1'inci ve 3'üncü sınıflar için:

Bu sınıflarda okuyacak çocuklar için artık yaşamın ciddiyetini algılama zamanı gelmiştir. İlkokul birinci sınıf, çocuğun öğrenim hayatının ilk kilometre taşıdır. Sürekli oynanan oyunlar, kucakta dolaşmalar ve özgürlük bitmiş; yerini kurallar, sorumluluklar ve dersler almaya başlamıştır. Elbette bu durum çocukta okuldan kaçış ya da okula gitmeyi istememeye neden olabilir. Bu durumda istikrar korunmalı; okula gitmesi konusunda net olunmalıdır.
Okul eşyalarını çocuğun beğenisiyle alın. Sizin seçtikleriniz değil, onun seçtikleri öncelikli olsun.

OKULA HAZIR MI TEST EDİN
Okulların açılmasıyla uyku saatlerini planlayın. Çocuğunuzun uyku saatlerine mümkün olduğunca uymasını sağlayın.
Ona, özellikle Türkçe dersini geliştirmek ve okumayı sevdirmek adına resimli, renkli, az yazılı ve bol resimli kitaplar alın. Çocuklar kalın, sayfalarca yazı olan hikâyeleri okumak istemezler. Bundan dolayı da okumayı bir işkence gibi görürler. Bu nedenle okuması kolay, çabuk bitirilen kitapları tercih edin.
Sık sık çocuğunuza okulun güzelliklerinden bahsedin. Eğitimin cezbedici yanlarını vurgulayın ve onun olumlu düşüncelerle okula gitmesini sağlayın.
Çocuğunuzun okula hazır oluşunu üç şekilde tespit edebilirsiniz. Öncelikle okul kavramına zihinsel olarak hazır mı buna bakın. İkinci planda bedensel ve hareket becerileri yeterli mi, üçüncü planda da insan ilişkilerinde sosyal mi bunları gözleyin. Eksiklerini tamamlamaya çalışın.
Okul için gerekli günlük yaşam ritüellerini şimdiden kazanmasını sağlayın. Unutmayın ki, çocuğunuzun okul ve öğrenim hayatının iskeleti oluşuyor. Ne kadar sağlam alışkanlıklar kazandırırsanız bunun etkisini uzun seneler görürsünüz.

BUGÜN NELER OLDU