Gözlerini seven her gün koşsun!

Egzersizinizi biraz daha artırmak mı istiyorsunuz? Bu, dün gece yediğiniz çilekli turtayı daha hızlı yakmanızı sağlayabilir. Günde birkaç dakika yürüyüş yapmak, yanınızdan koşarak geçen insanların kaslarını fark etmenize de yardımcı olur:) Araştırmalar, biraz dinamik bir egzersiz düzeninin, iki çeşit görüş kaybına yakalanma riskinizi azaltacağını gösteriyor. Bu hastalıklar; gözde dejenerasyon ve katarakt.

YÜRÜYEREK BAŞLAYABİLİRSİNİZ
Peki, ne kadar az bir egzersizden bahsediyoruz? Günde, bir kilometreden biraz fazla koşu yapan kişiler, yaşa bağlı olarak gelişen 'maküler dejenerasyon' riskini yüzde 36 oranında azaltıyor. Günde beş kilometre koşanlar ise bu riski yüzde 54 oranında azaltıyor. Tabii normalde fazla egzersiz yapmıyorsanız, işe koşmak yerine yürüyerek başlamanızda fayda var. Şanslısınız ki; yürümek de bu görme problemlerini azaltıyor. Egzersiz, göz problemlerini de 'iltihaplanmanın önüne geçerek' önlüyor.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ UNUTMAYIN
Zaten yeterince fazla koşuyor musunuz? O zaman kataraktan kurtulma olasılığınız çok yüksek. Günde 5.5 kilometre koşan erkekler, 1 km.'den daha az koşanlara oranla yüzde 35 daha az katarak sahibi oluyor. Aslında ne kadar mil gittiğiniz çok da önemli değil. Koşuya çıkarken güneş gözlüğünüzü takmak bile sizi görme problemlerinden koruyor. Tabii güneş gözlüğünüzün UVA filtreli olduğundan emin olmanız şart!

BİZE ULAŞIN