Cinsel isteği azaltan ilaç yok

Çarşamba 11.11.2009
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009
ABONE OL
* Soru: Ben 24 yaşında bekar bir kadınım. Aynı zamanda dindar bir insanım. Mastürbasyon isteğimi azaltmak için herhangi bir ilaç var mı? R.C./Ankara

Her insanda doğuştan cinsel dürtüler mevcuttur. Genç ve sağlıklı bir kadın olarak, cinsel dürtülerinizi mastürbasyonla tatmin etmenizin bir sakıncası yoktur. Ancak dini duygularınızdan dolayı mastürbasyonu doğru bir davranış olarak görmüyor olabilirsiniz. Bu nedenle de cinsel dürtülerinizle ilgili çatışma yaşıyorsunuz ve bu da sizde huzursuzluk yaratıyor.

Yeni bir hobi edinin!
Mastürbasyonun dinen sakıncalı olup olmadığı konusunda kesin bir görüş olmamakla birlikte, yapıp yapmamak sizin tercihinizdir. Ancak o zaman cinsel dürtülerinizi başka bir yöne kanalize ederek boşaltmak durumundasınız. Bu spor olabilir, herhangi bir hobi olabilir vs... Cinsel enerjinizi bu şekilde boşaltabilirsiniz.

Adaçayı iyi gelebilir
Cinsel isteği azaltan bir ilaç bulunmamakla birlikte, adaçayı ve papatya gibi bazı bitki çaylarının bu isteği azalttığı söylenmektedir. Ancak bu durumda sizin ihtiyacınız olan cinsel isteğinizi ortadan kaldırmak değil, onun sizde yarattığı suçluluk ve günahkarlık duyguları ile baş edebilmenizi sağlamaktır. Bu nedenle bir cinsel terapistten uzman desteği almanız sizin için daha iyi olabilir.

Seksi savaş gibi düşünmeyin!
* Soru: İki yıldır beraber olduğum bir erkek arkadaşım var. Yatakta bana çok sert davranıp, sonra da özür diliyor. Böyle bir durumda ne yapmalıyım? F.C./Edirne

Cinsellik; kadın ve erkek arasında sevginin, arzunun, tutkunun ve zevkin paylaşımıdır. Unutmayın ki, seks bir savaş ya da yarış değildir. O anın heyecanıyla erkek arkadaşınız size sert davranıyorsa bunu, ona ifade edin.

İki taraf da zevk almalı
Cinsellik iki tarafa da haz vermelidir. Bir taraf zevk alırken diğerinin acı çekmesi doğanın kanununa aykırıdır. Çiftler arasında cinsel uyum zamanla sağlanır. Biraz çaba ve iletişim yoluyla bu sorunu ortadan kaldırabilir, ikinizi de memnun edecek bir zaman yakalayabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı ve kısırlık
* Soru: 18 yaşındayken intihar amacıyla doğum kontrol hapı içtim. Şimdi evliyim, çocuk istiyorum. Ancak olmuyor. Kısır olma ihtimalim var mı? S.T./Ankara

Toplumda doğum kontrol haplarının kısırlığa yol açabileceğine dair yaygın bir inanış vardır. Ancak bu doğru değildir. Doğum kontrol hapları, kısırlığa sebep olmaz. Ayrıca yıllar önce içmiş olduğunuz hapların bugünü etkilemesi de söz konusu değildir, içiniz rahat olsun.

Düzenli ilişki şart!
Çocuk sahibi olmak için çiftlerin en az altı yıl boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerini öneriyoruz. Bu dönemde sağlığınıza dikkat etmeniz, olumlu düşünmeniz ve stresten uzak durmanız da çocuk sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer altı ay sonunda hâlâ hamile kalamadıysanız, bir uzmana başvurup hem sizde hem de eşinizde çocuk sahibi olmanıza engel bir durum olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ancak endişelenmeyin ve önleminizi almaya çalışın!