Mastürbasyondan utanmayın

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
* Soru: 25 yaşında bekâr bir bayanım. İki gecede bir mastürbasyon yapıyorum. Evlendiğimde eşim daha önce mastürbasyon yaptığımı anlar mı? (D.C./Yozgat)
Toplumda mastürbasyonla ilgili olumsuz inanışlar vardır. Özellikle de mastürbasyon sanki sadece erkeklere özgü bir davranışmış gibi görülür ve kadınların yapmadığı varsayılır. Oysa kadınların büyük çoğunluğu mastürbasyon yapar. Bu utanılacak bir şey değildir, kadının kendi bedenini tanıması ve ileride eşiyle yaşayacağı cinsel ilişkide daha fazla zevk alması için faydalıdır. Eşiniz sizin daha önce mastürbasyon yapıp yapmadığınızı anlayamaz, içiniz rahat olsun. Ayrıca anlaması da bir sorun değildir.

Önce cinsel uyum, sonra bebek
* Soru: Yeni evliyiz ve bebek istiyoruz ama eşimin erken boşalma sorunu var. Sizce bebek sahibi olmak için ne yapmalıyım? (D.T./Ankara)
Yeni evli bir çift olarak öncelikle aranızda cinsel uyumun sağlanması gerekiyor. Birbirinizi henüz cinsel yönden tanımıyor; birbirinizin cinsel olarak neden hoşlandığını, yatakta neleri istediğini bilmiyor olabilirsiniz. Penis-vajina odaklı bir cinselliği hedeflemekten daha çok, birbirinizi tanımaya ve keşfetmeye vakit ayırın. Erken boşalma ilişkinin ilk zamanlarında ortaya çıkabilir, bunun altında cinsel deneyimsizlik, performans kaygısı, eşi tatmin edememe endişesi, kafadaki olumsuz düşünceler yatar.

Önce sorunu çözün

Cinsel hayatınız sizi mutsuz etmesin, tüm cinsel sorunların çözümü vardır. Önemli olan harekete geçmektir. Bebek sahibi olmanız için henüz erken. Cinsel sorununuzu çözüp, sağlıklı ve tatmin eden bir cinsel yaşama kavuştuğunuzda, bebek sahibi olmanız da kolaylaşacaktır.

Kadınlar penis boyuna takmaz
* Soru: 27 yaşındayım, penisimin boyu küçük ama kafama takmıyorum. Sadece normal halinde çok küçülüyor. Sizce bu bir sorun mu? (T.Y./Kütahya)
Penis boyu erkeklerin en çok kafaya taktığı meselelerden biridir. Ancak sanılanın aksine penis boyu kadını tatmin etmek için yeterli bir kriter değildir. Kadınlar uzun bir penis yerine, uzun bir ön sevişmeyi ve klitorislerinin uyarılmasını tercih ederler. Penisinizin boyunu takıntı haline getirmemenizi öneririm. Penis ereksiyon halinde değilken küçük olması normaldir, bu bir sorun değildir, rahat olun.

Zevk suyu pislik değildir
* Soru: 17 yaşında bir erkeğim. Uyarıldığımda rahatsız oluyorum, kirlenmişim gibi geliyor. Kilodumu değiştirmem gerekiyor ne yapayım (D.Y./Tokat)
Halk arasında zevk suyu denilen akıntı, penisin sertleşmesi ve cinsel ilişkiye hazır hale gelmesi için penisin içindeki borucuğun kayganlaşmasına yardımcı olan bir salgıdır. Ülkemizde cinsel eğitim olmadığı ve cinsel konularda bilgi edinilemediği için, cinsel organla ilgili her tür akıntı kızlara ve erkeklere pis gelmektedir. Oysaki zevk suyu pis değildir. Ama tabii ki uyarılma olup ıslaklığı hissettiğinizde onu temizleyebilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.