Nur, 'Çocuğunuz olamaz' raporundan 5 ay sonra geldi!

Barış-Reyhan Bakırcı çifti sekiz yıldır evli... Ama evliliklerinin büyük bölümü çocuk özlemi ve tedavilerle geçmiş. Sonunda Nisa Nur'u kucaklayan Barış Bakırcı bu süreçte neler yaşadığını anlattı

Oen genç tüp bebek babalarından biri... Büyük hayal kırıklıkları yaşadıktan sonra 26 yaşında kızını kucaklamış. İşte tüp baba Barış Bakırcı'nın anlattıkları:

Tüp bebek tedavisi çiftler için yıpratıcı bir süreç mi? Kadınlar hormon aldığı için yıpranıyor, psikolojileri etkileniyor. Sizin evliliğiniz de etkilendi mi?
İki yıllık tedavi üzerine doktor "Sizin çocuğunuz olmaz, boşuna uğraşmayın" dedi. Üzüldük ama çok genç olduğumuz için durumu kabul etmedik. Pek çok doktora gittik ama geri çevrildik. Ferti- Jin'e geldiğimizde ise bize küçük bir umut verdiler. İşte o küçük umut çok işimize yaradı ve beş ay sonra eşim hamile kaldı. Dünyanın en güzel olayıydı. Kızım kucağımda ya artık kavgalarmış, anlaşmazlıklarmış hiçbirini hatırlamıyorum.

TÜP BEBEK ŞIMARIK OLUYOR
Tüp bebekler sonuçta laboratuvar ortamında dünyaya geliyor. Sizce laboratuvar bebekleri ile normal bebekler arasında bir fark var mı?
Bizim açımızdan hiçbir fark yok. Sadece laboratuvar bebekleri uzun uğraşlar sonucu hayata geldiklerinin farkından olsa gerek daha şımarık yetiştiriliyorlar.

Bu dönemde hayatınıza sperm, yumurta, embriyo gibi kavramlar girdi. Tüp baba olmak nasıl bir duygu?
Baba olmak çok güzel bir duygu. Klinikte eşimi beklerken 45-50 yaşında baba olan erkekleri gördüm. Onlar bana hep umut verdi. Şimdi biz de tedaviye gelenlere umut veriyoruz. Artık tıp terimleri ile rahatlıkla
konuşabiliyoruz. İnsan başına gelince tam bir uzman oluyor.

Doğumu on kere izledim!
Düşük yaşandı mı?
Eşim bir kez düşük yaptı.

Eşinizi nasıl teselli ettiniz?
Aslında eşim ve ailem beni teselli etti. Çünkü ben çok daha fazla etkilenmiş ve üzülmüştüm. En çok yıkılan ben oldum.

Eşiniz kendini suçlayıp ayrılalım dedi mi? Bu dönemde hiç kavga ettiniz mi?
"Çocuğunuz olmaz" dediklerinde çok umutsuzluğa düştük ama bir gün bile tartışmadık. Bu konu yüzündan hiç kötü olaylar yaşamadık. Hiç kavgamız olmadı. Ayrılık aklımıza bile gelmedi. Çok heyecanlı bir dört yıl yaşadık, çok uğraştık ama hepsine değdi.

Sizin için en mutlu an hangisiydi peki?
Kızımı ilk gördüğüm an benim için dünyanın en mutlu anıydı... Doğuma beni sokmadılar. Çok ani gelişti her şey ve sezaryen oldu. Ama göbeğini yanımda kestiler. Doktorlar ameliyatı kameraya çekti. Doğumu daha sonra tam on kere izledim. Hem de her defasında ağlayarak.

Başka bir bebek daha düşünüyor musunuz?
Evet, zaten geçen hafta ikinci çocuk için tedaviye başladık.

BİZE ULAŞIN