Herkes burcunu yanlış mı biliyor?

Gökyüzündeki değişimlerin sonucunda artık 12 yerine 13 tane burç var. Ayrıca Zodyak’ın 36 derece batıya kayması sonucunda burçların yeri değişti. Kısacası astroloji köşelerinin hemen hepsi yanlış bilgi üzerine kurulu ve insanların büyük çoğunluğu burcunu yanlış biliyor

Herkes burcunu yanlış mı biliyor?
Astroloji, insanların ilgisini yüzyıllardır çekiyor. Anketlere göre insanların yüzde 90'ı doğum tarihinin hangi burçla ilişkili olduğunu bilirken, yarısı düzenli olarak burç yorumlarını okuyor. Bu yüzden astroloji; medyanınvazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak tüm bu yaygın ilgiye rağmen, insanların büyük çoğunluğu burçlarını yanlış biliyor. Siz gerçek burcunuzu biliyor musunuz?
Astrolojinin kökeni 3 bin yıl geriye, Mezopotamya'daki Babillere kadar gider. Babiller, gözlemevleri aracılığıyla gökyüzünü dikkatli bir şekilde izlemiş ve takımyıldızları tanımlamışlardır. Bu yıldızların büyük bir kürede yattığına inanan Babiller, bu hayali küredeki takımyıldızların mevsimlere göre kaybolup tekrar ortaya çıktıklarını fark etmişti. Güneş, Ay ve gezegenlerin bu yıldız küresi üzerinde hareket ettiğini, yıldızlara göre yer değiştirdiğini gözlemlemişlerdi. Güneş, Ay ve gezegenler, yıl boyunca, gökyüzünün Zodyak olarak bilinen 12 takımyıldızdan oluşan bölgesinden geçiyordu. Dünya'nın Güneş etrafındaki hareketi sonucunda, her gün Güneş, Dünya ile bu takımyıldızlardan birinin arasında yer alıyordu. Bu takımyıldızlara çeşitli mitolojik isimler verildi, böylece burçlar ortaya çıkmış oldu.

ZODYAK BATI'YA KAYDI
Ancak geçen 3 bin yılda, Dünya'dan gökyüzünün görünüşü değişti. Dünya'nın dönme ekseni, Ay'ın çekimi sonucunda yavaş yavaş yön değiştirir, buna yörüngesel salınım denir. İşte Dünya'nın dönüş ekseni, yani kutup, 25 bin 800 yılda bir tamamlanan böyle bir dairesel hareket yapar. Bu da gökyüzünde yıldızların dağılımının, binlerce yıl sonra farklı görülmesine neden olur. Bunun sonucunda, mesela Dünya'nın kuzeyini belirleyen yıldız değişir. Bugün bu yıldız, Kutup yıldızıdır. Ancak bu her zaman böyle değildi; MÖ 1500-MS 300 yılları arasında Kutup yıldızı yerine kuzeyi bulmak için Beta UMI yıldızı kullanılıyordu. Ortalama 13 bin yıl sonra, Kutup yıldızı yerine Vega yıldızı, kuzey yıldızımız olacak.
Yörüngesel dönüşümün sonucunda, Zodyak da gökyüzünde 36 derece Batı'ya kaydı. Artık Zodyak kuşağı 12 yerine 13 takımyıldız içeriyor. Dolayısı ile günümüzde 13 burç var, 13. burç, Yılancı burcudur. Bu kaymanın sonucunda, Güneş, doğduğunuz gün astroloji köşelerinizde yazan takımyıldızdan farklı bir takımyıldızda yer alıyor. Dolayısıyla burcunuzu bu köşelerden öğrendiyseniz, yanlış biliyorsunuz, çünkü gerçek astronomik burcunuz burada yazanlardan farklı. Burcunun, tam olarak kendisine veya bir tanıdığına uyduğunu düşünenlere karşın, çoğu kişi burcunu yanlış biliyor ve burç köşeleri, bu yanlış bilgi üzerine kurulu.
Doğduğunuz gün Güneş'in yer aldığı takımyıldızı, yani "gerçek burcunuzu" aşağıda verdiğimiz tablodan bulabilirsiniz.Bundan sonra astroloji sayfalarına baktığınızda "gerçek burcunuza" da bakmayı unutmayın. Aslında, herhangi bir burç seçip düzenli okursanız, en az sizin -olduğunu sandığınız- burcunuz kadar tuttuğunu göreceksiniz. Zira astrologlar, muğlak, çoğu insan için zaten tutabilecek öngörülerde bulunurlar. Ve insan, başarısız öngörüleri unutur ama başarılı öngörülere şaşırdığı için bunları hatırlar. Bilimsel açıdan bakıldığında uzak yıldızların, Güneş'e göre konumunun insan hayatı ya da kişiliği üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Üstelik bu yanlış iddiaya dayanarak yapılan öngörülerin, bir de bu takımyıldızların değiştiğini bilmeden ortaya koyan hesaplara dayandığı gibi bir komediyi de unutmayın.

BİLİMSEL BİLMECE
Elimizde üç tane misket kutusu vardır. Bir kutuda sadece siyah, bir kutuda sadece beyaz, bir kutuda hem siyah hem beyaz misket vardır. Her kutunun üstünde etiket vardır; birinde "beyaz", birinde "siyah", birinde "siyah/beyaz" yazmaktadır. Kutuların hepsinin yanlış etiketlendiği bilinmektedir. Sadece bir tane kutudan, tek bir miskete bakarak, kutuları doğru bir şekilde etiketleyebilir misiniz? Nasıl?
Not: Cevaplar haftaya Pazar SABAH'ta

GEÇEN HAFTANIN ÇÖZÜMLERİ:
Kum; toprak, su, ot veya kayalara göre çok daha mükemmel bir ışık yansıtıcısıdır. Bundan dolayı kumsalda, diğer bölgelere kıyasla Güneş ışığı daha çok yansır, dolayısıyla biz Güneş ışığına daha çok maruz kalırız. Kumsallarda tenimizin daha çok bronzlaşmasının nedeni budur. Başka bir iyi yansıtıcı ise kardır. Bundan dolayı kayak yaparken de yüzünüz çabuk bronzlaşabilir.
Turnuva eleme usulü olduğu için her maç sonunda bir galip, bir tane de mağlup olacaktır. Mağlup olan elenecektir. Turnuva sonucunda şampiyon takım hariç, bütün takımlar yenilmiş olacaktır. Dolayısıyla toplam takım sayısından 1 eksik sayıda kaybeden, yani 1 eksik sayıda maç olmalıdır. 16.380 takım olduğuna göre, 16.379 maç oynanmış olmalıdır. Dediğimiz gibi, cevabı bulmak için kağıt kalem kullanmak gereksizdi.
BİZE ULAŞIN