Şakayla karışık kripto para: Dogecoin

Son zamanların popüler konusu kripto paralarla dalga geçmek için kurulan Dogecoin’in hikayesi güldürürken düşündürüyor. Çünkü bu ‘troll’ paranın değeri bir yılda 82 kat artarak 1 milyar doları geçti

Şakayla karışık kripto para: Dogecoin
2017, kripto para kavramının esaslı bir biçimde hayatımıza girdiği bir yıl oldu. Kripto paraların tarihi daha öncesine dayansa da Bitcoin'in önlenemez yükselişi ile bu meselenin ne olup olmadığı iyice tartışılmaya başlandı. Bitcoin neydi, nasıl yükselişe geçiyordu, nasıl alınıp satılıyordu gibi kimi sorular cevap bulduysa da Bitcoin'e dair kafa karışıklığının tam manasıyla ortadan kalkmadığı da bir hakikat.
Piyasada bugün itibariyle bin 300'den fazla kripto para çeşidi var. Bazısının adını duymuşsunuzdur bazısı ise siz daha adını duymadan ekonomi dünyasından silinip gitmek üzere. Ancak öyle bir kripto para var ki onu unutmanız mümkün olmayacak: Dogecoin. Bitcoin ve kripto paralarla dalga geçmek için kurulup piyasa değeri 2 milyar doları geçen, piyasa büyüklüğü son bir yılda 82 katına çıkan bir alt coin macerası...

FENOMEN KÖPEK PARA OLDU
Dogecoin'in hikayesi 2013 yılında başlıyor. Kripto para birimleriyle dalga geçmek için oluşturulmuş bu 'troll' para internetin fenomen köpeği Shiba İnu'yu maskot olarak kullanarak aslında maksadını da belli ediyor. Zaten ismi de İngilizce köpek anlamına gelen dog kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasından geliyor. 2017'den itibaren ise işin boyutu biraz değişmeye başlıyor.
Bitcoin'in yükselmesi ile birlikte yatırımcılar düşük bedelli alt coin arayışına giriyor. Böylece internet dünyasının kendi kodlarını taşıyan Dogecoin'i sahipleniliyor ve değeri bir yılda 82 kat artıyor.

KURUCUSU DA ŞAŞKIN
Hatta bu artış para biriminin kurucusu Jackson Palmer'ı bile şaşırtıyor. "2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması kripto paralardaki boşluğun seviyesi hakkında çok şey anlatıyor" diyerek şaşkınlığını saklamayan Palmer aslında kripto para dünyasındaki sürprizlere ve düzensizliğe de dikkat çekiyor.
Dogecoin'in an itibariyle değeri 0,00821 dolar, son bir aydır düşüş eğiliminde. Bu düşüş devam edecek mi yoksa Dogecoin yeniden şahlanacak mı bilinmez ama 2018'de de kripto para konuşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.
BİZE ULAŞIN