Ekonomik kriz sizi çöküşe geçirmesin!

Maddi sorunlarla boğuşurken ruh sağlığınızın güme gitmesine izin vermeyin. Derdinizi anlatarak, spor yapıp ter atarak ve muz yiyerek kendinizi iyi hissedin

Cuma 23.05.2009
Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Banka hesabınız çöküşe geçtiği zaman sizin ruh haliniz de bu durumun bir aynası haline gelir. Eğer depresyonla başetmekte zorlanıyorsanız, bu adımları izleyebilirsiniz:

KONUŞUN: Talk-show programlarımızdan tutun da açık oturumlara kadar birçok yerde herkes konuşuyor ancak bu konuşmalar amacına varamıyor. Ne yazık ki, birçoğumuz spor, diziler veya medyanın ilgi gösterdiği şeylerden başka konuları konuşamıyoruz. Depresyonun etkilerini azaltmak için en önemli çözüm yollarından birisi konuşma terapisidir. Altı hafta süren konuşma terapilerinin depresyon ilaçlarına oranla depresyon etkilerini yüzde 60 azalttığı görül müştür. Konuşmak için ille de bir terapiste ihtiyacınız yok; arkadaşlarınız, eşiniz hatta taksi şoförüyle bile sıkıntılarınızı konuşarak rahatlayabilirsiniz.

SPOR İYİ HİSSETTİRİR
MUZ YİYİN: Her gün bir muz yemek size kendinizi iyi hissettirir. Muz sayesinde beyindeki serotonin hormonunun salgılanması artar. Bu sayede depresyon etkileri için terapiste gitmeye daha az ihtiyaç duyarsınız.

TERLEYİN: Uzun zamandır spor yapmıyorsanız, eşofmanınızı giyip spora başlama fikri bile size kötü gelebilir ancak; yapılan araştırmalar egzersizin birçok antidepresan ilaca oranla daha fazla etkili olduğunu gösteriyor. Çünkü egzersiz size kendinizi iyi hissettiren kimyasalların salgılanmasını artırır. Bazen aksiyon motivasyondan önce gelir ve eğer kendinizi depresif hissediyorsanız; motive olmadan önce aksiyona başlamanız gerekebilir.

YOGAYI DENEYİN: Bu tür bir egzersiz özellikle de nefesle ilgili olduğu için depresyon belirtilerini azaltır ve ruhunuza iyi gelir. Doğru nefes teknikleriyle birlikte rahatlama hissedilir ve beyin fonksiyonları da düzene girer.

* * *
YAŞADIKLARINIZI YAZIN
Stresinizi azaltmak için sessiz bir yere gidin, rahatlayın ve derin nefes alın. Daha sonra beyninizde kendinizi iyi hissettirecek senaryolar yazın. Sıcacık bir kumsalda güneşlendiğinizi düşünün...
Günlük tutun; her gün yaşadığınız ve minnet duyduğunuz üç olayı bu günlüğe yazın. Ulaşılabilir hedefleriniz olsun çünkü; karşılanmayan beklentiler stresinizi daha da artırabilir.
Yazarken sevdiğiniz bir müzik de dinleyin. Müzik ruh halinize çok iyi gelir ve yapılan araştırmalar müziğin kalp atışlarını hızlandırdığını ve tansiyonu dengelediğini de göstermektedir.

* * *
AĞIRLIK KALDIRIN, STRESTEN KURTULUN
Evle iş arasında mekik dokumaktan bıktınız mı? Sorun yok. İşinizle ilgili küçük çaplı bir kriz mi çıktı? Dert etmeyin! Strese girdiğiniz durumlarla baş etmenin çok kolay bir yolu var: Ağırlık çalışmak!

GÜÇLÜ KASLAR

Kas yoğunluğu sağlıklı düzeyde olan kişilerin, stresle çok daha kolay başa çıktığı saptandı. İster ağırlık kullanın, ister makine veya kendi vücudunuzu, kaslarınızı güçlendirdiğiniz takdirde; stresten bir adım uzak durmayı başardınız demektir. Stres kapınızı çaldığında, kaslarınız hiç çaba sarf etmeden durumdan kurtulmanızı sağlar.

DENGE SAĞLAR
Kas yoğunluğunuz yeterliyse; strese girdiğiniz anda tansiyonunuz daha çabuk dengelenir. Güçlü kasların sağladığı bu denge, kalp ve atardamarlarınız için çok önemlidir. Ayrıca stresten kurtulmanın bir diğer yolu da siyah çaydır. Siyah çay içen erkekler stres sayesinde artan tansiyon ve çarpıntının önüne geçebilir. Çay içerken arkadaşlarınızı davet etmeyi de unutmayın! Gülüp eğleneceğiniz bir sohbet de sizi stresten kurtarır.

* * *
ÇORBA VE SALATA İÇİN REZENE İDEAL
Yemek yapmaya vaktiniz olmadığında hazır konserve çorbalar imdadınıza yetişebilir. Ama sizi yeterince beslemez. Peki, hem iyi beslenip, hem de kolayca yapabileceğimiz bir öğün nasıl olur? Çorbanıza rezene katın! Rezeneyi tavuktan, domatese kadar birçok çorba çeşidinde kullanabilirsiniz. Hastalıklara karşı savaşan flavonoid'leri bol miktarda içeren bu yeşilliği küçük küçük doğrayıp çorbalarınıza katın... Noodle'lı (Çin makarnası) çorbalardan da uzak durun çünkü; bu tür çorbalar doymuş yağ ve trans yağlar içerir. Eğer çorbayla birlikte salata da yiyorsanız, salatanızı da rezeneyle süsleyip, tatlandırabilirsiniz.

* * *
ISPANAK YİYENLER KIVRAK ZEKALI OLUR

Ofisinizde daha da başarılı olmak istiyor musunuz? O halde öğle yemeğinde ıspanak yiyin! Ispanak öyle faydalı bir sebzedir ki, beyninizi kıvraklaştırır. Haftada üç ya da daha fazla porsiyon ıspanak veya yapraklı bir başka yeşil sebze yemek zihin yaşlanmasını yüzde 40 yavaşlatır. Bir başka deyişle, yeşil yapraklı sebzeler beyin yaşınızı beş yaş gençleştirir.

BEKLETMEDEN PİŞİRİN
Peki bu sebzeler neden özellikle beyniniz için faydalıdır? Çünkü bu sebzeler beyinle dost olan 'karotenoid' ve 'flavonoid' içerir. Ispanağınızı saklarken özellikle serin bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylece içeriğindeki karotenoid'leri daha iyi korumuş olursunuz. Ayrıca taze ıspanağınızı pişirmek için buzdolabında çok fazla bekletmeyin. Eğer dört günden fazla bekletirseniz, tüm besleyici özelliğini yitirirsiniz.