Kariyer de yaparım ders de çalışırım

Kariyer de yaparım ders de çalışırım
Sadece futbolcuların değil üst düzey sporcuların hayat hikayelerinde en sık karşılaşılan kalıplardan biridir "Derslerinde çok iyi değildi" satırları. Ancak hem profesyonel sporculuğa hem de yüksek öğretime zaman ayırabilenler de çıkıyor zaman zaman. Türkiye'den Oğuz Çetin, Metin Tekin, Ali Gültiken gibi örnekler ilk akla gelenler... Son dönemde de Juventus'un savunmadaki lideri Chiellini, Torino Üniversitesi'nde ekonomi yüksek lisansını tamamlayıp diplomasını almasıyla gündeme geldi.
İşte eğitimle spor hayatını bir arada yürütmeyi başarmış ve IQ'su ile de dikkat çeken birkaç ünlü sporcu:
Socrates: Yeşil sahaların gördüğü en yetenekli futbolculardan biri ve muhtemelen de en zekisi. Tıp mezunu olan, aynı zamanda felsefe doktorası bulunan Brezilyalı efsane, ülkesinin demokratikleşme mücadelesine verdiği katkıyla, hayata karşı duruşu ve veciz sözleriyle de futbolu kadar iz bıraktı ardında.
Shaka Hislop: Uzun yıllar Newcastle United forması giyen Trinidad Tobago doğumlu kaleci, ABD-Washignton'daki Howard Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimi aldı. Bir dönem NASA'da staj da yapan başarılı file bekçisi, sonra yıldızları kovalamak yerine kendisi yıldız olmayı seçti ve kariyerine futbolda devam etti.
Pau Gasol: Basketbolun yaşayan efsanesi, sadece parkedeki başarılarıyla değil yüksek zekasıyla da dikkat çekiyor. Gerçi sonunda basketbol aşkı ağır bastığı için eğitimini yarım bıraktı ama basketbolda karar kılmadan önce Barcelona Üniversitesi'nde tıp eğitimi görüyordu. Bir başka NBA efsanesi Magic Johnson'ın AIDS olduğunu açıklamasından çok etkilenen ve doktor olup bu hastalığa çare bulmayı kafaya koyan Gasol, sonunda bir diğer ideali olan basketbolda karar kılıp okulu yarım bıraktı. Annesi de doktor olan Gasol, 2010'da hastanede çocuklara yaptığı bir ziyaret sırasında sorduğu sorulardaki tıp bilgisiyle de doktorları hayli şaşırtmıştı. Gasol beş yabancı dil konuşabiliyor.
Juan Mata: Manchester United'ın İspanyol yıldızı Mata ülkesinde gazetecilik eğitimi aldı. İngiltere'de futbola devam ediyor. Bir yandan da pazarlama ve spor bilimi dallarında ders alıyor.
Simon Mignolet: Liverpool'un Belçikalı file bekçisi, henüz kendi ülkesinde kariyerine devam ederken, Leuven Üniversitesi'nde de siyaset bilimi okuyordu. 2010'da Ada kulüplerinden Sunderland'e transfer olması da onu ideallerinden alıkoymadı. Başkaları tatil yaparken o yazları ders çalıştı, sınavlarını verdi ve en sonunda mezun olmayı başardı. Ana dili dışında 4 dil bilen Mignolet'nin sıradaki planı aynı dalda yüksek lisans yapmak.
BİZE ULAŞIN