Kültür sanatta sabah yıldızları seçiliyor

Kültür ve sanatın destekçisi SABAH, SABAH YILDIZI adında Kültür ve Sanat Ödülleri veriyor. Değerlerimize sahip çıkmak ve sanatçıları onurlandırmak için verilen ödüller nisan ayında sahiplerine dağıtılacak

Kültür sanatta sabah yıldızları seçiliyor
SABAH gazetesi kültür ve sanatın yanında olduğunu bir kez daha gösteriyor. Türkiye'de kültür ve sanatın gelişimine katkıda bulunmak, sanatçıları onurlandırmak, eserlerini yaşatmak, kendi değerlerimize sahip çıkıp geçmişimizden güç almak ve gençlere ilham ve cesaret vermek amacıyla bu yıl ilk kez SABAH YILDIZI Kültür ve Sanat Ödülleri düzenleniyor.
Sabah Yıldızı ödülleri "2017 yılında ulusal veya uluslararası arenada yeni ya da mevcut bir eseri veya genel performansı ve sanata katkıları ile kayda değer, fark yaratan, yenilik getiren, öncülük eden başarı ortaya koymuş olmak" kriteriyle müzik, görsel sanatlar, edebiyat, sinema ve tiyatro ana sanat dallarında verilecek. Ana dalların yanı sıra Sanata En Yüksek Katkıda Bulunan Kurum/ Kuruluş, Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Sanatta Üstün Başarı Ödülü ve Onur Ödülü başlıklı özel ödüller sahiplerine ulaşacak. Tören gecesinin, yurt dışından sürpriz konuk sanatçıları da olacak.
Ödüller nisan ayında Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreninin sunuculuğunu Hande Subaşı ve Yetkin Dikinciler üstlenecek.
Sabah yıldızı "Karanlığı ışığıyla delen, güneş doğarken bile gökyüzünde belirginliğini koruyan ve gün ağardıkça kaybolan tüm yıldızların aksine ışıltısı devam eden parlak yıldız" anlamına geliyor. Sabah Gazetesi tarafından; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçirilen ödüllerin gelenekselleşmesi planlanıyor.

Hülya Koçyiğit
Sinema jürisi başkanı

Muhsin Ertuğrul'un tavsiyesi üzerine Ankara Devlet Konservatuarı'nda tiyatro eğitimi alan Koçyiğit, sinema jürisinin başkanlığı görevini yerine getiriyor. Kariyerine 1963 senesinde Susuz Yaz filmiyle başlayan Koçyiğit rol aldığı sinema filmleriyle yurtiçi ve yurt dışında birçok ödül aldı.

Selim İleri
Edebiyat jürisi başkanı

Edebiyatımızın usta kalemi Selim İleri edebiyat jürisinin başında görev yapıyor. 19 yaşında Cumartesi Yalnızlığı isimli ilk öykü kitabını yayımlayan İleri 2012 yılında eserlerine gelenekle yeni arasında köprü rolü üstlendiği için Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Prof. Hüsamettin Koçan
Görsel sanatlar jürisi başkanı

Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği'nin kurucuları arasında yer alan Hüsamettin Koçan görsel sanatlar jürisinin başkanı. 1991'de İstanbul Sanat Fuarı'nı, 2005 yılında da doğduğu Bayburt'a Baksı Müzesi'ni kuran Koçan Avusturya Salzburg Şehri Onur Ödülü ve Asya Sanat Bienali, Resim Büyük Ödülü'ne sahip.

Prof. Rengim Gökmen
Müzik jürisi başkanı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası Şefi ve Devlet Opera Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen müzik jürisinin başkanı. Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı'yla onurlandırılan Gökmen meslekte 40 yılı tamamlamış biri.

Erhan Yazıcıoğlu
Tiyatro jürisi başkanı

Tiyatroda 50. yılını dolduran Erhan Yazıcıoğlu tiyatro kategorisinin jüri başkanı. Uzun yıllar seslendirme yapan Yazıcıoğlu, Temmuz 2014'ten beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni.

Efsane jüri kazananları belirleyecek
Sabah Yıldızı jürisi, Türkiye'nin her biri kendi alanlarında en değerli ve uzman isimlerinden oluşuyor.
Müzik kategorisi: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü, Sanat Yönetmeni ve Orkestra Şefi Prof. Rengim Gökmen başkanlığında; piyanist ve besteci Hüseyin Sermet, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Türk Halk Müziği sanatçısı Prof. Erol Parlak, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Gönül Paçacı, caz kontrbasçısı ve aranjör Nezih Yeşilnil.
Görsel sanatlar kategorisi: Baksı Müzesi Kurucusu ressam Prof. Dr. Hüsamettin Koçan başkanlığında; Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Resim Bölümü Öğretim Üyesi ressam Prof. Dr. Ergin İnan, Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi heykeltıraş Prof. Ferit Özşen, Galeri Baraz Yöneticisi Yahşi Baraz, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu.
Edebiyat kategorisi: Yazar Selim İleri başkanlığında; Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi yazar Prof. Dr. İskender Pala, yazar Cemil Kavukçu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi yazar Prof. Dr. Handan inci ve Sabah Gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu.
Sinema kategorisi: Devlet Sanatçısı ve sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit başkanlığında; yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, oyuncu Murat Yıldırım, Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sinema Yazarları Derneği Üyesi Prof. Dr. Bülent Vardar, Sabah Gazetesi Sinema Eleştirmeni Olkan Özyurt.
Tiyatro kategorisi: Tiyatro ve sinema sanatçısı, yönetmen Erhan Yazıcıoğlu başkanlığında; tiyatro sanatçısı Nevra Serezli, tiyatro sanatçısı Tarık Ünlüoğlu, tiyatro sanatçısı Hazım Körmükçü, İstanbul Şehir Tiyatrosu sahne tasarımcısı ve yönetmeni Nurullah Tuncer.

Dünyanın dört bir yanından yabancı konuklar
Ödül töreni ünlü yabancı konukları da ağırlayacak. Filistinli aktör, yönetmen ve oyun yazarı Kamel El Basha, ünlü İngiliz aktör ve oyun yazarı Pip Utton, Man Asya ödülü sahibi Çinli yazar Su Tong ve Bosna Hersekli yönetmen Aida Begiç bu isimlerden sadece bazıları...
BİZE ULAŞIN