Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç: Milleti dinleyen vali gelmiş diyorlar

Bir kentin mülki amiri onlar. Her daim ciddiler. Ama valiler de niyahetinde insan. Bütün gününü şehre adayan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç’ın misafiri olduk. Vali Yurtnaç “Zor zamanlarda insanların yanında olabilmek beni çok zengin yapıyor” diyor

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç: Milleti dinleyen vali gelmiş diyorlar
Kentlerin en üst düzey yöneticileri valiler, resmi kıyafetleri ve ciddi tavırlarıyla hep dikkat çekmiştir. Renksiz ve soğuk görünen bir hayatın görünmeyenlerini öğrenmek için Anadolu kentlerinden Yozgat'ı seçtik ve Vali Kemal Yurtnaç'ın misafiri olduk. Birlikte Yozgat'ı dolaştıktan sonra Vali Kemal Bey ve eşi Dilek Hanım'ın yaşadığı konakta söyleşiye oturduk. Söyleşiye yer yer Dilek Hanım da dahil oldu.
- Sayın Vali, yaşam tarzınız dışarıdan çok ciddi ve renksiz görünüyor. Yaklaşık 30 yıldır bürokratsınız heyecanınız devam ediyor mu?
- Ben esnaf bir ailenin çocuğuyum. Memur bir ailede büyümediğim için bu kültürü de bilmem. Birisi yanıma geldiğinde kendi babam, annem, arkadaşım, kardeşim, yakınım olduğunu düşünüyorum. Diyebilirsiniz ki 30 senedir hiç mi bitmedi bu heyecan? Bizim sık yer değiştirmemiz, farklı insanlar görmek ve farklı olaylar yaşamamız heyecanın hâlâ dinamik kalmasını sağlıyor.
- Peki, bürokrasi hayatını seçmeseydiniz esnaflığa devam mı ederdiniz?
- Zaten yolum esnaf olmaktı. İşyerimiz vardı. Babam; "Oğlum bizim elemana ihtiyacımız var, bak bir sürü eleman çalıştırıyoruz, ne gereği var işimizi yapalım" derdi. Galiba o gün esnaf olsam bugün çok zengin olurdum. Ancak ben zenginliği para olarak algılamıyorum. Ben bugün çok zengin bir insanım çünkü insanların zor zamanlarında yanında olabilmek ve çözüm üretebilmek, riske girebilmek insanı çok zengin yapıyor.
- Karşımda çok güçlü bir karakter görüyorum, bunu neye borçlusunuz peki?
- Günden güne beni ziyarete gelen vatandaşlarımızın sayısı artıyor. "Neden artıyor?" diye düşünüyorum. Acaba sadece valiyi mi bekliyorlar? Hayır. Duyuyorum ki vatandaşlarımız "Milleti dinleyen bir vali gelmiş, ona gideyim belki şu işimizde bize yardımcı olur" diyorlarmış, bu beni çok güçlendiriyor.
- Sayın Valim eskiden devlet ile vatandaş arasında bir kopukluk vardı ancak şimdi... (sorumu tamamlamadan Vali Kemal Bey araya giriyor...)
- Halkın sevgilisi bir Cumhurbaşkanımız var ve bunun bize de bir yansıması oluyor. Cumhurbaşkanımız bizi topladı ve "Sizi oralara ben atadım, eğer halka yakın olmazsanız halkın içinde olmazsanız, garibi korumazsanız, sizlere hakkımı helal etmem" dedi. Eğer inanıyorsak ve devletin başındaki kişi de "Hakkımı helal etmem" diyorsa bu bize büyük bir vebaldir. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız hem yönlendiriyor hem kontrol ediyor hem de halka birlikte olmamızı sağlıyor.
- Peki, sizin 24 saatiniz bu işlerle mi geçiyor? Özel zevkleriniz yok mu?
- Şiirdir, müziktir, resimdir o tür bir hobim yok daha doğrusu kabiliyetim yok. Ama mesela Türk Sanat Müziği dinlemeyi severim. Bir de spor yapmayı seviyorum. (Araya Dilek Hanım giriyor.)
- Bahçede yaşayan bir köpeğimiz var. Biz bu zamana kadar hiç hayvan beslememiştik. Vali Bey'in yıllar sonra ilk kez bir hayvana dokunabildiğini gördüm. (Vali Kemal Bey gülüyor.)
- 52 yaşındayım bunun 45 senesinde köpeklerden korktum. Sonra internetten evcil hayvan videolarını izleye izleye yavaş yavaş dokunmaya başladım. Şimdi Lobia diye bir köpeğimiz var o beni dinlendiriyor.
- Peki, evinizde nasıl bir aile reisisiniz?
- (Dilek Hanım giriyor araya...) Çocukları ile ilişkisi çok iyidir hatta zaman zaman kıskanıyorum. Çocuklar benimle konuşmadıkları şeyleri babalarıyla konuşur.
- Aile konusuna girdiğimize göre özel bir soru soruyum, sizin evin valisi kim?
- Türk toplumunda evin başbakanı hanımdır. (Dilek Hanım araya giriyor...)
- Aslında öyle de değil ikimizin de söz hakkı var. Vali beyi ilgilendirmeyecek bir şey ise onu yormamak için evde kararları veririm ama birbirimize danışırız.
- Vali Bey kendinizi sıradan bir insan olarak mı görüyorsunuz?
- Tabii ki sıradan insanım. Ama şimdi diyorum ki keşke bir müzik aleti çalabilseydim, bu da bağlama olurdu galiba...

NECİP FAZIL YILI İLAN ETTİK

- En büyük idealim ve hayalim şudur dediğiniz bir şey oldu mu?
- "İnsanların fikirlerine leke vurulmadığı bir dünyanın içerisinde yaşamak isterim." Üniversite zamanındaki mezuniyet yıllığımda yazar bu. Bize o zamanlar bu imam hatipli, gerici damgası vurulduğu için bizi hep buradan yaraladılar. O yüzden insanları şucu bucu diye ayırmam.
- Çocukluğunuzda takip ettiğiniz fikir adamları kimdi?
- Liseye doğru Mehmet Akif, Necip Fazıl, Cemil Meriç okuma listemde öne çıkarken üniversite sonraları bunlara İsmet Özel, Rasim Özdenören eklendi. Geçen sene Yozgat'taki okullarımızda Necip Fazıl Kısakürek yılı ilan ettik. Önümüzdeki yılı da Cemil Meriç yılı ilan edeceğiz.

2019'DA HIZLI TREN VE HAVAALANI

"Yozgat'a geldiğimde Anadolu'nun sıcak insanının kayıtsız şartsız vatanına bağlılıklarını gördüm. Büyük merkezlere yakınlığıyla büyük avantaj sağlayan şehrimize 15 yıldan bu yana yapılan yatırımlar artarak devam edecek ve Yozgat orta vadede parlayan bir yıldız haline gelecek. Termal kaynaklarıyla büyük bir potansiyel taşıyan Yozgat'ımız, 2019'da faaliyete geçecek hızlı tren ve havaalanıyla birlikte cazibe merkezi olabilecek durumda."
BİZE ULAŞIN