Hipertansiyonda beyin, göz ve böbreklerinize baktırın!

Perşembe 19.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
* Soru: Annem 63 yaşında ve tansiyon hastası... Düzenli ilaç kullanmasına rağmen yine de tansiyonunu kontrol altına alamıyoruz. İlaçların bir etkisi yok mu? E.T./İzmir
Tansiyon özellikle stres, aşırı şişmanlık, hareketsizlik ve alkol kullanımıyla tetiklenir. Hipertansiyonda da ilaçlara karşı vücut direnci gelişebilir. Burada önemli olan hedef organların, hasara uğrayıp uğramadığını tespit edip, ona göre tedavi uygulamaktır. Bu hedef organların başında kalp, beyin, böbrek ve göz gelir. Özellikle böbrek bozulmaya başlamışsa, hipertansiyonda böbrek tahribata uğrar ve tansiyon tedavisinde kontrol zorlaşır. Örneğin; kişi tuzlu yerse, yeterince hareket etmeyip, sürekli stres yaparsa, hipertansiyon kontrol edilemez. Öncelikle bir doktor kontrolünde böbrek hasarı olup olmadığı öğrenilir, daha sonra tedavide tansiyon kontrol altına alınır.

Menopoz kadını zorlar!
Kadınlarda menopoz dönemi de hipertansiyon tedavisinde güçlük çekilen dönemlerden biridir. Ayrıca iklim şartları ve açlığa da hipertansiyonun kontrolünü bozduğu için dikkat edilmelidir. Bunların yanı sıra grip ve bronşit gibi enfeksiyonlar da tansiyonun çıkmasında etkilidir.

Nitratlı ilaç alanlar dikkat!
* Soru: Kalp hastasıyım. Cinsel hayatımı düzenleyecek ilaçlar kullanmak istiyorum. Bunun sağlığıma herhangi bir sakıncası var mı? A.T./Giresun
Kalp hastaları, içinde nitrat bulunan ilaçlar kullanıyorlarsa, 'sildenafil' ve 'vardenafil' gibi cinsel hayatı da düzenleyen etken maddelerin içinde bulunduğu ilaçları kullanamaz.

Problem olabilir
Bu ilaçlar özellikle akciğere bağlı kalp hastalıkları tedavisinde ön plana çıkmıştır. Kalp hastalıklarının yanı sıra hipertansiyon tedavisinde de, bu ilaçlar oldukça önemli yer tutar. Ancak ilaçları kullanmadan önce testosteron kontrolünün yapılması gerekir. Çünkü bu hormonun kullanımı prostat kanserine yol açabilir. Sadece kalp ilaçlarıyla birlikte kullanımı, problem yaratabilir. Bu nedenle bir doktor kontrolünde olması gerekir.

Henüz kesin bir bulgu yok!
* Soru: Bitkilerle ilgili bir kitapta ekinezya hapının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini okudum. Doğru mu? Ekinezya hastalıklara karşı korur mu? A.Ö./Diyarbakır
Ekinezya ile ilgili henüz kesin bir bulgu yok! Ama özellikle enfeksiyon ve direnci artırdığına dair çıkan çeşitli tartışmalar mevcut... Fakat bu görüşlerin, kronik araştırmalarla desteklenmesi gerekiyor. Yani bu konuda geniş bir çalışmaya ihtiyaç var.

Soğan yiyip, saçınızı koruyun!
* Soru: Saçlarım çok kırılgan ve çabuk dökülüyor. Saç dökülmesini durduran ilaçlardan mı kullanmalı mıyım, yoksa doğal yöntemleri mi denemeliyim? N.D./Sivas
Saç dökülmesini durduran ilaçlar, bazı hormonları cilt yoluyla emerek kana geçirir. Bu da kan basıncının ve kalbin olumsuz yönde etkilenmesine yol açar. Bu nedenle daha çok doğal yolları tercih etmenizi öneriyorum. A, D ve E vitaminlerinin yanı sıra havuç, balık yağı, soğan, sarmısak ve brokoli gibi antioksidan yönünden zengin gıdaları almanızı tavsiye ediyorum.