4'üncü ve 5'inci sınıflar için:

Salı 22.09.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 21.09.2009
ABONE OL
Dördüncü sınıf öğrenim hayatının ikinci kilometre taşıdır. İleriki öğrenim hayatının başarısını şekillendirir. Hatta üniversite başarısında bile etkilidir. Bu nedenle planlı çalışmayı öğrenmeniz gerekir.
Çalışma masanızın önüne günlük ders planınızı renkli kalemlerle yazın. Her renge uygun bir dosya edinin. Eğer mümkünse önünüze konmuş bir rafa sıralayın. Örneğin; mavi Türkçe, sarı matematik dosyası olsun. Bu dosyalara ders kitapları, notlar, testler vs... koyun. Bu sınıflandırma ile bilgiye ulaşım ve hatırlama daha kolay olacaktır.

NOTLARI PANOYA ASIN!
Haftalık plan yapın. Salı saat 19.00'da televizyon izlenecek, saat 20.00'de matematik testi çözülecek gibi... Ancak bunu yapmak için değil, gerçekten inanarak yapın. Zira kazanacağınız bu alışkanlık sizi birçok sıkıntıdan kurtaracaktır.
Anlamakta zorlanıyorsanız; bir büyüğünüzden size okumasını isteyin. İşitmek, okumaktan bazen daha etkilidir.
Bir pano edinin. Derslerle ilgili notlarınızı yazın ve asın. Sürekli göz önünde olan bilginin beyinde kalıcılığı daha fazladır.

SÜREKLİ ÇALIŞMAYIN!
Ders ve özel vakitlerinizi dengelemeye çalışın. Sürekli ders çalışma değil, etkin çalışma önemlidir. Öğrenerek öğrenme kalıcıdır. Bu nedenle kendinize zaman zaman özel hobiler geliştirin. İkisinden de zevk almaya çalışın.
Önemli olan iç disiplini sağlamaktır. Anne ve babanın kuracağı disiplinden çok, çocuğun kendi içinde kuracağı sağlıklı diyalog ve kararlılık başarıya götürür. Bu konuda kendinizi telkin edin. Kararlarınızı verip, uygulayın. Önemli olan verdiğiniz kararları uygulamanızdır.