Muayenesi sadece bir dakika sürüyor

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cuma 04.09.2009
ABONE OL
Testi doğru yaşta yaptırın:
Birçok erkek PSA testini 50 yaşında yaptırmaya ihtiyaç duyar. Ailenizde prostat kanseri hastası varsa bu testi 45 yaşında yaptırmalısınız. Eğer akrabalarınızda bu hastalık varsa o zaman 40 yaşında kontrol ettirin.

Rektal muayeneden kaçınmayın:
Çoğu erkek bu muayeneyi yaptırmayı istemez ancak bu sadece bir dakikanızı alır ve canınızı yakmaz. Bu işlem PSA testiyle birleştiğinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Bir test daha isteyin:
Biyopsi kararını vermeden önce doktorunuzla görüşün ve sonuçları daha detaylı incelemesini hatta bir test daha yapmasını söyleyin.

PSA seviyeniz yüksekse sorular sorun:
PSA seviyenizin yüksek olmasının pek çok sebebi olabilir. Son zamanlarda yatak odanızdaki itişme kakışma da buna dahil. Sadece, PSA seviyesi yüzde 18 ile 30 arasında yüksek çıkan erkeklerde prostat kanseri görülmektedir. Hatta bu tümörlerin yüzde 30'u o kadar yavaş büyümektedir ki, ciddi bir sorun teşkil etmez.

Hızı göz önünde bulundurun:
PSA seviyenizin ne hızda ve nasıl artış gösterdiğini takip edin. PSA seviyeleri yaşla birlikte doğal bir artış gösterir ancak bu seviye yılda 2 ng/ml veya daha fazlasına ulaşırsa prostat kanseri riski oluşur. Bu seviyelerin artışını takip etmek bir sonraki adımda ne yapacağınız konusunda size ipucu verir. Bu da 18 ayda ortalama üç test yaptırmanız anlamına gelir.