Evin prensesiydim pamuk prenses oldum

Evin prensesiydim pamuk prenses oldum

Walt Disney’in Pamuk Prensesi, esfane bilgisayar oyunlarından biri Battlefield1’ın hüzünlü sesi, bir günde 100 bin kere tıklanan Kaktüs’ün atarlı kızı... İşte karşınızda 10 parmağında 10 marifet Aliye Mutlu

Dupduru sesli, boncuk gözlü bir kadın Aliye Mutlu. Neşeli, enerjik... Bulgaristan'da doğup altı aylıkken Türkiye'ye gelen sanatçı neye elini atsa başarılı oluyor. Balkan türküleri de söylüyor, pop şarkıları da... Oyunculukta da başarılı, seslendirmede de... Bestelerini kendi yapıyor. Aliye Mutlu, İstanbul Üniversitesi devlet konservatuarı opera-şan bölümünden mezun olduktan sonra eğitimine İngiltere'de devam etmiş.
Yurtdışında pop müzik vokal etkinlikleri, yorum ve repertuar üzerine çeşitli çalışmalar yapmış. Yakın zamanda TMC'den Kaktüs adındaki single'ını çıkaran şarkıcıyla Karaköy'de buluşup göçmenlikle şekillenen hayatından yaptığı başarılı işlere kadar her şeyi konuştuk.

KADERİMİZ TÜRKİYE'DE DEĞİŞTİ
Aliye Mutlu henüz bebekken gelmiş Türkiye'ye. Doktor babası varını yoğunu bırakıp üç çocuğuyla ve içindeki memleket sevgisiyle düşmüş yola: "Bulgaristan, Varna'da doğdum. Altı aylıkken Türkiye'ye geldim. O yıllarda gelmek zor. Birkaç parça eşyayla yollara dökülmüşüz. Babam doktor. Ama ilk yıllar çalışamamışlar. Getirdikleri çanak çömlek ne varsa onları satarak hayatta kalmışlar. Babam gelmeden bizim akrabalarımızı bulmuş. Onlar davet edince bütün her şeyimizi bırakıp göçmüşüz. Babam Türk olmaktan gurur duyan, toprağına bağlı, bizim kendi ülkemizde büyümemizi isteyen bir insan. Kaderimiz Türkiye'ye gelince değişti. Önce Tekirdağ'da bir yıl kalmışlar. Sonra İstanbul'a gelmişler. Hiç Bulgarca bilmiyorum."

ŞARKICI OLMAM KAÇINILMAZDI
Mutlu yeteneğinin aileden geldiğini anlatıyor: "Teyzem Kadriye Latifova Bulgaristan'da çok ünlü bir şarkıcıymış. Ne yazık ki çok kısa bir ömrü olmuş. Tanışma fırsatım olmadı. Annemin de olağanüstü bir sesi vardı. Maalesef onu da erken kaybettik. Yeteneğim biraz oradan. Babam da enstrüman yapan, müziğe meraklı biri. Ben de dikkat çekmeyi seven bir çocuktum. Yetenekle de birleşince şarkıcı olmam kaçınılmazdı."
Aliye Mutlu'nun iki abisi var. Annesini kaybeden Mutlu kendi deyişiyle 'göçmen usulü' aile apartmanında yaşıyor ve "Evin prensesiyim" diyor. Üstelik sadece evin değil Walt Disney'in de prensesi o.
Animasyon şirketinin uzun elemeler sonucu bulduğu ses, bu iş için çok heyecanlandığını ve uzun süre çalıştığını anlatıyor:
"Disney bu filmi o kadar önemsiyor ki, karakteri kimin seslendireceğine, şarkılarını kimin söyleyeceğine dair çok titiz bir çalışma içine giriliyor. Bizim ülkemizde de yaklaşık dört ay uygun sesi aramışlar. Orijinal sese en yakın tınıda ve müzikalitede, karakteri hem konuşabilecek, hem de şarkılarını söyleyebilecek birini bulmak için hummalı bir çalışma yürütmüşler. Orijinal ses, 13-14 yaşlarında bir kız gibi duyulan ve opera söyler gibi şarkı söyleyebilen bir sesti. Ben de bir hafta boyunca nefes almadan çalışıp hazırlandım."

BU PİYASA SAĞLAM SİNİR SİSTEMİ GEREKTİRİYOR
Sanatla uğraşmak güzel ama ünlü olmak zor Mutlu'ya göre: "Bu piyasada olmak kolay değil. Sağlam bir sinir sistemi gerektiriyor. Kendini sürekli motive etmeli, stresle baş edebilmelisin. Hassas yapılar bu dünyada zorlanır. Benim gibi özgürlüğüne düşkün biri için ünlü olmak zor zanaat. Mahremiyetiniz yok. Kimse sevgilisiyle fotoğrafının çekilmesini istemez. Nasıl öpüştü? Nasıl sarıldı? Ama bu mesleğin gereği bu. Ya devam edeceksin ya bırakacaksın."

BİR ANDA KENDİ SESİMİ TANIDIM
Aliye Mutlu, dünyada milyonların elinden bırakamadığı video oyunu Battlefield1'de Zajdi Zajdi adlı Makedonca ağıtı seslendirdi. Oyunun bu kısmı Youtube'da 2 milyondan fazla kez tıklandı. Oyunun yabancı fanları, oyunun bu kısmında oynamayı bırakıp ağladıklarını, donakaldıklarını, defalarca bu soundtrack'le uyuduklarını, Youtube'a şarkının 10 saatlik versiyonunu yapıp koyduklarını, kimin söylediğini merak ettiklerini Youtube yorumlarına yazıyor.
Mutlu bu şarkıya ses veriş hikayesini heyecanla anlatıyor: "Benim ses örneklerim Hollandalı bir şirketin kütüphanesinde yer alıyor. Stüdyoya girip çeşitli doğaçlamalar yapıyorsunuz. Bunu çok özel seslerle yapıyorlar. Güzel bir renge ve tekniğe sahip olmanız gerekiyor. Bu satılan bir dosya. Müzisyenler bunu alıyor, tıpkı enstrüman gibi kullanıyor. Hollywood'da film müziklerinde çok sık kullanılan bir yöntem. Ben 2011'de verdim bu örneği. Beş türkü vardı içinde. Zajdi Zajdi onlardan biriydi. Çok sayıda kişiye satıldığını biliyorum ama kimlere satıldığı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bir gün evde bir Hollywood filmi izlerken bir baktım şarkıyı söyleyen benim. Sesimle karşılaşınca şaşırıyorum. Güzel bir his. Bundan 25 yıl sonra da duyabilirim sesimi. Oyun için de sesim kullanılmış. Bir gün evde bilgisayar oyunlarında kullanılan şarkıları dinliyordum ki aniden sesim geldi. Çok şaşırdım ve duygulandım. Bir araştırdım, herkes benim hakkımda tahminlerde bulunmuş, övgüler yazmış. Bu ilgiyi görünce kendim yayınladım. Bir Türk sesin dünyaca ünlü bir oyunda kullanılması bana gurur verdi."
BİZE ULAŞIN