Aşırı kilolar hangi kansere davetiye çıkartıyor?

Pazartesi 16.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Soru: 52 yaşındayım, kilo sorunum var. Kilo problemi kansere yol açar diye duydum. Bu doğru mu yoksa kilolu insanları korkutmak için mi bunlar çıkıyor?
Kansere dair pek çok düğüm çözülüyor. Ailesinde kanser olanlar ve çevrenin kötü şartlarından etkilenenler kanser adayı. Genetik faktörler tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 5'ine yol açıyor.

Doğru beslenin!
Bunun yanında sigara kullanımı, bazı enfeksiyonlar, bazı medikal tedaviler, aşırı gün ışığına veya havada, yiyecek-içeceklerde, suda bulunan kanserojen maddelere maruz kalmak kanser vakalarının ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 75- 80'inde rol oynuyor. Kilo fazlalığı da kanser için önemli bir risk. Yağ dokusundan salgılanan maddeler, bazı kanserlerin oluşumunu hızlandırabiliyor. Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından yeni yayınlanan bir rapora göre rahim kanserlerinin yüzde 49'u, yemek borusu kanserlerinin yüzde 35'i, pankreas kanserlerinin yüzde 28'i, böbrek kanserlerinin yüzde 24'ü, safra kesesi kanserlerinin yüzde 21'i, meme kanserlerinin yüzde 17'si ve kolon kanserlerinin yüzde 9'u sağlıklı bir kiloda kalarak önlenebiliyor. Üstelik kilo sorunu, kanserde tedavi sürecini de zorlaştırıyor. Bu nedenle korkmadan doğru beslenme programına geçin.

Grip yaşlıları gizlice yakalıyor
Soru: Annem 75 yaşında. Pek çok hastalığı var. Grip salgınında onun için korkuyorum. Onu, gribe karşı korumak için ne yapmalıyım? T.A./Çanakkale
Gençlerde görülen kısa süreli enfeksiyonların aksine, yaşlılarda hastalıklar kronikleşip uzayabiliyor. Ateşi yükselten ve enfeksiyonla savaşan maddelerin yetersiz salgılanması nedeniyle, hastalıklar geç fark ediliyor. Yaşın ilerlemesiyle öksürük ve boğaz refleksleri de azaldığından, gribe bağlı solunum yolu komplikasyonları sık görülüyor, zatürre riski artıyor. Gribal bir durumda astım, amfizem veya kalp problemleri gibi hastalıklar şiddetlenebiliyor. Bu nedenle özellikle 65 yaşın üzerindeyseniz veya yaşlanan bir aile ferdiniz varsa; baş ağrısı, ateş, yorgunluk, kas ağrıları, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ya da tıkanıklığı gibi grip belirtilerine karşı daha dikkatli olmalısınız. Domuz gribine 65 yaş ve üzerindekiler daha az yakalanıyor ama daha ağır geçiriyor. Korkmayın; yalnızca önlemlere karşı dikkatli olun, erken önlem almakta yarar var.

Artık bir sağlık günlüğü tutun!
Sağlığınız için mutlaka bir 'sağlık günlüğü' tutun.
Daha önce tedavi gerektiren sağlık sorunlarınızı ya da kazalarınızı not edin.
Hastaneye gidiş nedenlerinizi ve kalış sürenizi yazın.
Tüm alerjilerinizi not edin.
Vitamin dahil hangi ilacı ne zaman ve ne kadar kullandığınız bile bu günlükte yer alsın.
Bunun yanında, aile yakınlarınızı etkileyen sağlık sorunları ile aile büyüklerinizin vefat nedenlerini de yazın.
Sizi özellikle etkileyen ölüm, boşanma gibi travmatik hayat olaylarını unutmayın.
Daha önce uyguladığınız özel beslenme ya da egzersiz programını ve sigara-alkol alışkanlıklarınızı da günlüğünüze ekleyin.
Tüm tetkik ve muayene raporlarını tarihsel bir sırayla dosya haline getirip saklayın.
Acil durumlarda gerekebilecek doktor, hastane ve ambulans numaralarını da ekleyebilirsiniz.
Çocuklarınız veya yaşlanan aile fertleriniz için de birer günlük tutabilirsiniz.