63 bin kişi aynı anda ibadet edecek

Türkiye’nin en büyük camisi olan Çamlıca Camii’nin yüzde 90’ı tamamlandı. Alanında uzman mimar, mühendis ve sanatkârlar titizlikle çalışmalarına devam ediyor. Biz de camideki hat eserlerinin son durumunu yerinde gözlemledik

63 bin kişi aynı anda ibadet edecek
Türkiye'nin en büyük camisi Üsküdar'daki Çamlıca Camisi'nin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde atıldı. Şu an caminin yüzde 90'ı tamamlanmış durumda. Alanında uzman mimarlar, mühendisler, hattatlar, desen çalışanları, taş ustaları, mermer ustaları ise titizlikle çalışmalara devam ediyor.
Biz de İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk ile Çamlıca Camii'ni birlikte gezdik. Son çalışmaları yerinde gözlemledik. Camiye monte edilecek olan Fetih Suresi'nin son hazırlıklarına şahit olduk.FETİH SURESİ HAZIR
İstanbul'un dört bir yanını gören caminin önümüzdeki yıl Ramazan ayında ibadete açılacağı müjdesini veren Ergin Külünk, projeyi hayata geçirmek için yola çıkarken ecdadın yaptığı tarihi eserler zincirine Çamlıca Camii'ni eklemek istediklerinden söz ediyor: "Bunun için hat eserlerimizi dünya hattatlarının Piri Hasan Çelebi hocamızın liderliğinde bir ekip hazırlıyor. Ana kubbemizde hat eseri olarak tevhidi simgelemesi için Esma-ül Hüsna'dan 16 tanesi yazıldı ve monte edildi. Avluda ise Âl-i İmrân Suresi'nin 132'den 136. ayetine kadar yazılı. Kasas Suresi 77. ayeti de var. Üsküdar, İstanbul'dan önce Müslüman olan bir yer. Bu nedenle cihadı simgelesin diye Fetih Suresi'nin tamamı, 220 metre boyunda Hattat Hasan Çelebi tarafından yazıldı. Bilgisayar yardımıyla paslanmaz çeliğe yazıldı, 7 bin parçadan meydana gelen Fetih Suresi'nin montajı yapıldı. Nanoteknoloji ile sarartıldıktan sonra ana kubbemizi destekleyen dört büyük kemerin altına gelecek şekilde monte ediliyor. Klasik cami işlerinde hatlar altın yaldızla yapılırdı. Biz ise hat eserlerini paslanmaz çeliğe nanoteknoloji kullanarak yapıyoruz. Cami Mimar Sinan'ın tarzıyla klasik Selçuklu çizgilerini de barındıran, klasik Osmanlı mimarisi tarzında bir cami. Kapalı ve açık alanlarda 63 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek" diyor.Çamlıca Camii'nde 11 bin metre kare Türk İslam Eserleri Müzesi, 3500 metre kare büyüklüğünde bir sanat galerisi, 3 bin metrekarelik bir alanda 5 milyon kitabın raflarda yerini alacağı bir kütüphane, bin kişilik bir konferans salonu, sekiz sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık bir kapalı otopark da var.
Sanat atölyelerinde hat, minyatür, tezhip gibi sanatların öğretileceğini söyleyen Külünk, kadınlar için camide pozitif ayrımcılık yapıldığını söylüyor: "Kadınlar, için çocuk bakım odası bulunacak. Engelliler, tekerlekli sandalyelerinden inmeden caminin içine kadar girebilecekler. İşitme engelliler için camiye girdikleri andan itibaren kulaklıklarını güçlendirecek bir aparat çalışması da yapılıyor" diye sözlerini tamamlıyor.
BİZE ULAŞIN