'Kısırsın' diyen raporlara hiç inanmadım, baba oldum!

11 yıl bekledikten sonra bir kız çocuğu babası olan Hasan Kahriman erkek kısırlığı ile savaşan biri... Ümidini hiçbir zaman kaybetmediğini söyleyen Kahriman, baba olma hikayesini anlattı

Kendisine verilen 'Kısırsın' raporuna rağmen tedaviye devam eden Hasan Kahriman sonunda kızı Azra'yı kucağınaaldı. İşte Kahraman'ın öyküsü...

Baba olamayacağınızı nasıl öğrendiniz?
Rapor verdiler. "Evlatlık alın ya da donasyon yöntemiyle çocuk sahibi olabilirsiniz" önerisinde bulundular.

Rapor verdiklerinde ne hissettiniz?
Karamsarlık oldu, ruhsal olarak çöktük. Hayatımın en zor anlarından biriydi, yıkıldım. Ama vazgeçmedik. Sabırla başka doktor aradık. Raporları birkaç doktora gösterince, aynı şekilde umutsuz bilgiler verdiler. Biz yine de inandık, yılmadık. Doktorumuz "İşiniz zor ve uzun. Sabır gösterecekseniz bu tedaviye başlayalım, çok çaba göstermeniz gerekecek" dedi. İki yıl süren ilaç ve iğne tedavisinin ardından ilk deneme yapıldı. Mikro test sonuçlarının iyi olduğunu söyledi ve ilk tüp bebek denememizi yaptılar fakat ne yazık ki başarılı olmadı. İki sene sonra yani 2007 yılında tekrar tedaviye başlandı. Üçüncü deneme sonunda; hamilelik haberini aldık.

Hamilelik haberini duyunca neler hissettiniz?
Hayatımın en mutlu günüydü... Hamileliği öğrendiğimizde inanamadık, günlerce sakladık. Nazar değer, bebeğimiz düşer diye korkudan kimseye söylemedik.

HER GÜN İĞNE OLDUM
Çocuğunuzun tüp bebek olduğunu sakladınız mı?
Tüp bebek olduğunu saklamadık sonuçta bizim çocuğumuz ancak haberi ailemize eşim üç buçuk aylık hamileyken verdik.

Tüp bebek babası olmak nasıl bir duygu?
Bunu yaşamak lazım. Her şeyden önce o bir bebek... Bebek çok güzel bir duygu. Hayatımda ilk kez bir bebek kokusunu içime çekiyorum doya doya... Bu anlatılmaz yaşanır.

EŞİME YEMEK YAPTIM
Kızınıza büyüyünce "Sen bir tüp bebeksin" diyecek misiniz yoksa bunu bilmesi gereksiz mi?
Evet tabii ki! Kızım büyüdüğü zaman ona ne şartlarda dünyaya geldiğini anlatacağım. O da onu dünyaya getirmek için nasıl bir çaba verdiğimizi, tüm yaşadıklarımızı bilmeli... Eşim iki kere düşük tehlikesi yaşadı. O hamileyken evin tüm işleriyle ben ilgilendim. Eşimin yemeğini ben yaptım, suyunu yemeğinin yanına koydum. Zor günleri karı-koca dayanışmasıyla, güvendiğimiz bir doktor ve ekibiyle, umudunuzu kaybetmeden savaşarak aştık!

YARIN: Babalar sperm verirken utanıyor mu?

BUGÜN NELER OLDU