Deodorant sıkıp güneşe çıkmayın!

Deodorant leke yapar!
Deodorant ve parfüm kullandıktan hemen sonra güneşe çıkılmamalıdır. Aksi takdirde ciltte kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekeler, kalıcı sorunlara neden olur. Parfüm sürdükten hemen sonra güneşe çıkılması gerekiyorsa, vücuttaki güneş gören bölgelere krem sürülmelidir.

Yoğurt deriye yapışır!
Güneşlendikten sonra ılık bir duş alıp, vücudu rahatlatmak gerekir. Duş sonrası güneşlenirken vücudun yitirdiği nemi yeniden kazanmak ve elde edilen sağlıklı bronzluğu korumak için güneş sonrası bakım ürünleri kullanmak en doğrusudur. Toplum arasında sıkça uygulanan yoğurt sürerek, serinlemeye çalışmak aslında çok yanlış bir yöntemdir. Vücuda sürülen yoğurtun deriyi serinlettiği düşünülse de bir süre sonra kuruyarak tene yapışır ve güneşten etkilenen bölgeyi daha da hasarlı bir hale getirir.

KOLA SÜRMEYİN!
Cildinize kola sürmeyin!
Hızlı bronzlaşmak için bazen; kakao yağı, havuç yağı, kola ve zeytinyağı gibi ürünler kullanan hanımlar, ileriki yıllarda ciltlerinin erken yaşlanması, kalıcı lekelenmeler ve hatta deri kanseri riskiyle karşılaşabilirler.

Diş macunu iyi gelmez!
Güneş yanıklarında halen yanan bölgeye yoğurt ya da diş macunu sürmek gibi ilkel yöntemlere başvurulabiliyor. Bunlar yanığı çok daha kötüleştirebileceği için uygulanmaması gereken yöntemlerdir. Yanlış olan bir başka davranış da yanan yere doğrudan buz uygulamaktır. Buz, yanığı artıracağı için buzu bir havluya sararak uygulamakta fayda vardır.

Cilt için meyve ve sebze
Canlı ve ışıltılı görünümlü bir cilt için bol miktarda çiğ meyve, sebze ve bunların sularını tüketmek gerekir. Çünkü bu besinler pişirildiklerinde zarar görür ve faydalı özelliklerini kaybeder. Çiğ sebze ve meyve ağırlıklı beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekliğini sağlar ve tene ışıltı verir. Kabuklu yemişleri tüketmek de son derece faydalıdır.

BİZE ULAŞIN