Dünyanın en cool ve genç CEO’su Jenk!

Teknoloji gelişti, hayat hızlandı. Sosyal medya yeni iş kollarına ve bu işleri yapan yeni ve genç bir kuşağa yol açtı. Milyonlar kazanan birçok şirketin başında yeni üniversite mezunlarını görmek artık şaşırtıcı değil. Ama 12 yaşında bir çocuğun CEO olması? İşte bu dünyanın gidişatına dair epey düşündürücü

Dünyanın en cool ve genç CEO’su Jenk!
Brandweek'te birbirinden ilginç kişiler konuşma yaptı, hikayelerini anlattı. Ama bence en ilginci, İngiltere'de yaşayan, dünyanın en genç CEO'su Jenk Oz'du. Üstelik dünya pek farkında olmasa da o Türk kökenli bir girişimci.
Dünya onu Jenk Oz diye biliyor ama nüfus cüzdanındaki ismi Cenk Öz. Yıllar önce ailesiyle İngiltere'ye yerleşen ortopedi cerrahı babası Cenk Öz'la aynı ismi paylaşıyor. Annesi Kanada doğumlu bir bankacı.
Dokuz yaşında icoolkid isimli sitesinin hayallerini kurmaya başlıyor. Şu anda dokuz yaşında olan oğlum Emre'nin hayallerini sınırlandırmamam için sanırım bu bir işaret!
Jenk Oz'u dünyanın en genç CEO'su yapan sitesi icoolkid, çocukluktan çıkıp, teenage'liğe adım atan ama tam da genç kategorisine girmeyen yaş grubu için hazırlanmış, sanat, spor, müzik, trendler, moda ve bilumum konu içeren bir içerikte. Yani 8-15 yaş grubunda olan ve internetin tehlikeli sularında gezen çocuklar için güvenli bir liman.
Jenk Oz'la sahnedeki konuşmasının ardından buluşuyorum. Cool bir çocuk var karşımda, sarı bilekli botları, mesaj içerikli tişörtü, yırtık kotuyla tam bir teenage. Ama gülümsediği anda küçük bir çocuk var karşımda. Fotoğraf için annesi saçlarını düzeltiyor, babası ayakkabısının bağcıklarını bağlıyor. Dünyanın en genç CEO'su olabilir ama belli ki anne ve babasının 'kuzusu' hâlâ...
Başlıyoruz sohbete;

- Siteniz neden bu kadar popüler oldu?
- Çok küçükken Mickey Mouse tarzı çizgi filmler benim için yeterliydi. Biraz daha büyüdüğümde bunlar yeterli gelmedi. Bir sonraki aşama MTV gibi bir aşamaydı ki, o benim yaşıma göre epey fazlaydı. Yani tam anlamıyla arada kalmıştım. Sekiz ve 15 yaş arası gençler ne ile ilgileneceklerini, ne yapacaklarını bilmiyorlardı, tıpkı benim gibi. Sitem sanırım bu boşluğa hitap etti ve orayı doldurdu.

- Herkesin ilk aklından geçen, bunu aslında anne ve babanızın kurduğu yönünde. Doğru mu?
- Fikir tamamen bana ait ama annem ve babam finansal olarak destek verdi elbette ama onların böyle bir içerik hayal etmesine imkan yok. Çünkü böyle bir durumu yaşayan ve ihtiyacı hisseden benim. İçeriğin tamamını ben ve çevrem sağlıyor. Elbette bu oluşum içinde yetişkinler var, avukatımız var en basitinden. Ama sitenin CEO'su benim. Çünkü neyin cool olup olmadığını ben biliyorum.

- En genç CEO'sunuz ama bir yandan da öğrencisiniz. Nasıl dengeliyorsunuz bu ikisini?
- İşlerimle okulu dengelemeye çalışıyorum. Okulum da çok destek oluyor ve gurur duyuyor elbette bu konuda. Dersleri kaçırdığım oluyor ama telafi etmeye çalışıyorum. Mesela buraya gelirken uçakta ödevlerimi yaptım, bazen yanımızda öğretmen de geliyor. İnsanlar dışardan bakınca, kırmızı halılarda yürüdüğümü, partilediğimi sanıyor ama işim için ve okulumu yürütmek için çok çalışıyorum.

- Okulda popüler misiniz?
- Evet. Ama okulda işimle ilgili konuşmam, orada bir öğrenciden farkım yok. Okuldakilerin birçoğu ben onlara bir CEO olduğumu söylediğim için değil, gazetede okudukları için durumumu öğrendi. Geçtiğimiz hafta bir gazetenin, 2017'nin teknolojik anlamda en ilham verici kişisi oylamasında adaydım. O yüzden okuldaki çoğu kişi öğrenmiş oldu.

- Annenizle çalışıyor olmak nasıl bir his?
- Annem ve babam çok destekleyici. Annem bankacı olduğu için finansal konularda çok yardımcı oluyor. Benim yaşımda birinin bunu becermesi mümkün değil. Günümün her dakikası planlanmış durumda. Bunu yapan kişi annem.

- Bu planlamada oyun oynayacak zamanınız var mı?
- Tabii. Bilgisayar oyunlarını çok seviyorum. Bu sıralar Stranger Things isimli diziyi izlemeyi çok seviyorum. Spor yapıyorum.

- Ünlülerle röportajlar da yapıyorsunuz siteniz için. Zor mu onları ikna etmek?
- İlk röportajımı İngiliz oyuncu James Corden ile yapmıştım. Bir filminin galasına gittim ve onunla röportaj yapmak isteğimi söylediğimde 11 yaşımdaydım, kim 11 yaşındaki bir çocuğa hayır der? O da kabul etti.

- İdolleriniz var mı?
- Tom Cruise aktör olarak en beğendiğim isim. İş anlamında bakacak olursak, Mark Zuckerberg, Elon Musk, Evan Spiegel...

DENEYİM EN COOL ŞEY BU ARALAR

- Geleceğe dair planlarınız neler?
- Artık, bu iş hayatım oldu. İcoolkid'e devam etmek istiyorum, yaşım büyüyor haliyle sitenin içeriğini ve yaş grubunu da büyütmek istiyorum. Kamera önüne geçmek istiyorum. Aktör ya da müzisyen olmak istiyorum.

- Yaşıtlarınıza neler önerirsiniz?
- Fikirleri varsa peşlerinden gitsinler ve onu geliştirecekleri insanlarla bir araya gelsinler. Sık sık fikriniz üzerine düşünün. Çünkü bu fikrin iş haline döneceğini tahmin etmiyordum. Ama doğru insanlarla konuşunca anladım ki bu bir iş olabilir.

- Bu aralar en cool şey ne?
- Bence deneyim en cool şey bu aralar.

- İşinizde kim en son kararı verir?
- Sitede ne olacağı ve insanların ne göreceğiyle ilgili kararı ben veririm. Diğer konularda yardım alıyorum.
BİZE ULAŞIN