Zar ilişkiyi engellemez!

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 14.05.2009
ABONE OL
* Sekiz aylık evliyim ama hâlâ tam bir ilişkimiz olmadı ve kafayı yemek üzereyim. Doktora gittim, kızlık zarımın yarısının durduğunu söyledi. Kızlığımı aldırsam faydası olur mu? H.M./ İstanbul
Cinsel ilişkiye girememe; ülkemizde sık rastladığımız cinsel sorunlardan biridir. Sorun kadının kendini kasmasından ve cinsel ilişkiye izin vermemesinden kaynaklanıyorsa vajinismus, erkeğin sertleşme sorunu yaşamasından kaynaklanıyorsa da bağlanma adını veriyoruz.

Sorunun nedeni önemli
Ayrıca sorun hem kadının hem de erkeğin cinsel deneyimsizlik ve bilgisizliğinden de kaynaklanabilir. Öncelikle sizin sorununuzun kimden kaynaklandığı belirlenmelidir. Kızlık zarı normal şartlarda cinsel ilişkiyi engellemez. Çok nadiren ilişkinin daha rahat gerçekleşmesi için kızlık zarının aldırılması önerilebilir. Ancak bu kesin bir çözüm değildir, önemli olan cinsellikle ilgili olumlu düşüncelere sahip olmanız ve birlikte cinsel uyumu sağlamanızdır.

* Çok mastürbasyon bağımlılık yapıyor
Üç yıllık evli bir erkeğim, ergenlikten beri aşırı derecede mastürbasyon düşkünlüğüm var. Bundan kurtulmak için ne yapayım? F.H./İstanbul
Mastürbasyon aşırıya kaçılmadığı sürece normal bir davranıştır. Ancak bağımlılık haline gelmesi ve normal ilişkiye tercih edilmesi ortada bir sorun olduğunu gösterir. Mastürbasyon bağımlılığının kökeni genellikle ergenliğe dayanır.

Seks gibi değil
Ergenlikte içe kapanık olma, enerjiyi boşaltacak başka aktivitelerde bulunamama gibi nedenlerden dolayı kişi mastürbasyona alışabilir. Sık mastürbasyon yapmaya alışan kişi, cinsel ilişkideki uyarılma düzeyini yeterli bulmaz ve cinsel ilişkiden zevk alamamaya başlar. Cinsellik genellikle iki kişi arasında yaşanır ve mastürbasyonu cinsel ilişkinin yerine koymak doğru bir davranış olmaz. Mastürbasyon bağımlılığınızın üstesinden gelmek için cinsel terapi görmenizi öneririm.

Penis gerdirme aleti etkili değil
* 33 yaşındayım, penis boyum 14 santim. Bir süre önce penis gerdirme aleti satın aldım. Sizce bu alet işime yarar mı? F.Ç./Ankara
Penis boyu yüzyıllardan beri erkeklerin en hassas olduğu konu olmuştur. Ancak penisi sonradan büyütmenin ameliyat dışında hiçbir yolu yoktur. Ameliyatı da ancak belli şartlarda öneriyoruz. Gerdirme aleti ile penisi büyütmek ya da kalınlaştırmak mümkün değildir. Ayrıca bunun ileride başka yan etkileri olabilir. Penisiniz tahriş olabilir, zedelenebilir, incinebilir. Normal sınırlar içinde olan penisinizin boyuna kafanızı yormak yerine partnerinizle uyum içinde bir cinsellik yaşamayı deneyebilirsiniz. Birlikte yeni heyecanlar keşfedebilir ve fanteziler deneyebilirsiniz.

Priyapizm çabuk tedavi edilmeli
* Priyapizm hakkında bilgi alabilmem mümkün mü acaba? F.C./Çanakkale
Priyapizm; saatlerce sürebilen, ağrılı, penis sertleşmesi durumuna verilen isimdir. Genellikle cinsel arzu ve duygularla ilgili olmayan bu durum, organik bir sorunun varlığına işaret eder. Ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kanser, kanama, iltihap, omurilik sinirlerinde zedelenme gibi çeşitli organik ya da nörolojik etkenlerden kaynaklanabilir.

Organınızda hasar olur
Özellikle penise tanı ve tedavi amaçlı yapılan ilaç enjeksiyonları önerilenden fazla dozda kullanıldığında ya da antidepresan gibi ilaçların yan etkisi olarak priyapizm görülebilir. Ayrıca damarlardaki ve kan hücrelerindeki hastalıklar da bu soruna yol açabilir. Priyapizm ortaya çıktıktan sonra 4-6 saat içinde tedavi edilmediğinde peniste hasara ve sertleşme sorunlarına yol açabilir.

İlk beraberliğimde hayallerim yıkıldı
* Kız arkadaşımla ilk birleşmemizden hiç mi hiç zevk alamadım. Acaba penisim onun vajinası için çok mu küçük? Y.N./İstanbul
Sorununuzun birçok nedeni olabilir. Cinsel ilişkiye çok büyük bir anlam yüklediyseniz ve çok gözünüzde büyüttüyseniz, beklediğinizi bulamamış olabilirsiniz. Vajina, her penis boyuna ve kalınlığına göre kendini ayarlayabilen bir organdır. Anal seks ve mastürbasyonla uyarılmaya alıştığınız için, aynı uyarım düzeyini ve sıkılığını vajinada bulamamış olabilirsiniz. Psikolojik olarak da vajina ile ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerinizden dolayı boşalma gerçekleşmiyor olabilir. Buna en iyi yanıtı sizinle detaylı olarak görüştükten sonra bir uzman verebilir.

'Vitiligo' endişe yaratıyor
* Yaklaşık dört ay önce genital bölgemdeki beyaz lekelere 'vitiligo' teşhisi kondu. İlişki yaşayacağım zaman karşı taraf için sorun olursa diye çok endişeleniyorum. S.N./Bursa
Kronik hastalıklarla yaşamak kolay değildir ama endişelenmek de size bir şey kazandırmaz. Vitiligo türü cilt hastalıklarını stres, sıkıntı, üzüntü, korku, bunalım ve depresyon gibi psikolojik faktörler de tetikleyebilir. O yüzden stresten ve sıkıntıdan uzak durmaya çalışın. Hipnozla ya da psikoterapi ile içinizdeki olumsuz duygu ve düşünceleri boşaltabilirsiniz. Cinsel bölgenizde de lekeler olabilir ancak partnerinizle bunu açık açık konuşursanız, sorun olmayacaktır.