Spor yapanların yeni enerji desteği: Ribose

Cuma 13.06.2009
Güncelleme: Cuma 12.06.2009
ABONE OL
Kötü tavsiyelerle doldurulmuş bazı insanlar, son 10 yılın en büyük yiyecek keşfinin 'baconator' (830 kalorilik devasa bir hamburger çeşidi) olduğunu söyleyebilir. Biz buna katılmıyoruz! Gerçek besin kahramanı 'ribose' adlı maddedir. Ribose; Amerika ve Avrupa'da, son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılan yeni bir sporcu gıdasıdır.

YORGUNLUĞU YOK EDİYOR
Bu özel şeker, vücudunuzda üretilir. Yiyeceklerden gelmez ama tablet takviyesi olarak alabilirsiniz. Bu madde, vücudunuzda enerji fabrikaları inşa etmenizi sağlar. Dizlerinizi büken yorgunlukla savaşmak için yapacağınız şey; her gün 'ribose' takviyesi almaktır. Ribose; enerji azlığından kaynaklanan hastalıklar ve yorgunluk sendromuyla savaşmak için de birebirdir. Tek yan etkisi ise insana çok fazla enerji vermesidir! Elimizde, herkese ribose tavsiye etmemize yetecek kadar bilgi yok ama denemek istiyorsanız, 500 miligramlık tabletlerini tüketebilirsiniz.

YEŞİL ÇAY DA ETKİLİDİR
Onun yerine 'etkisi ispatlanmış' bir enerji içeceğini mi tercih ediyorsunuz? O zaman yeşil çayı deneyin. Her ne kadar siyah çayın üçte biri kadar kafein içerse de, yeşil çay enerji ve dikkati artırır. Kalbiniz ve damarlarınız için de faydalıdır. Ayrıca, siyah çaydan dört kat fazla sağlıklı polifenol maddesi içerir.