Zirveyi yuvaları yaptılar

Zirveyi yuvaları yaptılar
Real Madrid ve Juventus bundan 19 yıl önce de Şampiyonlar Ligi finalinde kozlarını paylaşmış, Sırp forvet Mijayovic'in tek golü en büyük kupayı Madrid'e taşımıştı. O maçta sahaya çıkan oyuncular emeklilik sonrası farklı kariyer tercihleri yaptı.
Kimisi menajer, kimisi de federasyon başkanı oldu. Kimi teknik direktörlükte denedi şansını. Roberto Carlos ve Seedorf gibi hayal kırıklığı yaratanlar kadar Monaco, Juventus ve Marsilya'yı çalıştıran sonra da Fransa Milli Takımı'nın başına geçen Juventuslu Deschapms gibi üst düzey hocalar da çıktı o finaldeki kadrolardan.
Ancak o dönem İtalyan takımında top koşturan iki isim var ki, bugün Avrupa futbolunun en "krem tabaka" teknik adamları arasında... Antonio Conte ve Zinedine Zidane...TAKIMLARI DA KENDİSİ GİBİ
Conte o finalde sonradan oyuna girmişti. Zaten takım arkadaşı Zidane'ın aksine daha gösterişsiz bir futbolculuk kariyeri vardı. Yararlı, savaşçı ve istikrarlı bir orta saha oyuncusuydu ama bir dünya yıldızına dönüşmesi teknik adamlığı döneminde oldu. Juventus'u üç yıl üstüste İtalya şampiyonu yapıp, "yaşlı hanımefendi"nin küllerinden doğmasını sağlayan Conte, kulüp takımlarını çalıştırdğı son dört sezonda da şampiyoluk sevinci yaşadı.
Bu sezon Chelsea'yi zirveye taşıyarak, İngitere'deki ilk sezonunda bunu başaran tarihteki dört teknik adamdan biri olan İtalyan menajer için sezonun dönüm noktası, yaklaşık dokuz ay önce Arsenal'e kaybettiği maç oldu. O maç sonrası 3-4-3 dizilişine geçerek adeta ezber bozan Conte, daha ilk sezonunda oyuncularını adeta "içgüdüsel" oynayacak taktiksel olgunluğa çıkarmayı bildi. Maçın her anını saha kenarında yaşayan, talebelerini adeta PlayStation oynarmışçasına her detayı hesaplayarak yöneten, gerek psikolojik gerekse taktiksel açıdan kemik gibi takımlar yaratan Conte, Premier Lig zaferini, bir sezonda en çok galibiyet rekorunu Mourinho'nun elinden alarak süsledi.

18 AYA 4 KUPA SIĞDIRDI
Zidane geçen sezon Ancelotti'den görevi devraldığında kimseler ondan ilk teknik direktörlük deneyiminde bu denli sükse yapmasını beklemiyordu muhtemelen.
Ama o geçen 1.5 yıla dört kupa sığdırdı.
Geçen sezon ezeli rakip Atletico'ya karşı Şampiyonlar Ligi'ni kazandı ve bu kupayı hem oyuncu hem de hoca olarak kaldırdı. Ve Real Madrid bu sezon bir kez daha finale çıktı Zidane yönetiminde.
Büyüleyici futbolculuk kariyerinin desteklediği karizması ve insan yönetimi becerisiyle yıldızlar topluluğundan maksimum verimi almayı başardı Fransız...
Kulüp tarihinin en pahalı üçüncü transferi James Rodriguez'i kenara almak, Ronaldo'ya farklı görev tanımları biçmek gibi cesur kararları almakta tereddüt etmeyen Zidane, bomba gibi girdiği teknik adamlık kariyerinde pek çok başarı hikayeleri yazacağa benziyor.
BİZE ULAŞIN