Toplardamarı pıhtı kaplıydı!

Perşembe 04.09.2009
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
Memorial Hastanesi Genel Yoğun Bakım Sorumlusu Uzman Dr. Kadir Doğruer, Oktay Şehitoğlu'nun durumuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Hastanın vücudundaki en önemli toplardamarının içi yaygın bir şekilde pıhtı ile kaplıydı. Hastanın yakalandığı 'Portal Ven Trombozu' isimli bu hastalıkta tedavi seçenekleri ne yazık ki çok sınırlı. Genellikle birtakım organların da iflasıyla birlikte hastanın kaybı dahi yaşanabiliyor.

Oktay Şehitoğlu'na başlangıçta cerrahi bir girişim düşünülmedi. Hastamız için başlattığımız yoğun tedavi programında, kanın yaygın bir şekilde pıhtılaşmasına neden olan etkenleri vücuttan uzaklaştırmaya çalıştık. Bunun için de kanın vücut dışına alınması ve bir şekilde temizlendikten sonra tekrar vücuda verilmesi yöntemini tercih ettik. Bu yöntemle hem hastalığın temelinde yatan soruna müdahale ettik hem de hastanın yaşaması için gerekli desteği sağladık.

CERRAHİ GİRİŞİM YAPILDI
Hastamızın genel durumunda bazı düzelmeler izlenmesiyle birlikte cerrahi bir girişim planlandı. Yapılan cerrahi müdahale ile birlikte hastamızda düzelmeler kaydedildi.

Tüm dünyada tedavi edilme olasılığı çok düşük olan Oktay Bey'i başarılı bir şekilde sağlığına kavuşturduk. Şu an hastamız hayatına kaldığı yerden devam ediyor.