyor. Daha ümitsiz, kaygılı ve mutsuzuz... Peki ne oluyor da bazılarımız için sonbahar bir gerileme hatta düpedüz mutsuzluk sebebi olabiliyor? Sonbaharda mevsimsel depresyon yaşayanların sayısı küçümsenemeyecek kadar çok. Huffington Post sitesi, bu dönemde birçoğumuzun karşı karşıya kaldığı bu mevsimsel psikolojik durumu sayfalarına taşıdı. Çoğunlukla ağustosun son haftasında başlayan ve eylülün sonlarına kadar devam eden bu hislerle savaşabilmek için gazeteye konuşan psikolog Elaine Aron, bu dönemi farkında olarak yaşarsak ve belli noktalara dikkat edersek bu süreçten kısa sürede kurtulacağımızı söylüyor. İşte gazetenin uzmanlar eşliğinde sonbaharda kendinizi daha iyi hissetmeniz için hazırladığı öneriler listesi:

ANIN TADINI ÇIKARTIN

Eğer psikolojik bir rahatsızlığınız, mevsimsel depresyon gibi tanısı konulmuş bir durumunuz yoksa bu sonbahar depresyonunun geçici olduğunu kabul edin. Dışarıda, sosyal aktivitelerde zaman geçirmek istemiyorsanız bu dönemi evde keyifle kitap okuyarak ya da izleyemediğiniz Oscar'lı filmlere zaman ayırarak geçirebilirsiniz. Gündelik hayatın koşuşturmacasına inat evinizde çay ve kurabiye partileri vererek keyifli öğleden sonrası aktiviteleri yapabilirsiniz.

KENDİNİZİ ZORLAMAYIN

Bu dönem, sizi daha da strese sokacak ya da yoracak bir iş ya da aktivite için doğru zaman değil. Bunun yerine sizi sakinleştirecek basit işler yaparak birkaç haftanızı geçirebilirsiniz. Size iyi gelecek sanatla ilgili bir hobi duygularınızı olumlu bir şekilde dışa vurmak açısından uygun olabilir.

BİZE ULAŞIN