Şekerli içeceklerden uzak durmaya bakın

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Amerikalılar gibi 'yüksek dozda fruktoz bağımlısı' olmamak için, şekerli gıdaları dengeleyecek bir beslenme programı uygulayın. Bunu başarmak için de önerilerimize kulak verin:

MUTFAĞINIZA SOKMAYIN
* Meyveli sodaya ve diğer şekerli içeceklere 'Hayır' deyin:
Sadece alacağınız kaloriler bile bunları içmemek için yeterli bir sebep! Bir şişe soda, buzlu çay ya da meyve suyu 200'den fazla kalori içerir. Boston Çocuk Hastanesi'nin araştırmacıları; şekerli içecekler içmeyi bırakan gençlerin haftada yarım kilo verdiğini ortaya koydu. Su, şekersiz çay, koyu kahve veya yağsız süt gibi daha sağlıklı içecekler tüketmeye çalışın.

* Şeker zevkinizi kontrol altında tutun:
Şekerleme, kurabiye, kek, muffin gibi yiyecekler; fruktoz içerir ve obeziteye davetiye çıkarır. Bunlara karşı iştahınızı dizginlemeye çalışın.

* Ürün etiketlerini iyi okuyun:
Aldığınız tüm ürünlerin, 'yüksek fruktozlu mısır şurubu' içerip içermediklerini kontrol edin. (Diğer tatlandırıcıları da kontrol etmeyi unutmayın) İyice bakarsanız; bu maddenin ekmekte, tatlandırılmış yoğurtta ve hazır soslarda bile olduğunu görürsünüz. Ya bu maddeyi içeren bir ürün almayın ya da ilk beş içerik arasında olmamasına dikkat edin. Etiketleri kontrol etmeye başladığınız zaman hemen her şeyin yüksek fruktozlu mısır şurubu içerdiğini göreceksiniz. Umarım mutfağınıza girmeyi başaramaz!