Göğüs kanseri riski taşıyana hormon yok

Cuma 20.06.2009
Güncelleme: Cuma 19.06.2009
ABONE OL
Eğer menopoz yüzünden hayatı büyük ölçüde değişen yüzde 25 kadından biriyseniz; aşağıdaki dört adımlık stratejiden önce hemen doktorunuzla konuşun.

1- Hormon terapisine başlamadan en az iki gün önce, her gün düşük dozda aspirin almaya başlayın. Bu her gün; normal bir aspirinin yarısını veya 162 mg'lık aspirin ya da iki tane düşük dozlu (81 mg) aspirin almak anlamına gelir.

2- Östrojen ve progesteronu doğanın sunduğu gibi alın. Doktorunuza, 'bioidentical östradiol' (menopoza girmeden önce yumurtalıklarınız tarafından üretilen östrojen formu) kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Biz, küçük olan 0.3 mg dozundaki 'östradiol'leri seviyoruz. Ayrıca ayda 12 gün, 'Prometrium' gibi 100 mg'lık (ya da duruma göre 200 mg) küçültülmüş 'bioidentical progestin' de kullanabilirsiniz. (Küçültülmüş olması çok önemli çünkü ancak küçültüldüğü zaman, sindirim sistemindeki asitlerden korunabilir.)

3- En kısa sürede en düşük etkideki dozu kullanın. Düşük doz, hormon terapisinin yararlarını artırırken, risklerini de düşürecektir.

4- Eğer göğüs kanseriyle savaşıyorsanız ya da göğüs kanserine yakalanma riski taşıyorsanız tüm bunları unutun. Biz hâlâ bu terapinin göğüs kanseri riskini artırabildiğine inanıyoruz. Çünkü östrojen, tümörleri bu hormona karşı duyarlı yapabiliyor. Fransa'da 3 bin kadında yapılan bir araştırmada; hormon terapisinde böyle bir sonucu görülmedi ama her zaman dikkatli olmakta fayda var!